Türk Halkının Kitaba Yönelişi Büyüyor - Son Dakika

Türk Halkının Kitaba Yönelişi Büyüyor

17.05.2011 13:15
Türk Halkının Kitaba Yönelişi Büyüyor, System.String[]

Kocaeli 3. Kitap Fuarı'na katılan yayınevleri yetkilileri, kitaplara ve kitap fuarlarına ilgilinin her geçen gün arttığını, Türk halkının kitapla bütünleşmeye başladığını ifade etti.

Kocaeli 3. Kitap Fuarı'na katılan yayınevleri yetkilileri, kitaplara ve kitap fuarlarına ilgilinin her geçen gün arttığını, Türk halkının kitapla bütünleşmeye başladığını ifade etti.

Timaş Yayınları sorumlusu Mustafa Karakoç, "İnsanlar 1 yıllık kitap listeleri ile gelip fuarlardan kitap alıyor. " dedi. Doğan Kitap sorumlusu Sercan Tekin ise Türk halkının kitaba yönelişinin çığ gibi büyüdüğünü dile getirdi.

Kocaeli 3. Kitap Fuarı, her geçen yıl potansiyelini artırarak halkı kitapla buluşturuyor. İlk yıl 50, geçen yıl 170 yayınevinin katıldığı fuara bu yıl 315 yayınevi, yaklaşık 400 yazar ve 46 sosyal toplum kuruluşu katıldı. Halkın ilgisini çekmek için Sokrates, Konfüçyüs, Sheakespeare, Mehmet Akif, Halide Edip Adıvar gibi yazar ve düşünürlerin kostümlerini giyen tiyatro sanatçıları, Kocaeli sokaklarında halkı 3. Kitap Fuarı'na davet ediyor. Yayınevleri, kitaba yönelişin her geçen gün arttığını, Türk halkının kitap okuyan bir toplum haline dönüştüğünü, bunu da kitap fuarlarına gösterilen ilgiden görüldüğünü söyledi. Yayınevi yetkilileri, vatandaşların ellerinde kitap listeleri ile fuara gelerek kitaplar aldığını dile getirdi.

Timaş Yayınevi sorumlusu Mustafa Karakoç, Kocaeli Kitap Fuarı'na 3. defa katıldıklarını, her geçen yıl kitaba olan ilginin arttığını gördüklerini söyledi. Gelen ziyaretçi sayısına oranla fuarın geleceğinin büyük olduğunu düşündüğünü dile getiren Karakoç, halkta kitap fuarı kültürünün oluşmaya başladığını ifade etti. Karakoç, "İnsanlarda yavaşa yavaş fuar kültürü oluşmaya başladı. Birçok insan alacağı kitapları fuar senesine bekletiyor. Geçen yıl kitap fuarına gelmiştik. Geçen seneden bu yana şu kitaplar çıktı onları istiyoruz diye ellerinde notlarla geliyorlar. " şeklinde konuştu. Kocaeli kitap fuarının, her yıl büyüdüğü tespitinde bulunan Karakoç, birkaç yıl sonra yurt dışından yayınevlerinin de fuara katılacağını tahmin ettiğini dile getirdi. Bilgi Yayınevi sorumlusu Erol Altun da kitap fuarına ilginin her geçen yıl daha da arttığını ifade etti. Ziyaretçi sayısının çok iyi olduğunu ifade eden Altun, Kocaeli Kitap Fuarı'nın uluslararası bir boyut kazanabileceğini dile getirdi. İnsanların kitaba olan ilgisinin her geçen gün arttığını belirten Altun, herkesin kitap alamaya çalıştığını kaydederek, "İnsanların kitaba olan ilgisi her geçen gün biraz daha artıyor, bunu da fuarlara olan ilgiden görüyoruz. Ziyaretçiler, ilgilendikleri alana göre kitaplar alıyor. " diye konuştu.

Doğan Kitap sorumlusu Sercan Tekin ise bilinçli bir okur kitlesi ile karşı karşıya olduklarını, insanların kitapları incelediğini ve bütçesine göre kitap aldığını söyledi. İnsanların yüzlerinin güldüğünün görüldüğünü kaydeden Tekin, kitaba olan ilginin çok güzel olduğunu, Türk halkının kitap okuma oranının her geçen gün daha da arttığını ifade ederek, "Kitaba yöneliş çığ gibi büyüyor. " ifadesine yer verdi.

Ötüken Yayınevi sorumlusu Levent Ak da kitap fuarına vatandaşın ilgisinin çok iyi olduğunu söyledi. Kitapa yönelişin daha da artmasını beklediklerini kaydeden Ak, insanların büyük bir ilgili ile kitap fuarlarını takip ettiklerini kaydetti.

Türk Halkının Kitaba Yönelişi Büyüyor
Türk Halkının Kitaba Yönelişi Büyüyor
Türk Halkının Kitaba Yönelişi Büyüyor
Türk Halkının Kitaba Yönelişi Büyüyor

Kaynak: CHA

Son Dakika Güncel Türk Halkının Kitaba Yönelişi Büyüyor - Son Dakika


Son Dakika

707 bin sağlık çalışanı aşılandı! Hafta içi engelli ve yaşlı bakım kuruluşlarında aşılama yapılacak Fenerbahçe'nin anlaşmaya vardığı Mesut Özil, İstanbul'a geldi Brezilya, Çin'in geliştirdiği koronavirüs aşısına acil kullanım onayı verdi Diagne ve Luyindama'yı eleştiren Terim'den Muslera müjdesi: Denizli maçında oynayacak Son Dakika! Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk: Yüz yüze eğitim kademeli olarak başlayacak "Yaza sağ çıkamayabilirim" diyen Seren Serengil sevgilisiyle kayağa gidince tepkilerin ardı arkası kesilmedi Takdir toplayan hareket! Belediye başkanı, eline kürek alıp vatandaşın kapısındaki karı küredi Şarkıcı İntizar'ın babası yaşamını yitirdi