Türk çiçeği 50 ülkenin kadınları için hazırlanıyor - Son Dakika

Türk çiçeği 50 ülkenin kadınları için hazırlanıyor

Süs bitkileri ihracatında ivme yakalayan Türk çiçek sektörü, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü için hazırlanan rengarenk özel kesme çiçek koleksiyonunu 50 ülkeye pazarlayarak 8 milyon dolar döviz geliri elde etmeyi hedefliyor.

Süs bitkileri ihracatında ivme yakalayan Türk çiçek sektörü, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü için hazırlanan rengarenk özel kesme çiçek koleksiyonunu 50 ülkeye pazarlayarak 8 milyon dolar döviz geliri elde etmeyi hedefliyor.

Özel günlere yönelik üretim yapan sektör, yılbaşı ve 14 Şubat Sevgililer Günü sevkiyatlarının ardından 8 Mart Dünya Kadınlar Günü için hazırlıklara başladı. Seralardan, Sevgililer Günü'nde ağırlıklı olarak tercih edilen kırmızı karanfiller kalktı, bunların yerini pembe, sarı, beyaz karanfiller aldı.

Orta Anadolu Süs Bitkileri ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Yılmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sektörün özellikle yılın ilk yarısında yoğun çalıştığını söyledi.

Sevgililer Günü için Hollanda, İngiltere, Almanya, Romanya ve Ukrayna başta olmak üzere 50 ülkeye 60 milyon dal kesme çiçek gönderdiklerini dile getiren Yılmaz, sektörün 8 Mart Dünya Kadınlar Günü için de hummalı bir çalışmaya girdiğini ifade etti.

Her özel günün çiçek renginin farklı olduğuna işaret eden Yılmaz, bu özel günlere göre planlama yapan sektör temsilcilerinin de günün anlamına uygun, talep edilen renklerde üretim gerçekleştirdiğini belirtti. Bu dönemde seralarda her renkten çiçeğin bulunduğunu söyleyen Yılmaz, her ülkeden farklı renklerde çiçek talepleri geldiğini bildirdi.

Ülkelerin de kendilerine göre renkleri olduğunu anlatan Yılmaz, "Kadınlar Günü için kırmızı yavaşlıyor, çok renkli çiçekler ön plana çıkıyor. İngiltere'de açık pembe çok seviliyor, Romanya'da ise açık pembeyi hiç satamıyoruz. Romanya, kırmızı ve beyaz istiyor. Yunanistan da beyazı seviyor. Avrupa'da pastel, doğu bloku ülkelerde daha çok canlı renkler satılıyor. Biz de seralarımızda bu yönde çalışmalar yapıyoruz." dedi.

30 bin kişilik istihdam oluştu

Her renkte, her zevke ve göze hitap eden çiçeklerin Türkiye'de yetiştiğini vurgulayan Yılmaz, dünyanın değişik ülkelerinden talep edilen bu çiçeklerin kadınları sevindirdiğini dile getirdi.

Yılmaz, şöyle konuştu:

"Sektör, 6 bin dönümü kapalı olmak üzere dış mekan ve salon bitkileri de dahil olduğunda yaklaşık 60 bin dönümlük bir üretim alanına sahip. Geçen yıl 50'nin üzerinde ülkeye çiçek göndermiştik. Bu yıl da bu rakamları yakalayacağımızı düşünüyorum. 50 ülkeye yaklaşık 8 milyon dolarlık ihracat planlıyoruz. Bunun için de hazırlanıyoruz. Sektörde yaklaşık 30 bin kişilik bir istihdam oluştu. Bu rakam aileleriyle düşünüldüğünde 300 bin kişi çiçekten geçimini sağlıyor."

Türkiye'nin karanfil üretiminde iddialı olduğuna işaret eden Yılmaz, karanfil dışında çok düşük miktarda cipso ve krizantem türü bitkiyi de ihraç ettiklerini söyledi.

Yılmaz, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü sevkiyatlarının ardından İngilizlerin Anneler Günü'ne hazırlanacaklarını bildirdi.

Son Dakika

16:42 Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, koronavirüs salgını açısından en riskli meslek gruplarını paylaştı 16:08 65 yaşındaki adam hayvan otlatırken yorgun merminin isabet etmesi sonucu öldü 15:18 Hindistanlı iş adamı koronavirüse karşı altın maske takıyor 15:12 Erdoğan canlı yayında Bakan Dönmez'e çıkıştı: Müsaade edin de konuşmamı yapayım 14:58 Gaziantep'in Islahiye ilçesinde son 3 günde vaka sayısı yüzde 50 arttı 14:43 Polise ihbar edilen maganda, güvenlik görevlisini darp etti! O anlar güvenlik kamerasına yansıdı 14:29 ABD'de "Black Panther" isimli grup silahlanıp sokağa indi: Savaş meydanında karşımıza çıkın 13:50 Sıla'nın Karanfil şarkısına "sigara" yasağı! Klip yayından kaldırıldı 13:47 Canlı yayına girdikten 6 saniye sonra gelen feci kazada, kadın kendi ölümünü kaydetti 13:46 Göztepe'de teknik direktör İlhan Palut görevinden istifa etti ancak yönetim kabul etmedi 13:35 Altın rekor kırarken uzman isimden net mesaj: Bu dönemlerde gümüşün kazancı altından daha fazla 11:02 Salgın sürecinde vatandaşın en başarılı bulduğu bakan, Koca oldu! İkinci sırada sürpriz var 09:41 Vicdansız anne 3 haftalık kızını yastıkla öldüremeyince elleriyle boğarak öldürdü 09:36 Dünyaca ünlü rapçi Kanye West, ABD başkanlığı için Trump'ın rakibi oldu 09:34 Trabzon'da şehrin farklı noktalarında görülen yılanlar halkı korkuya sevk etti