Türk bilim insanları başardı! - Son Dakika

Türk bilim insanları başardı!

14.08.2013 22:00
Türk bilim insanları başardı!

Türk bilim insanlarından, bilim dünyasında büyük heyecan yaratan çalışma: Parlayan tavşanlar!

"Parlayan tavşan" ifadesi insana, uçuk kaçık bir sinema filminden sahneleri anımsatıyor olabilir ancak bu tavşanlar gerçek.

İstanbul Üniversitesi'nde bilim insanları çok ilginç bir gelişmeye imza attılar ve tavşanlara deniz anası DNA'sı enjekte ederek, deniz anaları gibi parlayan tavşanlar doğurtmayı başardılar. Deniz analarında bulunan bir genetik kod, ışığı karanlıkta ortaya çıkaran "fosforlu" bir protein içeriyor. Deniz analarının bu özelliği sayesinde, bilim insanları, DNA enejksiyonunun başarıyla gerçekleştirildiğini test edebiliyorlar.

Bilim insanları bu yöntemle, örneğin kedilerin AIDS'i olarak bilinen FIV hastalığına karşı bağışıklığı olan hayvanlardan aldıkları genedik kodu kedilere yerleştirerek kedilerde de bağışıklık sistemi oluşturmayı planlıyorlar. Aynı yöntemin, insan hastalıklarında da işe yarayabileceği düşünülüyor. Ancak insanlar üzerinde genetik araştımalardan bahsedebilmek için henüz çok erken.

Bilim insanları şimdi fosforlu tavşanların, deniz analarındaki gibi fosofrlu protein üretmeye ve genetik olarak bu mirası iletmeye devam edip etmeyeceklerini merak ediyor. Bu sayede, yapılan bağışıklık tedavilerinin hayvanlarda nesilden nesile devam edip etmeyeceği test edilecek.

Kaynak: Chip.com.tr
YORUMLAR
500
İstanbul Tabip Odası hastanelerin yerinde yenilenmesini istedi İstanbul Tabip Odası hastanelerin yerinde yenilenmesini istedi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi önünde 'hastaneler yerinde yenilensin' eylemi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi önünde 'hastaneler yerinde yenilensin' eylemi İÜ, QS Alan Bazlı Üniversite Sıralaması'nda Türkiye'de 2 alanda birinci oldu İÜ, QS Alan Bazlı Üniversite Sıralaması'nda Türkiye'de 2 alanda birinci oldu

Son Dakika Teknoloji Türk bilim insanları başardı! - Son Dakika


Advertisement