Türk-Çek İş Forumu - Son Dakika

Türk-Çek İş Forumu

14.02.2012 18:24
Türk-Çek İş Forumu

Türk-Çek İş Forumu, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Çek Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Vaclav Klaus'un katılımıyla gerçekleştirildi.

Türk-Çek İş Forumu, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Çek Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Vaclav Klaus'un katılımıyla gerçekleştirildi.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nde (TOBB) düzenlenen Türk-Çek İş Forumu'na Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Çek Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Vaclav Klavus, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Çek Cumhuriyeti Sanayi ve Ticaret Bakanı Martin Kuba ve TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu katıldı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, yaptığı konuşmada iki ülke arasındaki ticaretin her şeye rağmen geliştiğini ve arttığını söyleyerek, Türkiye'nin Çeklerle olan ilişkisinin çok eskilere gittiğini söyledi. "Bugün buna yeni bir ivme vermek için bugün buradayız" diyen Cumhurbaşkanı Gül, "Biz burada sadece sizi teşvik etmek istiyoruz" diye konuştu.

"Önünüz açık, Çek iş adamlarının ve Çek sanayisinin Türkiye'de çok itibarlı bir yeri vardır" diyen Gül, "Oturun ortaklıklar yapın, gerek burada gerek Çek Cumhuriyeti'nde, gerek Avrupa'nın başka bir kentinde, gerek uzak ülkelerde ortaklık yapın. Hem siz sevinin, hem biz sevinelim" şeklinde konuştu.

ÇEK CUMHURBAŞKANI KLAUS

Konuk Cumhurbaşkanı Klaus ise, 6 yıl aradan sonra Türkiye'ye bir ziyaret gerçekleştirdiğini belirterek, "Şuana kadar gerçekleştirdiğim ziyaretler çok dostane ortamda gerçekleşiyor" dedi.

Güzel toplantılar yaptıklarını belirten Klaus, "Çok açık ve bariz bir şekilde iş birliğimizi olabildiğince genişletmek bizim için de faydalıdır ve bizim için de büyük ilgidir" diyerek iş birliklerine hazır olduklarını söyledi. Türkiye'nin ulaştığı rakamlarla Çin'i geçtiğinin bilincinde olduklarını belirten Klaus, "Sizi kıskanabiliriz" diye konuştu.

Avrupa'nın içinde bulunduğu krizin kendilerini frenlediğini dile getiren Çek Cumhurbaşkanı Klaus, "Eğer ihracatınızın yüzde 85'i Avrupa'ya olsaydı o büyük gelişmeyi sağlayabileck miydiniz, onu bilemiyorum" değerlendirmesinde bulundu. Ülkelerinin ticaretine çok yönlükük kazandırabilmek için Türkiye'de olduklarını kaydeden Klaus, ayrıca "Çek Cumhuriyeti Türkiye'nin AB'ye tam üyeliğini içten desteklemektedir" dedi.

Türkiye'nin Avrupa'ya pembe gözlüklerle bakarak toz pembe gördüğünü söyleyen Klaus, "Bazen bu pembe gözlüklerin çıkarılması gerektiğinin iyi olacağını düşünüyorum" şeklinde konuştu.

"Beni fazla memnun etmeyen bir konu buradaki hava şartları" diyen Klaus, Türkiye'de bu kadar kar yağışı gördüklerinden dolayı üzüldüklerini söyledi.

BAŞBAKAN YARDIMCISI BABACAN

Başbakan Yardımcısı Babacan ise, forumun iki ülke arasındaki ilişkilerin perçinleşmesine kaktı sağlayacağına inandığını belirterek, Türkiye ile Çek Cumhuriyeti'nin iki dost ülke olduğunu ve ilişkilerinin iyi olduğunu ifade etti. "Ekonomik ilişkilerimiz gelişiyor" diyen Babacan, karşılıklı yatırımların iki ülkenin ilişkilerinin geliştirilebileceği bir alan olduğunu kaydetti.

Türkiye'nin serbest sermaye hareketlerine dayanan bir ekonomik model seçtiğini söyleyen Babacan, devlete güvenin sarsıldığı zaman finansal sistemi çalıştırmanın ve iş dünyasından verim beklemenin mümkün olmadığını belirtti. Babacan, "Büyüme oranımız biraz düşecek olmasına rağmen yine Avrupa'nın en hızlı büyüyen ülkelerinden birisi olacağız" diye konuştu.

ÇEK CUMHURİYETİ SANAYİ BAKANI KUBA

Çek Cumhuriyeti Sanayi ve Ticaret Bakanı Martin Kuba da, son on yıllar boyunca iki ülke ekonomilerinin büyük değişikliklerden geçtiğini söyledi. Yakalanan bu trendin devam etmesi için bugün olduğu gibi iş forumlarının devam etmesi gerektiğine dikkat çeken Kuba, "Biz Çek tarafı olarak gelecek için Türkiye'de çok büyük fırsatlar ve olanaklar görüyoruz" diyerek, özellikle enerji ve maden sektöründe Türkiye'de bir potansiyel olduğunu ifade etti.

TOBB BAŞKANI HİSARCIKLIOĞLU

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu da, 2006 yılında Çek Cumhurbaşkanı'nı eski binalarında misafir ettiklerini belirterek, "Bugün sizi yeni binamızda ağırlamaktan onur duyuyorum" dedi.

Dünya ekonomisinin önemli ve kritik bir süreçten geçtiğini belirten Hisarcıklıoğlu, eski alışkanlıkların terk edilerek ekonomi yönetimindeki anlayışın değişmek zorunda kaldığına dikkat çekti. Çek Cumhuriyeti'nin AB coğrafyasında güçlü üretim kapasitesine sahip ülkelerden biri olduğunu söyleyen Hisarcıklıoğlu, "Çek Cumhuriyeti Avrupa'nın parlayan yıldızlarından olmuştur" diye konuştu.

Hisarcıklıoğlu, Avrupa'yı etkisine alan küresel krizle ilgili olarak, "Küresel krizin etkisinin azaltılmasının tek yönü daha fazla iş birliği daha fazla ticaret" değerlendirmesini yaptı.

"Türk sanayisi, otomobilin anavatanı ABD'ye otomobil ihraç eder konuma gelmiştir" diyen Hisarcıklıoğlu, "Dünya'da Çin'den sonra ikinci büyük müteahhitlik gücüyüz" diye konuştu.

"Gelin sadece Çek'te Türkiye'de değil üçüncü ülkelerde de iş yapalım" diyen Hisarcıklıoğlu, ayrıca AB ile yaşanan bir sıkıntıyı da Çek Cumhurbaşkanı'na anlattı. "Bugün AB ile Türkiye arasında mal serbestliği var. Fakat mal taşıyan kamyonlara kota var" değerlendirmesini yapan Hisarcıklıoğlu, bu sorunun Çek Cumhuriyeti ile aşıldığını fakat Avrupa genelinde böyle bir sıkıntı olduğunu dile getirdi.

Konuşmaların sonunda ise TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, Çek Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Klaus'a bir hediye takdim etti. Hediyenin ardından ise iki ülke arasındaki iş anlaşmaları imzalandı. - ANKARA

Kaynak: İHA
Türkiye ile Pakistan arasında ekonomik ilişkiler güçlenerek devam edecek Türkiye ile Pakistan arasında ekonomik ilişkiler güçlenerek devam edecek Spot piyasada doğal gaz fiyatları Spot piyasada doğal gaz fiyatları Türkiye Kent Konseyleri Birliği, Yeni Dönem Yol Haritasını Belirlemek İçin Halil İbrahim Yılmaz Başkanlığında Toplandı Türkiye Kent Konseyleri Birliği, Yeni Dönem Yol Haritasını Belirlemek İçin Halil İbrahim Yılmaz Başkanlığında Toplandı

Son Dakika Güncel Türk-Çek İş Forumu - Son Dakika


Advertisement