Türk-İş Temsilcisi Demirer: Dört Kişilik Bir Ailenin Açlık Sınırı Bin 158 Lira - Son Dakika

Türk-İş Temsilcisi Demirer: Dört Kişilik Bir Ailenin Açlık Sınırı Bin 158 Lira

28.06.2014 15:18
Türk-İş Temsilcisi Demirer: Dört Kişilik Bir Ailenin Açlık Sınırı Bin 158 Lira, System.String[]

Türk-İş Balıkesir İl Temsilcisi Ahmet Demirer, haziran ayında dört kişilik bir ailenin açlık sınırının bin 158, yoksulluk sınırının ise 3 bin 772 lira olduğunu söyledi.

Türk-İş Balıkesir İl Temsilcisi Ahmet Demirer, haziran ayında dört kişilik bir ailenin açlık sınırının bin 158, yoksulluk sınırının ise 3 bin 772 lira olduğunu söyledi. Mutfak enflasyonunda 12 aylık artışın yüzde 13,35 ve bir kişinin yaşam maliyetinin 186 lira olduğunu, asgari ücretinse 45 lira arttığını kaydetti.

Ramazan ayı arifesinde mutfak harcamasında önemli bir değişiklik olmadığını ifade eden Demirer, "Mevsim etkisiyle sebze meyve fiyatlarında görülen gerileme, bazı gıda ürünlerinde ramazan nedeniyle gerçekleşen fiyat artışlarını dengeledi. Çalışanların elde ettikleri gelirin, yapmak durumunda oldukları harcama tutarının gerisinde kalması nedeniyle aileleriyle birlikte yarı aç yarı tok sürdürmek durumunda kaldıkları yaşamlarındaki olumsuzluk ise devam etti." dedi. Temmuz ayından itibaren 45 liralık artışla 891,03 lira olarak uygulanacak asgari ücretin, değil bir ailenin yaşam maliyetini, bir işçinin bile geçimini sağlamaktan uzak kaldığına dikkat çeken Türk-İş İl Temsilcisi Demirer, "Bekar bir işçi için belirlenen asgari ücret, tek kişi için bu ay hesaplanan bin 377 lira tutarındaki yaşam maliyetinin sadece üçte ikisini karşıladı. Asgari ücret 45 lira artacak olmasına karşın bir kişinin yaşam maliyeti, altı ay öncesine göre 186 lira arttı. Türk-İş, 27 yıldan bu yana her ay çalışanların geçim koşullarını ortaya koymak ve temel ihtiyaç maddelerindeki fiyat değişikliğinin aile bütçesine yansımalarını belirlemek amacıyla açlık ve yoksulluk sınırı araştırmasını gerçekleştirmektedir." diye konuştu. Konfederasyonun çalışmasının, insan onuruna yaraşır bir yaşam sürdürebilmek için yapılması gereken harcama tutarını ortaya koyduğunu aktaran Ahmet Demirer, şöyle devam etti: "Bu tutar ücret olmayıp haneye girmesi gereken toplam gelirdir. Türk-İş'in yaptığı çalışmaya göre 2014 Haziran ayı sonuçlarına göre dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) bin 158,09 lira, gıdayla birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer harcamaların toplam tutarı (yoksulluk sınırı) ise 3 bin 772,27 liradır."

Türk-İş Temsilcisi Demirer: Dört Kişilik Bir Ailenin Açlık Sınırı Bin 158 Lira
Türk-İş Temsilcisi Demirer: Dört Kişilik Bir Ailenin Açlık Sınırı Bin 158 Lira

- Kaynak: CİHAN

Son Dakika Ekonomi Türk-İş Temsilcisi Demirer: Dört Kişilik Bir Ailenin Açlık Sınırı Bin 158 Lira - Son Dakika Ekonomi

YORUMLAR

Son Dakika

İddialı pozlarıyla gündeme gelen Ebru Polat, yeni sevgilisiyle ilk kez görüntülendi Provokatörler rahat durmuyor! Fransa'da "Allah'u Ekber" diyerek polise saldıran kişi aşırı sağcı çıktı Sivasspor, öne geçtiği maçta Maccabi Tel Aviv'e 2-1 yenildi Dağlık Karabağ'ın sözde lideri Arayik Harutyunyan'ı korku sardı: Azerbaycan ordusu Şuşa'nın 5 km ötesinde Kanada Başbakanı Trudeau: Nice'te kiliseye saldıranlar İslam'ı temsil etmiyor Erdoğan'dan Putin'e Dağlık Karabağ teklifi: Bu sorunu Türkiye ve Rusya'nın kuracağı müzakere masasında çözelim Ekranlara iddialı giriş yapan Şeref Sözü dizisi, 4. bölümde final yapıyor Macron'un İslam'ı hedef alan sözlerine bir tepki de Yunanistan'dan geldi: Saldırgan ve hakaret edici