Tunceli'de Polisten Alevi Açılımı - Son Dakika

Tunceli'de Polisten Alevi Açılımı

18.01.2012 16:39
Tunceli'de Polisten Alevi Açılımı, System.String[]

Tunceli Emniyet Müdürlüğü, kentte görev yapan personele yönelik 'Alevi İnanç ve Kültürü Semineri' düzenleyerek, polislere Aleviliği öğretecek.

Tunceli Emniyet Müdürlüğü, kentte görev yapan personele yönelik 'Alevi İnanç ve Kültürü Semineri' düzenleyerek, polislere Aleviliği öğretecek. Dedelerin gelip Aleviliği anlatacakları seminerde, polislerin Alevilik'le ilgili soruları da yanıtlanacak. Tunceli Emniyet Müdürü Hayati Yılmaz, iki gün sürecek seminerdeki amaçlarının Tunceli halkı ile iyi bir diyalog kurmak ve Alevi inancını personele iyi anlatarak ön yargıları ortadan kaldırmak olduğunu söyledi.

Türkiye'de Alevilerin en yoğun yaşadığı Tunceli'de Emniyet Müdürlüğü bir ilki gerçekleştirerek, kentte görev yapan polislere Aleviliği öğretecek. Emniyet tarafından kentte 9-20 Ocak tarihleri arasında Alevi İnanç ve Kültürü Semineri düzenlenecek. İlde görev yapan tüm emniyet personeli ile ailelere katılacağı seminerde Aleviliği, Türkiye'nin dört bir yanından gelen Alevi Dedeleri anlatacak. Alevi dedeleri ayrıca seminerde polislerin tüm sorularını yanıt verirken, zaman zaman Alevi inancını yansıtan müzekler de dinletip, kendileri de deyişler söyleyecek.Tunceli Emniyet Müdürlüğü 'Uzak değil aslında çok yakın' sloganıyla düzenlediği Alevi İnanç ve Kültürü Semineri için bastırdığı duyuru broşürlerinde, Alevi inancını ve geleneklerini yansıtan figürler kullandı.

Tunceli Emniyet Müdürü Hayati Yılmaz, broşüre, "İnsan çoğu zaman doğru bildiği yanlışların gerçeğine öğrenme fırsatı bulmadan tüketir hayatını. Oysa, gerçek bazen sanılandan basit, açık ve biz kadar yakındır." diye yazdı.

ALEVİLİĞİ TANIMADAN KALİTELİ HİZMET SUNAMAYIZ

Tunceli Emniyet Müdürü Hayati Yılmaz, seminerdeki tek amaçlarının Tunceli halkı ile iyi bir diyalog kurmak ve Alevi inancını anlatarak ön yargıları ortadan kaldırmak olduğunu söyledi. Yılmaz, şöyle dedi:

"Benim yaptığım tespitlerde personelimin önemli bir kısmı Tunceli halkını çok iyi tanımıyor. Tanıyanlarda yanlış tanıyor. Tunceli halkı çoğunlukla Alevi inancına mensup vatandaşlardan müteşekkil. Aleviliği tanımadan, Tunceli halkına kaliteli hizmet sunmanın olamayacağını düşündük. Tunceli'deki emniyet teşkilatı içinde görev yapan müdür ve amir arkadaşlarımız ile toplantılar yaparak böyle bir karar aldık. Kendi personelimize birinci ağızdan yani Alevi dedelerimizden Aleviliği anlattıracağız. Bizim buradaki amacımız şudur. Biz burada çok pahalı bir hizmet yürütüyoruz. Halkımızın cebinden çıkan paralar ile güvenlik hizmeti sağlanıyor ve yürütülüyor. Karşımızda devasal rakamlar var. Biz bu kadar pahalı hizmeti kaliteli bir şekilde halkımıza yansıtmak durumundayız. Bu hizmetleri daha iyi yapabilmek içinde insanları iyi tanımak durumunda ve zorundayız. Bu halkı iyi tanımadan bu hizmetlerde olmaz. Bu seminerler ile hedefimiz personelimizin Tunceli halkını ve Alevileri daha iyi tanıması ve daha kaliteli hizmet sunmasıdır."

CEMEVİ İLE İŞBİRLİĞİ

Tunceli Emniyet Müdürü Hayati Yılmaz, semineri düzenlemek için kentte hizmet veren cemiveyle de işbirliği yaptıklarını söyledi. Yılmaz, "Böyle bir çalışma içine girdiğimizde ilk temas kurduğumuz yer Tunceli Hacı Bektaş-ı Veli Cemevi oldu. Cemevimiz ile temasa geçerek onlarla işbirliği içinde bu çalışmayı yürüttük. Cemevinin takdir ettiği dedeler personelimize Aleviliği anlatacak. Birçok yöreden gelecek delere bu seminere katılacak. Bu seminerle hem görevli bütün personellerimiz hem de aileleri katılacak. Bende seminere katılarak kendi personelime hitaben bir konuşma yapacağım. Sayın valimizde katılarak bir konuşma yapacak. Tunceli polisi olarak tek derdimiz kaliteli hizmet sunmaktır. Bunu başarabilmek için ne gerekiyorsa onu yapacağız." diye konuştu

Tunceli'de Polisten Alevi Açılımı
Tunceli'de Polisten Alevi Açılımı
Tunceli'de Polisten Alevi Açılımı

- Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Tunceli'de Polisten Alevi Açılımı - Son Dakika


Son Dakika

Khabib Nurmagomedov, Justin Gaethje'yi mağlup ederek profesyonel dövüş hayatını sonlandırdı Koronavirüse yakalanan Ekrem İmamoğlu'nun ailesinin test sonuçları negatif çıktı Kick boksun Türkiye'deki öncülerinden Tarık Solak vefat etti Kaya Çilingiroğlu, maske işini bu defa abarttı! Taktığı kaskla yine gündem oldu Eski kocasını öldürüp tandırda yakan kadın tutuklandı, ifadesinde cinayeti detaylarıyla anlattı Aliyev silah aldıkları ülkeleri tek tek saydı! Türkiye ilk sırada değil Azerbaycan tarafından etkisiz hale getirilen İHA'da PKK şüphesi Kuveyt ve Katar'da Hazreti Muhammed'e saygısızlık yapan Fransa'nın ürünlerine boykot