Son Dakika Haberleri: Tunceli'de İki Kenger Türü Tespit Edildi

Tunceli'de İki Kenger Türü Tespit Edildi

4 yıl önce

Tunceli Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Durmuş Boztuğ, Meslek Yüksekokulu Bitkisel ve Hayvansal Üretim Bölümü öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ebru Yüce ile birlikte düzenlediği basın toplantısında, Munzur Dağları civarı ile Tunceli'nin birçok bölgesinde 2 yeni kenger türü tespit edildiğini ve uluslararası alanda tescil ettirdiklerini belirterek, dünyada var olan 6 kenger türünün 8'e çıktığını açıkladı.

Tunceli'de İki Kenger Türü Tespit Edildi, System.String[]
Tunceli Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.  Durmuş Boztuğ, Meslek Yüksekokulu Bitkisel ve Hayvansal Üretim Bölümü öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ebru Yüce ile birlikte düzenlediği basın toplantısında,  Munzur Dağları civarı ile  Tunceli'nin birçok bölgesinde 2 yeni kenger türü tespit edildiğini ve uluslararası alanda tescil ettirdiklerini belirterek, dünyada var olan 6 kenger türünün 8'e çıktığını açıkladı.Tunceli Üniversitesi ile  Avusturya'nın  Viyana Doğa Tarihi Müzesi'nin işbirliğiyle yapılan çalışma sonunda bulunan kengerlerden birine 'Gundelia  Dersim' diğerine ise 'Gundelia Munzuriensis' adı verildi.Rektörü Prof. Dr.  Durmuş Boztuğ, iki yeni kenger türünün dünyada sadece  Tunceli yöresinde tespit edilmesi konusunun dünya çapında bir bilimsel çalışma olduğunu belirtti. Boztuğ, daha önce terör olaylarıyla anılan  Tunceli'de barış ortamı ve çatışmaların durmasıyla bölgede bir çok alanda bilimsel çalışmalara hız verildiğini ve çalışmaların daha da kolaylaştığını belirtti. Boztuğ, yeni tespit edilen 2 kenger türünün uluslararası yayın yapan Phytotaxa adlı dergide yayımlandığını belirterek, Uluslararası alanda tescil edildi, tanıtıldı. Bu kengerlerden birinse sadece  Munzur Vadisi'nde bulunduğu için 'Gundelia Munzuriensis' yani ' Munzur Kengeri' ismi verildi. Diğeri ise  Dersim yöresinde yaygın olduğu için 'Gundelia  Dersim' ' Dersim Kengeri' ismi verildi. Böylece dünya gezegenimizde 6 olan kenger türü sayısına sadece  Dersim yöresinde yaptığımız çalışmayla iki yeni tür ilave etmiş bulunuyoruz. Bu da ülkemizde insan haklarının, demokrasinin, özgürlüklerinin yükselmesi sonucu Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da bu yeni kurulan üniversitelerimizin artık burada uluslararası işbirliği ile bilimsel araştırmalar yapması ve yapılan bu bilimsel araştırmalar sonucunda ortaya çıkan verileri tanıtması bakımında çok enteresan bir örnektir dedi.Tunceli Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu Bitkisel ve Hayvansal Üretim Bölümü öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ebru Yüce, 3 yıldır bölgede çalışma yapıldığını ve 2 kenger türünün daha keşfedildiğini anlattı.

Usta sanatçı Mustafa Canan, Şimdilerde 2 Odalı Gecekonduda Yaşıyor "Kuzey Irak'a Askeri Müdahale Ocak mı?" Soruna Başbakan'dan Yanıt: Savaşa Girmiyoruz
Otopsi Raporu Ortaya Çıktı! Ünlü Mankenin Kafa Derisini Yüzmüşler