Turizm Bakanı Günay Milas'ta - Son Dakika

Turizm Bakanı Günay Milas'ta

31.03.2012 15:00
Turizm Bakanı Günay Milas'ta, System.String[]

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Milas'ta bulunan 2 bin 400 yıllık mezar odası ve lahitte inceleme yaptı.

Milas'ta bulunan 2 bin 400 yıllık mezar odası ve lahitte inceleme yapan Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, "Dünya çapında bir merkez olacak. Türkiye'de, dünyanın bildiği Efes gibi Bergama gibi önemli ören yerleri var, ama iddia ediyorum ki onlardan çok daha farklı özellikleri ve büyük zenginlikleri olan bir mekan ortaya çıkacak" dedi.

Bakan Günay, Milas'ta tarihi eser kaçakçılarının tahrip etmesinin ardından düzenlenen operasyonla ortaya çıkarılan Kral Mausolos'un babası Hekatamnos'a ait mezar odası ve lahitte incelemelerde bulundu. Mezar odasına özel kıyafetler giyerek giren Günay, Kazı Heyeti Koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Abuzer Kızıl'dan çalışma hakkında bilgi aldı.

İncelemesini tamamladıktan sonra gazetecilere açıklamalarda bulunan Günay, bölgede 1.5 yılı aşkın süredir çalışmalara devam ettiklerini ve dünyanın en ilginç, en önemli kazılarından birisini yürüttüklerini söyledi. Uzunyuva olarak bilinen alanda, daha önce toprak yığınları ve gecekondular bulunduğunu hatırlatan Günay, bunların kaldırıldığını belirtti.

Çalışmaların tam bir koordinasyon içinde yürütüldüğüne işaret eden Günay,

"Bizim bile hayal ettiğimizden daha önemli şeyler çıkıyor. Bugün gördüğüm mozaikler, şuana kadar Türkiye'de gördüğümüz mozaikler itibariyle, çizim itibariyle en ilginç olanı. Bu alanda Yunanistan'daki Akropol ile yarışabilecek görkemde yepyeni bir mekan ortaya çıkaracağız" dedi.

Uzunyuva alanında çıkan mozaiklerin "şaşkınlık verdiğini" vurgulayan Günay, şöyle konuştu:

"Önümüzdeki yıl içinde burada ne yapacağımızı fiziki olarak ortaya çıkarmış olacağız. İnanılmaz bir açılış yapacağız ve bunun heyecanını şimdiden yaşıyorum. Dünya çapında bir merkez olacak. Türkiye'de dünyanın bildiği Efes gibi Bergama gibi önemli ören yerleri var ama iddia ediyorum ki onlardan çok daha farklı özellikleri ve büyük zenginlikleri olan bir mekan ortaya çıkacak."

-"Her ay gelip durum"-

Bölge halkının ağzıyla "Ben her ay buraya gelip durum" diyen Bakan Günay,

"gelip durmadıklarını hep beraber çalıştıklarını" anlattı.

Çok güzel bir eseri, tarihi ortaya çıkarmanın heyecanını yaşadıklarını dile getiren Günay, bir gazetecinin, "Yurt dışına kaçırılan tarihi eserlerle ilgili bir gelişme var mı" sorusu üzerine şunları söyledi:

"Kaçırılan eserlerin bir kısmını bulduk. Bazıları müzemizde sergileniyor. Bir kısmını takip ediyoruz. İngiltere'de, İskoçya'da şuanda yaptığımız takipler var. Bizim buradaki arkeolojiye verdiğimiz önem, yaptığımız çalışmaların bilimsel titizliği, eserleri geri almamızda yardımcı olacak. Geçtiğimiz yıllarda Türkiye'ye yöneltilen eleştiriler vardı. 'İşte siz de kalsa ne olacak. Mermerse kireç ocağında yakacaksınız, altınsa götürüp satacaksınız' deniyordu. Artık bu öyle değil. Ben iddia ediyorum İstanbul'daki Topkapı Sarayı'ndaki yaptığımız son düzenleme ve Gaziantep'te yaptığımız Zeugma Müzesi düzenlemeleri şuanda dünyadaki bütün müzelerle yarışacak düzeydedir."

Bu arada, Kültür ve Turizm Bakanı Günay'a ziyaretinde İzmir Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş da eşlik etti.

-Karikatür sergisi açılışına katıldı-

Tarihi alandaki incelemesinin ardından Bakan Günay, Milas Belediyesi'nin desteğiyle Turhan Selçuk anısına oluşturulan Karikatürlü Ev'de düzenlenen Kutlukhan Perker'in karikatür sergisi ve kursunun açılışını gerçekleştirdi.

Günay, burada yaptığı konuşmada, "Milas'ı tüm tarihi eserleriyle ayağa kaldırarak Türkiye'nin kültür turizminin en önemli merkezlerinden birisi haline getirmeye çalışıyoruz. Bunu Milas'a bahşetmiyoruz. Milas'ın kültür zenginliğinin üzerindeki tozu kaldırıp, dünyanın görmesini sağlamaya çalışıyoruz" dedi.

Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat'ın doğum günü kutlamasına da katılan Günay, çocuklara pasta yedirerek, limonata ikram etti.

Turizm Bakanı Günay Milas'ta
Turizm Bakanı Günay Milas'ta

- Kaynak: AA

Son Dakika Kültür Sanat Turizm Bakanı Günay Milas'ta - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Son Dakika! Atamalar mülakatsız yapılacak! Bakan Koca 14 branşta 12 bin sağlık personeli alınacağını duyurdu İstanbul Boğazı'nda sabah saatlerinde etkili olan sis kartpostallık görüntüler oluşturdu Isparta'da MHP'li Çiçekpınar Belediye Başkanı'nın evine silahlı saldırı YouTuber Enes Batur, kazasına yorum yapan bir kişiye sosyal medya üzerinden tepki gösterdi: Belki insanlıktan nasibini alır Dünyaca ünlü şarkıcı Rita Ora, göğüs dekoltesiyle sosyal medyayı salladı Dünyaca ünlü Azerbaycanlı kick boksçu Zabit Samedov, Kuruluş Osman dizisine transfer oldu Fatih Terim: Ali Sami Yen'de 8-10 dakika vermemek bu kadar zor mu! Aynı aileden 3 kişi birkaç gün arayla koronavirüse yenik düştü