"Türk Halkının Sarıkamış Algısı" - Son Dakika

"Türk Halkının Sarıkamış Algısı"

05.01.2012 18:20

Pollmark Araştırma Şirketi ve Serhat Kalkınma Ajansı (SERKA) tarafından hazırlanan, "Türk Halkının Sarıkamış Algısı Araştırması" konulu çalışma tamamlandı.

Pollmark Araştırma Şirketi ve Serhat Kalkınma Ajansı (SERKA) tarafından hazırlanan, "Türk Halkının Sarıkamış Algısı Araştırması" konulu çalışma tamamlandı.

SERKA'dan yapılan yazılı açıklamada, Pollmark Araştırma Şirketi ile SERKA işbirliğiyle 2 bin 47 kişiye uygulanan anket çalışmasıyla, Türk toplumunda tarih bilincinin güçlü fakat resmi tarih tezlerinin beklentilerini karışlamaktan uzak olduğu, devlet yöneticileriyle tarihçilerin ve medyanın Sarıkamış Harekatı'na ve şehitlerine ilgisiz kaldıklarının tespit edildiği belirtildi.

SERKA tarafından Türkiye'de ilk kez Pollmark'a yaptırılan, "Türk Halkının Sarıkamış Algısı Araştırması"nın, 1-7 Ekim 2011 tarihlerinde İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Bursa, Kayseri, Samsun, Trabzon, Gaziantep, Malatya, Tekirdağ ve Erzurum olmak üzere 12 ilde gerçekleştirildiği vurgulandı.

Yüz yüze görüşülen 2 bin 47 kişiye örnekleme yoluyla uygulanan anketin, bilgi bazlı bölgesel kalkınma amaçlı politikalara temel teşkil etmek ve daha rasyonel politikaların oluşturulmasında kullanılmak üzere, "Ortalama Türk halkının Çanakkale ile karşılaştırıldığında Sarıkamış'ı nasıl algıladığını, ne kadar bildiğini ortaya çıkarmak" amacıyla yapıldığı ifade edildi.

"Sarıkamış'ı duydunuz mu-" sorusuna ankete katılanların yüzde 92'sinin

"evet" yanıtını verdiğine değinilen açıklamada, şöyle denildi:

"(Sarıkamış denince aklınıza ilk ne geliyor) sorusuna ise ankete katılanların yüzde 31,1'i 'Donarak şehit düşen askerlerimiz', yüzde 30,9'u da '90 Bin Şehit' yanıtını verdi. Harekatı 'yenilgi' olarak görenler sadece yüzde 1,2 gibi düşük bir oranda kaldı. Sarıkamış Harekatı hakkında yeterince bilgi sahibi olduğunu düşünenlerin oranı yüzde 35,9 iken, yüzde 40,5'i yeterli bilgiye sahip olmadığını ifade etti. Yüzde 23,6'lık ciddi bir oranın kararsız olması Sarıkamış Harekatı konusunda ciddi bilgi eksikliğinin olduğunu ortaya çıkardı."

Açıklamada, ankate katılanların yüzde 47,7'sinin Enver Paşa'yı "Hezimetin sorumlusu" olarak gördüğünü belirtirken, yüzde 8,9'unun sorumlu olmadığını dile getirdiği, yüzde 43,3'ünün "Kararsız" kaldığı ifade edilirken, katılımcıların yüzde 49,7'sinin Osmanlı ordusunun Sarıkamış Harekatı'nda Ruslara karşı savaştığından haberdar olmadığının belirlendiği bildirildi.

Açıklamada, şu bilgilere yer verildi:

"Sarıkamış Harekatı ve Sarıkamış şehitlerine devlet yöneticileri, tarihçiler ve medya tarafından gösterilen ilginin düzeyini ölçen soru üzerine ankete katılanlardan yüzde 57,6'sı yöneticilerin ilgisizliğinden yakındı. Yüzde 27'si kararsız kalırken, yüzde 15,5'i de yeterli ilginin gösterildiği kanaatinde. Deneklerin yüzde 68,8 gibi önemli bir kesimi yılda bir kez yapılan resmi törenlerin yeterli olmadığını ifade etti. Sarıkamış Harekatı'yla ilgili medyanın yaptığı yayınlar da kamuoyu tarafından yeterli görülmedi. Verilen cevaplarda medyanın ilgisini yeterli bulmayanların oranı yüzde 68,4 çıktı."'

- KARS

- Kaynak: AA

Son Dakika Yerel 'Türk Halkının Sarıkamış Algısı' - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

İmamoğlu, İstanbul için düzenlenen koronavirüs toplantısını Bakan Koca'nın paylaşımından öğrendi Hayat Bilgisi dizisinin 'Barbi'si İpek Erdem'i görenler tanıyamıyor! Yeni imajıyla ağızları açık bıraktı Zeynep Sever Demirel, Volkan Demirel'le tanışma hikayesini anlattı: Futbolcu denince istemedim Avustralyalı askerlerden Afganistan'da vahşet! Savaş esirini helikoptere sığmadığı için öldürdüler İki kez ayağı kırılan Galatasaraylı, Emre Akbaba'nın bacağının son hali üzüntü yarattı Azerbaycan ordusunun Karabağ'da esir aldığı Ermeni askerlerin görüntüsü yayınlandı Çipli kimlik kartıyla elektronik kimlik doğrulama sistemiyle ilgili esaslar belirlendi! İşte detaylar Kaymakamdan ismini yanlış söyleyen CNN Türk muhabirine soğuk duş!