Türk Dünyası Sarıkamış'ta Nöbet Tutacak - Son Dakika

Türk Dünyası Sarıkamış'ta Nöbet Tutacak

Sultan Çoğalan - İstanbul'da faaliyet gösteren Kars Serhat Boyları Derneğinin davetlisi olarak 14 ülkeden gelecek yaklaşık 30 kişi, Sarıkamış Harekatı'nın 97.yılı dolayısıyla 3 bin rakımlı tepede bir gece nöbet tutacak.

Türk Dünyası Sarıkamış'ta Nöbet Tutacak, System.String[]

Sultan Çoğalan - İstanbul'da faaliyet gösteren Kars Serhat Boyları Derneğinin davetlisi olarak 14 ülkeden gelecek yaklaşık 30 kişi, Sarıkamış Harekatı'nın 97. yılı dolayısıyla 3 bin rakımlı tepede bir gece nöbet tutacak.


Dernek Başkanı Muharrem Yıldız, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 1914 yılında Osmanlı-Rus Savaşı sırasında Sarıkamış'ın Allahüekber Dağları'nda donarak şehit düşen 90 bin isimsiz kahramanın aziz hatırasının canlı tutulmasını amaçladıklarını belirtti.


Türk askeri tarihinde Çanakkale ve Sarıkamış cephelerinin çok özel hatırası ve stratejik değeri olduğunu dile getiren Yıldız, Sarıkamış Harekatı'nın bir taarruz harekatı olmakla beraber aynı zamanda savunma amaçlı olduğunu dile getirerek, Ruslar'ın Akdeniz'e inmelerini önleme amacı taşıdığını anlattı.


Rusların, sıcak denizler olarak tanımlanan Akdeniz'e inme hayalinin sadece Kars bölgesinde kalmayarak, diğer bölgelere de inme düşüncesinin oluştuğunu kaydeden Yıldız, "Bu hattı koruma ve Rusları durdurmak için Kafkas Cephesi'nin açıldığını söyleyebiliriz. Birinci Dünya Savaşı başladığında Osmanlı Devleti, tam 7 cephede savaşmak durumunda kaldı. Bu kadar geniş bir coğrafyada savaşırken, elbette yetersizliklerin, eksikliklerin olması söz konusudur. Sarıkamış'ta da bu eksiklikleri görmemiz mümkün. O topraklarda donarak veya vurularak şehit olmuş askerlerimizin aslında neler çektiğini bilmek gerekir" diye konuştu.


Yıldız, askerlerin Sarıkamış'ta tek kurşun atmadan donarak olduğu iddialarının gerçeği yansıtmadığını savunarak, "Askerlerimiz Sarıkamış'a çarpışarak gitmiştir. Nitekim 30 bin Rus askeri de savaşta ölmüştür. Askerlerimizin bir kısmı da maalesef esir alınmış ve Hazar Denizi'ndeki Nardin Adası'nda ölüme terk edilmişlerdir. Dernek olarak yakın bir gelecekte Nardin Adası'nı ziyaret ederek askerlerimizin aziz hatırasını yaşatmayı hedefliyoruz" dedi.


-Türk dünyası buluşacak-


Yıldız, Sarıkamış Harekatı'nın 97. yıl dönümü ve şehitleri anma etkinlikleri kapsamında Azerbaycan, Türkmenistan, Özbekistan, Kazakistan, Kırgızistan, Doğu Türkistan, Gagauzya, Makedonya, Kırım, Başkurdistan, Tataristan, Kosova, Romanya, Bulgaristan gibi Türk dünyasının farklı ülkelerinden ve Yunanistan'ın Batı Trakya, Irak'ın Kerkük ve Gürcistan'ın Borçalı bölgesinden şair, yazar, çeşitli sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinden oluşan 30 kişilik grubun Sarıkamış'ta buluşacağını belirtti.


İlçenin Kızılçubuk Köyü'nde yaklaşık 3 bin rakımdaki tepeye 7 Ocak'ta her ülkenin üzerinde bayraklarının yer alacağı çadırlar kuracaklarını ve saat 19.00 itibariyle nöbete başlayacaklarını dile getiren Yıldız, ertesi gün resmi törenlerin düzenleneceği eski Sarıkamış bölgesine yürüyecek asker, sivil toplum kuruluşları, izciler ve vatandaşların bulunacağı 7 kilometrelik yürüyüşe 5. kilometreden katılarak tören alanına gideceklerini ifade etti.


Yıldız, etkinliklerine Kars Valiliği ve belediyesinin de destek verdiğini söyleyerek şunları kaydetti:


"Sarıkamış'a değişik ülkelerden gelecek davetliler tutacakları nöbetle, şehitlerimizin hatırasını yaşatacak ve Türk dünyasının birlik ve beraberliğini yansıtacak. Bu vatan için gözünü kırpmadan şehadet şerbetini içen aziz şehitlerimizin emanetini korumak ve yaşatmak için Anadolu'nun ve bütün Türk Dünyasının neferleri olarak nöbette olacağız.


Türk dünyasının birliği ve bütünlüğü adına çok güzel bir görüntü ortaya çıkacak. Sarıkamış'ta verilecek bu mesajdan, Türk düşmanı Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy'nin de gereken mesajı almasını temenni ediyoruz."


- KARS


Son Dakika

Karanlığın Kraliçesi lakaplı ünlü model, üstsüz pozuyla nefes kesti Yasmin Erbil, evinde tedavi gören babası Mehmet Ali Erbil'in son görüntüsünü paylaştı İşte Benim Stilim'in Barbie'si bakın şimdi ne halde! Sibel Can'ın yıllar önce sünnet düğününde dansözlük yaptığı görüntüler ortaya çıktı Türkiye'ye dönen Acun Ilıcalı'ya Bebek'te sevgi seli Ailesi, 1 ay önce hayatını kaybeden Nur Yerlitaş'ın son görüntülerini paylaştı Kuaförüm Sensin'de jüri koltuğuna oturan Işıl Reçber'in kazanacağı ücret dudak uçuklattı 14 ve 16 yaşındaki kızlarını evlendiren anne, Esra Erol'un canlı yayınında gözaltına alındı Acun Ilıcalı'nın 1 milyon 713 bin TL'lik saati görenleri şaşkına çevirdi Yeni yaşını kutlayan Fahriye Evcen'e sevenlerinden hediye yağdı Survivor'da Sercan'ın "Deliliğe vuruyor" sözleri Yasin'i küplere bindirdi Sembol oyununu kazanan Elif, Survivor 2020'nin çeyrek finaline kalan ilk yarışmacı oldu Maç sırasında sahaya atlayan YouTuber Ali Abdülselam Yılmaz ve 3 arkadaşına dava açıldı Defne Samyeli, Baran Tınaz ve Deren Talu aşkına onay verdi Simge "Çocuğu var" iddiaları hakkında sessizliğini bozdu: Saçmalık