Türk Filmleri Hollanda'da Seyirciyle Buluştu - Son Dakika

Türk Filmleri Hollanda'da Seyirciyle Buluştu

28.05.2016 02:02
Türk Filmleri Hollanda'da Seyirciyle Buluştu, System.String[]

ROTTERDAM (AA) – Türk filmlerinin Hollanda'da tanıtımına katkı sunmak amacıyla bu yıl 4'üncüsü düzenlenen "Kırmızı Lale Film Festivali" Rotterdam kentinde başladı.

ROTTERDAM (AA) – Türk filmlerinin Hollanda'da tanıtımına katkı sunmak amacıyla bu yıl 4'üncüsü düzenlenen "Kırmızı Lale Film Festivali" Rotterdam kentinde başladı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Hollanda Kraliyeti ve Rotterdam Belediyesinin desteğiyle Hollanda Türkiye Kültür Vakfı tarafından düzenlenen ve 4 Haziran'a kadar sürecek festivalde uzun ve kısa metrajlı 20 kadar film sanatseverlerle buluşacak.

Rotterdam'daki Lantaren Venster sinema salonunda gerçekleşen ve bu seneki teması zorunlu göç olarak belirlenen festivalin açılış programına Türkiye'nin Lahey Büyükelçisi Sadık Arslan ve Rotterdam Başkonsolosu Sadin Ayyıldız'ın yanı sıra "Saklı" adlı filmin yönetmeni Selim Evci ile oyunculardan İlhan Şeşen, Settar Tanrıöğen ve Türkü Turan katıldı.

Açılış programında konuşan Büyükelçi Arslan, yoğun ilgi gören festivalin kurumsallaşması ve geleneksel hale gelmesinin memnuniyet verici olduğunu söyledi.

Türk sinemasının Hollanda'da bir an önce hak ettiği yere ulaşmasını umduğunu kaydeden Arslan, "Bu seneki tema zorunlu göç olarak seçildi. Uluslararası camianın ilgiyle takip ettiği bir konu. Umarız Anadolu'nun o misafirperver, köklü, insanlara hoşgörüyle bakan kültürünü Türk filmleri aracılığıyla Hollanda'ya, dolayısıyla uluslararası camiaya duyurmuş oluruz." diye konuştu

Hollanda Türkiye Kültür Vakfı Başkanı Mehmet Emin Alkanlar ise filmlerin bu sene Rotterdam, Amsterdam ve Eindhoven'in yanı sıra Lahey, Utrecht ve Tilburg kentlerinde de izleyicinin beğenisine sunulacağını söyledi.

Türk ve Hollandalı sinemaseverleri bir araya getirmeyi hedeflediklerine işaret eden Alkanlar, festival kapsamında dağıtılan "Yaşam Boyu Başarı Ödülü"nün bu yıl etkinliğin son gününde Amsterdam'da Fatma Girik tarafından Hülya Koçyiğit'e verileceğini dile getirdi.

Alkanlar, mülteci dramına dikkati çekmek amacıyla teması zorunlu göç olarak belirlenen festivalde, sığınmacılarla ilgili filmlerin yanı sıra sanatçı Emin Özmen'e ait fotoğraf sergisinin de 3 şehirde açılacağını aktardı.

7 kişiden oluşan jürinin değerlendirmesi sonunda "En iyi Film", "En İyi Yönetmen", "Hayat Boyu Başarı" ve "Ustaya Saygı" alanlarında ödüllerin de dağıtılacağı festivalde, bu sene şu filmler yarışacak:

Mavi Bisiklet (Yönetmen Ümit Köreken), Rauf (Yönetmen Soner Caner ile Barış Kaya), Kalandar Soğuğu (Yönetmen Mustafa Kara), Misafir (Yönetmen Mehmet Eryılmaz), Sarmaşık (Yönetmen Tolga Karaçelik), Dolanma (Yönetmen Tunç Davut) ve Saklı (Yönetmen Selim Evci).

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Türk Filmleri Hollanda'da Seyirciyle Buluştu - Son Dakika


Son Dakika

Adalet Bakanı Gül'den Bakan Soylu'nun annesine yönelik hakaretle ilgili açıklama: En ağır cezayı bulacağına inanıyorum Rıdvan Dilmen Fatih Terim'e transfer eleştirisi: Sergen hoca ne yapsın ağabey? Haber kuruluşlarıyla gelir paylaşımını öngören yasal düzenleme Google'ı kızdırdı: Avustralya'ya hizmet vermeyi kesebiliriz Ivana Sert, sevgilisine aşkını ilan ederken yaptığıyla hem mide bulandırdı hem güldürdü Denize atlayan vatandaşın geride bıraktığı mektup yürek dağladı: Çocuklara sahip çıkın Döner fabrikasındaki skandala Bakanlık el atınca videoda kahkahalar atan şahsın suratı asıldı Yerde bulduğu kaya parçası sayesinde 2 milyonluk servete kondu Gasp için gittikleri iş yerinde başarılı olamayınca esnafı 5 yerinden bıçakladılar