Son Dakika Haberleri: Türk Dostu Japon Prens Mikasa 100 Yaşında Hayata Veda Etti

Türk Dostu Japon Prens Mikasa 100 Yaşında Hayata Veda Etti

3 yıl önce

Kyodo haber ajansı, Krizantem Tahtı'nın beşinci sıradaki varisi Prens Mikasa'nın mayıs ayından bu yana zatürre tedavisi gördüğü hastanede kalp krizi sonucu yaşamını yitirdiğini duyurdu.

Türk Dostu Japon Prens Mikasa 100 Yaşında Hayata Veda Etti, System.String[]
Kyodo haber ajansı, Krizantem Tahtı'nın beşinci sıradaki varisi Prens Mikasa'nın mayıs ayından bu yana zatürre tedavisi gördüğü hastanede kalp krizi sonucu yaşamını yitirdiğini duyurdu.

2 Aralık 1915'te doğan Prens Mikasa, 1927'de tahta çıkan ve 62 yıl hüküm süren İmparator Hirohito'nun en küçük kardeşiydi.

Prens Mikasa'nın üç oğlu, 2002, 2012 ve 2014 yıllarında yaşamını yitirmişti.

Antik Doğu Tarihi konusunda uzman olan Prens Mikasa, Japonya'daki Ortadoğu Kültür Merkezi'nin ve Japonya- Türkiye Cemiyeti'nin onursal başkanıydı.

Prens Mikasa'nın ölümü, Japonya'da kraliyet ailesinin giderek yaşlanması ve daralmasına dair tartışmaların yeniden alevlendiği bir döneme denk geldi.

Japon İmparatoru Akihito (82) Ağustos ayında yaptığı açıklamada, ilerleyen yaşı ve sağlık durumu nedeniyle tahttan çekilmek istediğini duyurmuştu.

Ancak modern Japonya tarihinde eşi görülmemiş bir adım atan Akihito'nun, mevcut kanunlara göre tahttan çekilmesi mümkün değil. Temmuz ayında kalp ameliyatı olan Akihito'ya prostat kanseri tanısı da konulmuştu.

Japonya'da bir dönem kutsal olarak kabul edilen imparator, anayasa tarafından devletin ve toplumun birliğinin sembolü olarak görülüyor ve siyasi bir gücü bulunmuyor.
Kaynak: Hürriyet
Ünlü Şarkıcı Jennifer Lopez, Film Çekimleri Sırasında Birçok Kez İlişkiye Girdiğini İtiraf Etti Milli Enerji Silahı Wattozz, Türkiye'ye Yılda 250 Milyon Dolar Getirecek

Bergen'i Öldüren Kocasının Eski Gelini, Fuhuş Yaptırmaktan Tutuklandı