Turizm Haftası etkinlikleri - - Son Dakika

Turizm Haftası etkinlikleri -

15.04.2014 16:51

Batman'da 38. Turizm haftası etkinlikleri kapsamında bu yıl ikincisi düzenlenen Uluslararası Film Festivali'nde sinema sanatçısı Hülya Koçyiğit'e Türk sinemasının 100. yılı anısına, "Ömür boyu yaşam ve onur ödülü" verildi.

Batman'da 38. Turizm haftası etkinlikleri kapsamında bu yıl ikincisi düzenlenen Uluslararası Film Festivali'nde sinema sanatçısı Hülya Koçyiğit'e Türk sinemasının 100. yılı anısına, "Ömür boyu yaşam ve onur ödülü" verildi

Sinema Genel Müdürlüğü ile Batman Kültür ve Turizm Müdürlüğü'nce düzenlenen Batman Uluslararası Film Festivaline katılmak üzere sanatçı Selahattin Alpay ile Batman'a gelen Koçyiğit, Kültür Müdürlüğü Konferans Salonu'ndaki Turizm Haftası etkinliklerinin açılış programına katıldı.

Törende konuşan Vali Yılmaz Arslan, son 1.5 yıldır bölgede huzur ve barışın hakim olduğunu ifade etti.

"Sayın başbakanımızın, bu huzur ve barış ortamının tesisi konusunda aldığı inisiyatif, aslında bu güzel günleri yaşamamızı ve bundan sonra da yaşayacağımızı bize gösterdi" diyen Vali Arslan, yerel seçimlerde bu huzurun hakim olduğunu kaydetti.

Vali Arslan, "Batman'da son yılların en huzurlu, en düzgün, en güzel seçimini geçirdik. İsteyince herşeyi daha iyi, daha güzel yapabiliyormuşuz. Bundan sonraki yıllarda da bu ve benzeri kültür ve sanat etkinlikleriyle ilimizin adını daha iyi duyuracağız" dedi.

İl Kültür Turizm Müdür Vekili İhsan Arslanlı da Mezoptamya kültürünü bünyesinde barındıran Batman'da kutlanan Turizm Haftası'nda bu yıl farklı dil ve kültürlerde renkleri bir araya getirmeye çalıştıklarını belirtti.

- Koçyiğit'e, "Ömür boyu yaşam ve onur ödülü"

Programda daha sonra sinema sanatçısı Hülya Koçyiğit'e Vali Arslan tarafından Türk Sinemasının 100.yılı anısına, "Ömür boyu yaşam ve onur ödülü" verildi.

İstanbul'da hava limanında düşmesi sonucu kalça kemiğini incitmesi nedeniyle tekerlekli sandalye ile programa katılan Koçyiğit, ödülü almak için tekerlekli sandalyeden kalkarak sahneye çıktı.

Gördüğü ilgi karşısında duygulanan Koçyiğit konuşmasına, "Bu sevginin, bu coşkunun karşısında kalça kemiği kırığının ne önemi var?" ifadeleriyle başladı.

"Birlikte söyleşmeye, Türküler çalmaya, oynamaya, konuşmaya, dertleşmeye, kardeşçe kol kola olmaya ne kadar hasret kaldık" diyen Koçyiğit, şunları kaydetti:

"Bu sevincimizi, coşkumuzu birbirimizi severek yaşamamız için bize sunulan çözüm sürecine, bu barışa giden yola hep beraber teşekkür ediyoruz. Şu an içinde bulunduğumuz huzur hiçbir zaman bozulmasın. Hep birlikte 'amin' diyelim."

- "İyi ki geldim"

Akil İnsanlar Heyetinde iken yaşadığı bir anısını anlatan Koçyiğit, "Marmara bölgesinde gezerken sürekli sizlerden haberler geliyordu. Buraya gelen insanları coşkulu şekilde ve halaylarla karşılıyordunuz. Mutluluğunuz yüzünüzden okunuyordu. Ve diyordum ki; 'Niçin beni o taraflara göndermediler? Orada ki insanların mutluluğunu yaşamak istiyorum'. Ama bugüne kısmetmiş. Bugün aranızdayım. İyi ki geldim" diye konuştu.

Koçyiğit, Türk sinemasının gerçekten 100. yılını kutladığına işaret ederek, bunun sonsuza kadar sürmesini diledi.

Koçiğiyit, şöyle dedi:

"Hepimiz Türk filmleriyle büyüdük. Sinemamızın bu yıl ki kutlamalarına destek veren Kültür Bakanlığına teşekkür ediyorum. Türk sinema tarihinin 100. yılının 50 yılında ben de vardım. 1963 yılında 'Sussuz yaz' filmi ile başladığım sanat yaşamımda göğsümü gere gere, 'bu 50 yılda ben de vardım' diyorum. Bu 50 yılda çok ödüller aldım, çok onurlandırıldım. Ama bugün verilen ödülün anlamı çok farklı çok daha önemli benim için. Çünkü bu ödülü Batman'da alıyorum."

Programda daha sonra hafta dolayısıyla okullarda düzenlenen resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye girenlere ödülleri verildi.

Koçyiğit, sanatçısı Alpay'ın seslendirdiği türkülere eşlik etti. Program, Kültür Turizm Bakanlığı Türk Halk Müziği Sanatçısı Yeşim Köksal'ın söylediği türkülerle sona erdi.

-Yeşim Köksal Kürtçe şarkı söylerken

-Hülya Koçyiğit'e Çözüm süreci açıklaması ve plaket

Turizm Haftası etkinlikleri -
Turizm Haftası etkinlikleri -
Turizm Haftası etkinlikleri -
Turizm Haftası etkinlikleri -

Diyarbakır'da KKKA şüphesiyle tedavi gören kişi hayatını kaybetti Diyarbakır'da KKKA şüphesiyle tedavi gören kişi hayatını kaybetti Kolonya şakası az daha faciaya neden oluyordu Kolonya şakası az daha faciaya neden oluyordu Batman'da kablo hırsızı suçüstü yakalandı Batman'da kablo hırsızı suçüstü yakalandı
Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Turizm Haftası etkinlikleri - - Son Dakika


Advertisement