Tünel inşaatından kurtarılan asırlık zeytin ağaçları nefes oldu - Son Dakika

Tünel inşaatından kurtarılan asırlık zeytin ağaçları nefes oldu

Avcılar Belediye Başkanı Av. Turan Hançerli'nin öncülüğünde Ayvacık-Küçükkuyu kesiminde yapımı süren iki tünelin inşaatından kurtarılan asırlık zeytin ağaçları hem Avcılar'da hem de komşu ilçelerde nefes olmaya devam ediyor.

Avcılar Belediye Başkanı Av. Turan Hançerli'nin öncülüğünde Ayvacık- Küçükkuyu kesiminde yapımı süren iki tünelin inşaatından kurtarılan asırlık zeytin ağaçları hem Avcılar'da hem de komşu ilçelerde nefes olmaya devam ediyor.


Çanakkale'yi İzmir ve Balıkesir'e bağlayan kara yolunun Ayvacık-Küçükkuyu kesiminde yapımı süren iki tünelin inşaatı, bölgede bulun asırlık zeytin ağaçlarını yok olma tehlikesi ile karşı karşıya getirmişti. Avcılar Belediye Başkanı Turan Hançerli, Küçükkuyu Belediye Başkanı Cengiz Balkan ile birlikte inşaattan çıkan tonlarca hafriyatın altında kalacak olan ağaçlar için harekete geçerek, risk altındaki ağaçları Avcılar'a taşıdı.


Avcılar Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekiplerinin hassas çalışmalarıyla Küçükkuyu'dan sökülüp tırlara yüklenerek Avcılar'ın muhtelif yerleri ve parklarına dikilen ağaçların en genci 100, en yaşlısı 500 yaşında.


Komşu ilçelere hediye edildi


Hafriyat altında kalmaktan kurtarılan ve bakımları yapılan ağaçların bir kısmı, Avcılar'ın komşu ilçesi olan 7 belediyeye gönderildi. Belediye yetkilerince yapılan açıklamada, Beylikdüzü, Çatalca, Büyükçekmece, Bakırköy, Silivri, Esenyurt, Küçükçekmece belediyelerine 2'şer adet gönderilen zeytin ağaçlarının dün itibari ile belediyelere ulaştığı bildirildi.


"Doğanın sahibi değil parçasıyız"


Başkan Hançerli konu ile ilgili yaptığı açıklamada, "Doğanın ve yaşam alanlarımızın yok edilmesinin önüne geçilmelidir. Yol yapımı ve tüneller nedeniyle zeytin ağaçları kesiliyor, yakılıyor odun oluyor. Buna bizim yüreğimiz dayanmadı. Barıştır, dostluktur, kardeşliktir, umuttur, bin bir derde şifadır zeytin ağacı. Avcılarımızın dört bir yanını donattığımız zeytin ağaçlarımızı, kardeşimiz komşu belediyelerimizle de paylaştık. Bundan büyük bir mutluluk duyuyoruz" ifadelerini kullandı.


Hançerli'ye teşekkür


Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz, sosyal medya hesaplarından yaptığı bir paylaşımla, gönderilen zeytin ağaçları için teşekkür etti. Yılmaz, "Avcılar Belediye Başkanı Turan Hançerli tarafından belediyemize hediye edilen zeytin ağacını belediye bahçemize diktik. Bu inceliğinden dolayı Hançerli'ye teşekkür ediyorum" dedi. - İSTANBUL

Son Dakika

14:18 Coşkun Sabah acı haberi verdi: 3 arkadaşım koronavirüsten öldü 13:41 "Bu pazar milletvekili seçimi olsa kime oy verirsiniz?" anketi! AK Parti ile CHP'nin arasındaki fark 6 puan 13:40 Uzmanlardan sahte altın uyarısı: Güvendiğiniz yerden alın 13:29 Tokat'taki bakır madeninde altın bulundu 12:43 Acun Ilıcalı dede oldu! Banu Ilıcalı ilk bebeği Begüm'ü kucağına aldı 12:37 Ezine'nin 40 yıllık sanayi sitesi hayali gerçek oluyor 11:37 Selçuklu döneminden günümüze kadar gelen Konya'nın eşsiz lezzetlerinden fırın kebabı damak çatlatıyor 11:20 Ünlü sunucu Kelly Brook'tan cinsel ilişki itirafı: Yaş ilerledikçe daha iyi oluyor 09:50 Doğada kendiliğinden yetişmesine rağmen toplaması yasak olan salebin kilosu 900 liraya satılıyor 09:47 Tiryakilere kötü haber! Sigara ve alkole ÖTV zammı geldi 09:19 30 yıl önce askerimizi şehit eden saldırganlar sınır ötesi operasyonla yakalandı 07:47 Antalya'nın Korkuteli ilçesi Türkiye'nin mantar üretiminin yüzde 30'unu karşılıyor 04:18 Komşuların haber vermesiyle eve geldi, karısı ve 2 çocuğunun cansız bedeniyle karşılaştı 22:19 Erzincan'da sel felaketi böyle geldi! Gerilim hattı direkleri saniyeler içinde devrildi 20:58 250 şubesi olan ünlü İngiliz restoran grubu iflas etti! 1900 kişi işsiz kalacak