Turgut Özal Üniversitesi'nde 'İnsan Onuru' Konuşuldu - Son Dakika

Turgut Özal Üniversitesi'nde 'İnsan Onuru' Konuşuldu

17.12.2015 17:05
Turgut Özal Üniversitesi'nde 'İnsan Onuru' Konuşuldu, System.String[]

Turgut Özal Üniversitesi’nde İnsan Hakları Günü nedeniyle ‘İnsan Onuru Konferansı’ düzenlendi.

Turgut Özal Üniversitesi’nde İnsan Hakları Günü nedeniyle ‘İnsan Onuru Konferansı’ düzenlendi. İnsan onurunun korunması adına neler yapılması gerektiği vurgulanan konferansta İnsan haklarının Türkiye’ye gelmesi ve tarihçesinden anlatıldı. Konferansta ayrıca hukuk devleti, sosyolojik açıdan insan hakları, demokrasi ve AB ilişkilerinde insan hakları ile İslam'da ve adli bilimlerde insan hakları tartışıldı.

İnsan Hakları Günü nedeniyle Turgut Özal Üniversitesi’nde ‘İnsan Onuru Konferansı’ düzenlendi. Programın açılış konuşmasını Turgut Özal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdulkadir Şengün yaptı. Şengün, Turgut Özal’ın insan hakları konusunda Türkiye’nin önünü açtığını hatırlattı. Şengün, Türkiye’de iç hukuk yollarının tükendiğinde AİHM’e bireysel başvuru hakkını da Özal’ın getirdiğini vurguladı.

MÜTEVELLİ HEYETİ BAŞKANI: İNSAN ONURU SAYGIN VE DOKUNULMAZDIR

Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Sacit Adalı ise Magna Carta’yı hatırlatarak, insan hak ve hürriyetlerinin önemine değindi. Anayasanın 12. maddesini hatırlatarak kişinin ilk önce iyi niyet sahibi olması gerektiğini söyleyen Adalı, “İnsan onurunun saygın ve dokunulmaz var. Devletler insan onurunu korumakla mükelleftir.” dedi.

BİREYİN AFTAN FERAGAT ETME HAKKI OLMALIDIR

Konferansın birinci oturumunun başkanlığını Turgut Özal Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Battal yaptı. Mevlana Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zehra Odyakmaz sunumunda, bireyin aftan feragat etme hakkını anlattı. Bu hakkın bireye verilmemesinin insan onurunu zedeleyeceğini belirten Odyakmaz, “Beraat etme hakkının da bir insan hakkı var.” dedi.

ENTELEKTÜEL TERÖRİZM

Oturumun üçüncü konuşmasını Turgut Özal Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Mehmet Kayhan Mutlu, sosyolojik açıdan insan hakları konusunda yaptı. Entelektüel terörizme dikkat çeken Mutlu, “Bir fikri eyleme dönüştüren kadar fikri ortaya atanında suçlanması gerekir.” diye konuştu.

Oturumun son konuşmasını Turgut Özal Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Kadir Demircan yaptı. Adli bilimler, genetik ve etik konulu sunumunda, artık çağın gerekliliklerine uygun olarak genetiğinde konuşulması gerektiğini anlattı. Çağımızda insanların düşüncelerini okuyarak, suç işlemeye meyilli olup olmadıklarını bildiklerini bunları açıklamanın etik olup olmadığını tartışmamız gerektiğini aktardı.

ANAYASA MAHKEMESİNE 50 BİN BİREYSEL BAŞVURU

İkinci oturumda, Turgut Özal Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İbrahim Kaplan oturum başkanlığını üstlendi. Anayasa Mahkemesi Üyesi Dr. Alpaslan Altan, insan onurunun korunmasının bireysel başvuru açısından önemine dikkat çekerek, Anayasa Mahkemesi'ne Ekim 2012'den beri 50 bin 610 adet bireysel başvuru yapıldığını ve 816 başvuruda ihlal kararı verildiğini ifade etti.

Turgut Özal Üniversitesi'nde 'İnsan Onuru' Konuşuldu

- Kaynak: CİHAN

Son Dakika Güncel Turgut Özal Üniversitesi'nde 'İnsan Onuru' Konuşuldu - Son Dakika


Son Dakika

Kız arkadaşını bıçaklayıp sosyal medyadan paylaştı: Ben gururluyum, yapmayın etmeyin dedim bıçakladım BB Erzurumspor'da Mehmet Özdilek ile yollar ayrıldı Sağlık Bakanlığı, koronavirüs ve grip arasındaki farkları gösteren bir görsel paylaştı Kısıtlamayı ihlal eden kişi, ceza kesilince polisi tehdit etti: Ben de boş adam değilim, bu cezayı bozdururum Artan vakalar sonrası gözler Kabine toplantısına çevrildi! Yeni kısıtlamalar gelecek mi? CHP'li ilçe başkanının cinsel istismarına uğrayan genç kızın tüyler ürperten ifadesi ortaya çıktı Hollywood filmlerinden sıkılanlara! İşte dünya sinemasının 10 şaheser filmi 2. kattan düşen Görkem bebeği çanak anten hayatta tuttu! İşte o anlar