Türk-İş, Hak-İş ve DİSK'ten "esnek çalışmaya dönük düzenlemeler geri çekilsin" talebi - Son Dakika

Türk-İş, Hak-İş ve DİSK'ten "esnek çalışmaya dönük düzenlemeler geri çekilsin" talebi

03.11.2020 12:12

Türk-İş, Hak-İş ve DİSK, yaptıkları ortak açıklamada, TBMM gündemindeki torba kanun teklifinde yer alan esnek çalışmaya dönük düzenlemenin çalışanların aleyhine olduğu gerekçesiyle geri çekilmesini talep etti.

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan ve DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu'nun ortak açıklamasında, üç konfederasyonun TBMM gündemindeki torba yasa teklifinin çalışma hayatına ilişkin düzenlemelerinden kaygı duyulduğu belirtildi.

Teklifin, iş hukukuna esneklik getiren hükümlerinin TBMM gündeminden geri çekilmesi talep edilen açıklamada, kanun teklifiyle, belirli süreli iş sözleşmesinin kapsamının genişletilmesi ve yaygınlaştırılmasının söz konusu olduğu, belirli süreli sözleşme ile çalışan işçilerin, kıdem ve ihbar tazminatı ile iş güvencesi (işe iade davası) hükümlerinden yararlanamadığı, bu nedenle düzenlemenin son derece sakıncalı bulunduğu ifade edildi.

KIDEM VE İHBAR TAZMİNATINDAN YARARLANAMIYORLAR

Açıklamada, 25 yaş altı ve 50 yaş üstü çalışanların hiçbir şarta bağlı olmaksızın belirli süreli iş sözleşmesi ile (geçici işçi olarak) istihdam edilmesi sonucunda kıdem ve ihbar tazminatı gibi haklardan yararlanamadıkları, bunun büyük haksızlıkların ortaya çıkmasına neden olacağı iddia edildi. Yaşa bağlı getirilecek bu düzenlemenin çalışanlar arasında ayrıma yol açacağı aktarılan açıklamada, bunun çalışma düzeni ve sosyal adaletin bozulmasına, Türkiye'de belirsiz süreli iş sözleşmesi esasına dayalı düzenlenen iş hukuku düzeninin alt üst olmasına yol açacağı ileri sürüldü.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Kanun teklifinde 25 yaş altında olup 10 günden az çalışma günü olan çalışanlara yönelik bir düzenleme yer almaktadır. Bu teklifle, 25 yaş altındaki işçilerin uzun vadeli sigorta kollarına ilişkin ödemelerinin yapılması yükümlülüğü ortadan kaldırılmaktadır. Bu teklif çalışanların işsizlik, malullük, yaşlılık, ölüm, iş kazası, meslek hastalığı ve analık gibi hayati öneme sahip haklardan yararlanmasını ortadan kaldıracaktır. Bu düzenlemeyi özellikle sosyal güvenlik hakkı açısından sakıncalı buluyoruz. Yaşa ve çalışma biçimine bağlı olarak sosyal güvenlik haklarından mahrumiyet getirecek bu düzenlemenin de Anayasanın eşitlik ve sosyal güvenlik hakkı hükümleriyle çeliştiğini düşünüyoruz."

"GERİ ÇEKİLMESİ BÜYÜN ÇALIŞANLARIN ORTAK ARZUSUDUR"

Torba kanun teklifinde kısmi çalışmanın yaygınlaştırmasının amaçlandığı, bu durumun yaşlılık aylığı, malullük aylığı, işsizlik ödeneğine hak kazanma gibi pek çok konuda ciddi hak kayıpları yaratacağı savunulan açıklamada şunlar kaydedildi:

"Üç işçi konfederasyonu olarak işçilerin başta kıdem tazminatı ve sosyal güvenlik hakları olmak üzere Anayasa ve yasalarla güvence altına alınmış haklarına zarar vereceğini düşündüğümüz bu teklifin geri çekilmesini talep ediyoruz. Ülkemizin küresel salgın ve deprem felaketiyle uğraştığı ve yaralarını sarmaya çalıştığı bu zor günlerde, çalışanları büyük endişelere sevk eden ve hak kayıpları yaratacak bu teklifin TBMM gündeminden geri çekilmesi bütün çalışanların ortak arzusudur. TBMM'deki bütün siyasi partileri bu konuda sağduyulu davranmaya ve işçilerin sesine ve arzusuna kulak vermeye çağırıyoruz. Üç işçi konfederasyonu olarak bu konuda ısrarlı olduğumuzu vurgulamak istiyoruz.

Türk-İş, Hak-İş ve DİSK olarak, çalışma hayatının sorunlarıyla ilgili düşünülen düzenlemelerin ülkemizde uzun bir geçmişi olan sosyal diyalog mekanizmaları kullanılarak ele alınmasından yana olduğumuzun bir kez daha altını çiziyoruz."

Türk-İş, Hak-İş ve DİSK'ten esnek çalışmaya dönük düzenlemeler geri çekilsin talebi

Kaynak: AA

Son Dakika Ekonomi Türk-İş, Hak-İş ve DİSK'ten 'esnek çalışmaya dönük düzenlemeler geri çekilsin' talebi - Son Dakika Ekonomi


YORUMLAR (1)
  • celal gökalp: o sendikacıyım diyen çıkarcı sendikacılar biraz da eyt liler için mücadele etseydi ortada maduriyet kalmaz dı yaşasın eyt hak yerini bulacak Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır

Son Dakika

Bursasporlu Ali Akman için Lille resmen devreye girdi Yaptığı tespite gülerek karşı verilmesi Doğu Perinçek'i sinirlendirdi: Haddini bil, otur orada adam gibi TOGG'un Gemlik Tesisi'ndeki üst yapı inşaatı için 1.500 kişi istihdam edilecek 3 yıl önce iş yerine giren araçtan kıl payı kurtulan tamirci, bu defa da halk otobüsünün kopan tekerleği nedeniyle ölümden döndü Ünlü şef Mehmet Yalçınkaya gençlik fotoğrafını paylaştı, herkes Latif Doğan'a benzetti Kulisleri hareketlendiren iddia: CHP'nin HDP ile yakınlığından rahatsız olan Akşener, yeni ittifak kuruyor ABD'li sağlık yetkililerinden çok sayıda kişinin alerjik reaksiyon gösterdiği Moderna aşısı için "dağıtımı durdurun" çağrısı Paralar yarın yatmaya başlıyor! Emekliler maaş ve ek ödemelerini zamlı alacak