Son Dakika Haberleri: Tunceli'den Cizre'ye Barış Tülbenti

Tunceli'den Cizre'ye Barış Tülbenti

5 yıl önce

Toplumsal Barış İçin Gençlik Girişimi Eşsözcüleri Cizre’de devam eden gerginliğin sona erdirilmesi amacıyla Cizre Kaymakamlığı ve Cizre Belediyesi’ne beyaz tülbent gönderdi.

Tunceli'den Cizre'ye Barış Tülbenti, System.String[]
Toplumsal Barış İçin Gençlik Girişimi Eşsözcüleri Cizre'de devam eden gerginliğin sona erdirilmesi amacıyla Cizre Kaymakamlığı ve Cizre Belediyesi'ne beyaz tülbent gönderdi.

Toplumsal Barış İçin Gençlik Girişimi Eşsözcüleri Eylem Çelik ve Ferhat Güven tarafından Cizre'de yaşanan ölümlerin sonlandırılması amacıyla Cizre Kaymakamı Dr. Mehmet Şamil Horasanlı ile Belediye Eşbaşkanları Leyla İmret ve Kadir Kunur'a barışı simgeleyen tülbentler gönderildi. Tunceli PTT'sinden tülbentleri postaladıktan sonra açıklama yapan Toplumsal Barış İçin Gençlik Girişimi Eşsözcüsü Ferhat Güven, girişim olarak Cizre'de yaşanan durumdan kaynaklı kaymakamlık ve belediyeye barış tülbenti yolladıklarını söyledi. Çözüm süreci başlarken artık anneler ağlamayacak diye düşündüklerini dile getiren Güven, "Ama maalesef Cizre'de annelerimiz ağlıyor, çocuklar katlediliyor. Biz bunu tasvip etmiyoruz. Biz kimsenin ölmesini istemiyoruz. Umut ediyoruz ki yolladığımız tülbentlerle Cizre'deki provokatif güçler ve paralel yapı Cizre'den çıkacak. Cizre ve Türkiye'ye barış hakim olacaktır" dedi.

Girişim Eşsözcüsü Eylem Çelik ise, Cizre'de yaşananların kendilerini üzdüğünü kaydederek, "Cizre'de hakim olan güçlerin, artık hangi güçlerse paralel yapı ya da devletin içindeki yapılar, barışı istemeyen kişiler tarafından hedef alınan çocukların katledilmesi bizleri derinden üzmüştür. Bugün artık savaşın bitmesi açısından, barışın hakim olması açısından yürütülen bir süreç var. Bu süreci baltalamak isteyen güçlerin artık buna son vermesi açısından biz de barış girişimi olarak bugün bu önemi vurgulamak amacıyla tülbent gönderdik. Umarız o coğrafyada barış hakim olacak. Çocuklar ölmeyecek, anneler ağlamayacak" diye konuştu.

Beyaz tülbent, Dersim Kızılbaş Alevi inancında kadınlar tarafından kavgaları sonlandırmak amacıyla kullanılıyor. Kadının tülbentini yere atmasının ardından kavgalar sona ererken, küskünler de barışıyor. - TUNCELİ6 Büyükşehirde Yapılan Ankette Dikkat Çeken Sonuçlar Yeni Zelanda'da Mezarlıkta Görev Yapan Kadın Polisten Anlamlı Hareket Düğün Konvoyunun Önünü Kesen Vatandaşlara, Sahte Para Verdiler