Son Dakika Haberleri: Türk Jetleri Vurdu, Tanklar Suriye'ye Girdi! İşte Afrin Operasyonundan Tüm Detaylar

Türk Jetleri Vurdu, Tanklar Suriye'ye Girdi! İşte Afrin Operasyonundan Tüm Detaylar

2 yıl önce

Afrin operasyonu başladı! Türk jetleri 7 bölgede 108 hedefi bombaladı. Tanklar akşam saatlerinde Öncüpınar Sınır Kapısından geçip kara harekatı için Suriye'ye giriş yaptı.

Uzun süredir hazırlıkları devam eden Afrin operasyonu fiilen başladı. Saat 17.00'den itibaren 72 savaş uçağı Afrin'de 7 bölgedeki PYD/YPG/ PKK mevzilerini bombardımana tuttu.

Türk jetlerinin bombardımanıyla birlikte eş zamanlı olarak Özgür Suriye Ordusu güçleri de Afrin'de ilerleyişe başladı.

TSK'dan konuyla ilgili yapılan ilk açıklamada operasyonun adının "Zeytin Dalı" olduğu bildirildi. Öte yandan akşam saatlerinde Türk tankları Öncüpınar Sınır Kapısını geçip kara harekatı için Suriye'ye giriş yaptı.

OPERASYONU BİZZAT ORG. AKAR YÖNETTİ

Operasyonu bizzat Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Genelkurmay Başkanlığında kurulan komuta merkezinden idare etti.

ESAD REJİMİ HABERDAR EDİLDİ

Suriye'nin İstanbul'da bulunan Başkonsolosluğuna nota verilerek, Esad Rejimi operasyondan haberdar edildi.

TÜRK JETLERİ SURİYE HAVA SAHASINI KULLANDI

Türk jetleri operasyon esnasında Suriye hava sahasını kullandı.

MINNİĞ ASKERİ ÜSSÜ VURULDU

Operasyon sırasında PYD/YPG/PKK'lı teröristlerin kontrolündeki Minniğ Askeri Havalimanı tam isabetle vuruldu.

TERÖRİSTLER, HALEP YOLUNU KAPATIP SİVİLLERİ CANLI KALKAN YAPTI

Operasyonun başlamasıyla birlikte PYD/YPG/PKK'lı teröristlerin sivilleri hedef alacak bölgelere zorla intikal ettirdiği bilgisi TSK ve Anadolu Ajansı tarafından duyuruldu. Yine PYD/YPG/PKK'lı teröristler Esad Rejimi ile anlaşarak, sivillerin bölgeyi terk etmemesi için Halep girişini kapattı.

ÇAVUŞOĞLU, YILDIRIM VE AKAR'DAN PEŞ PEŞE AÇIKLAMA GELDİ

Operasyonun başlamasının ardından Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Başbakan Binali Yıldırım ve Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar'dan peş peşe açıklamalar geldi.

Bakan Çavuşoğlu:

Hedefler tam isabetle vuruldu. Ölü ve yaralıların tamamı PYD/PKK'lı teröristlerdir.

Suriye Rejimi'nin neticede İstanbul'da Başkonsolosluğu var. Uluslararası hukuka uygun olarak yazılı bir bildirimde bulunuyoruz. Fırat Kalkanı'nda da bunu yaptık. Suriye'nin toprak bütünlüğü önemli.

Biz tüm ülkelere özellikle Suriye'deki aktörlere bilgi paylaşımında bulunduk, bilgi paylaşımı devam edecek.

Başbakan Yıldırım:

Belirlenen hedefler neredeyse tamamına yakını tahrip edilmiş ve hava unsurlarımız vazifelerini tamamlayarak üslerine dönmüştür. Topçu ateşi ile alanın yumuşatılması faaliyetleri halen devam etmektedir.

Ayrıca yarın itibariyle gelişmelere göre kara unsurlarımız da gerekli faaliyetleri icra edecektir. Mehmetçiğin yanısıra Özgür Suriye Ordusu'ndan da katılım var. Hedef asla ve asla Suriye'nin toprak bütünlüğüne halel getirmek değildir.

Org. Akar:

Afrin bölgesinde PKK, KCK, YPG, PYD ve DEAŞ mensubu teröristleri etkisiz hale getirmek ve dost ve kardeş bölge halkının bunların baskı ve zulmünden kurtulmasını sağlamak üzere Zeytin Dalı Harekatını başlatıyoruz. Yolunuz bahtınız açık olsun.

BÜYÜKELÇİLER DIŞİŞLERİ'NE ÇAĞRILIP BİLGİLENDİRİLDİ

Operasyonun başladığı saatlerde İran ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin 5 daimi üyesi; ABD, Rusya, Çin, İngiltere ve Fransa Büyükelçileri Dışişleri Bakanlığına çağırılıp operasyonla ilgili bilgilendirildi.

TELEFONDA AFRİN DİPLOMASİSİ

Ayrıca Çavuşoğlu, ABD'li mevkidaşı Rex Tillerson'la telefonda görüştü. Operasyonla ilgili bilgi verdi.

Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar ise Rusya ve ABD Genelkurmay Başkanları ile telefonda görüşüp, operasyonla ilgili bilgilendirmede bulundu.

RUSYA: ENDİŞELİYİZ!

Rusya'dan operasyonla ilgili "Endişeliyiz!" açıklaması gelirken, Rus askerlerinin Afrin'den çekildiği bilgisi paylaşıldı.

ABD: MÜDAHİL OLMAYIZ!

ABD'den ise operasyonla ilgili itidal çağrısının yanısıra "Afrin'e müdahil olmayacağız!" açıklaması yapıldı.

SURİYE, DÜNYAYA ÇAĞRIDA BULUNDU

Suriye rejimi ise operasyonu kınayıp, uluslararası kamuoyunu operasyonu durdurmaya çağırdı.

KILIÇDAROĞLU VE BAHÇELİ BİLGİLENDİRİLDİ

Başbakan Yıldırım, operasyon başlamadan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nu arayıp bilgilendirdi. Kılıçdaroğlu'nun operasyonla ilgili ilk yorumu ise "Allah askerlerimizin yardımcısı olsun!" oldu.

MHP lideri Bahçeli ise Çankaya Köşkü'ne davet edilip Başbakan Yıldırım tarafından Afrin operasyonuyla ilgili bilgilendirildi.

HDP BÜYÜK TEPKİ TOPLADI

HDP ise operasyonla ilgili yaptığı "Kürt düşmanlığı" yorumuyla büyük tepki topladı.

TANKLAR GECE YARISI SURİYE'YE GİRDİ

Gece yarısı Türk tankları kara harekatı için Öncüpınar Sınır Kapısı'ndan geçip Suriye topraklarına giriş yaptı. PYD/YPG/PKK'lı teröristler ise Afrin'den uçaksavarla Kilis'i vurdu. Bazı evler zarar gördü.
Doğu'daki 5 İlde Yapılan Seçim Anketinde, HDP Diğer Partileri Geride Bıraktı Fuhuş Operasyonunda Yakalanan 2 Erkeğin HIV Virüsü Taşıdıkları Ortaya Çıktı

Türkiye'de Yakalanan Ünlü Mafya Lideri, Bulgaristan'a İade Edildi