Türk Kevin Mitnick Yakalandı - Son Dakika

Türk Kevin Mitnick Yakalandı

25.04.2011 12:00
Türk Kevin Mitnick Yakalandı, System.String[]

Telefonla aradığı kişilere kendini savcı, polis, olarak tanıtıp kişisel bilgilerini aldıktan sonra dolandırıcılık yaptığı öne sürülen Cemalettin Y. ve 9 adamı yakalandı

Telefonla aradığı kişilere kendini savcı, polis, asker olarak tanıtıp kişisel bilgilerini aldıktan sonra bu kişiler adına çıkarttığı kredi kartlarıyla dolandırıcılık yaptığı öne sürülen Cemalettin Y. ve 9 adamı yakalandı. Elebaşı Cemalettin Y'nin dünyanın hapse giren ilk bilgisayar korsanlarından ABD'li Kevin Mitnick'ten etkilendiği ve "Aldatma Sanatı" adlı kitabını okuduğu belirtildi.

Bilişim Suçları ve Sistemleri Şube Müdürlüğü ekipleri, bankalardan yapılan dolandırıcılık şikayetleri üzerine harekete geçti. 5 ay süren teknik takibin ardından elebaşılığını dolandırıclıık suçundan 2005 yılında yakalanan Cemalettin Y'nin yaptığı şebekeye ulaştı. Bunun üzerine 21 Nisan'da Bağcılar, Gaziosmanpaşa, Sultangazi, Kağıthane, Çatalca, Beylikdüzü ve Esenyurt'ta tespit edilen adreslere eş zamanlı operasyon düzenlendi.

Baskında Cemalettin Y. ile 9 adamı gözaltına alınarak İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü. Yapılan aramalarda 1 kurusıkı tabanca, 2 adet sahte asker kimliği, 3 gram esrar, 4 laptop, 5 harddisk, 3 flash disk, 3 micro sd kart, 132 mühürlü nüfus cüzdanı kaplaması, 28 cep telefonu, 33 sim kart, 7 sim kart kılıfı, 1 pos makinesi, 1 renkli yazıcı, 1 kimlik pvc kaplama cihazı ve çok sayıda başka şahıslara ait fotoğraf ve kimlik belgesi ele geçirildi.

Yapılan sorgulama sonucunda şebekenin çalışma şekli de ortaya çıktı. Edinilen bilgiye Cemalettin Y. , hedef seçtiği kişileri hakkında genel bilgilere sahip olduktan sonra telefonla arıyordu. Bu kişilerin zaaflarını da öğrenen Cemalettin Y. , telefon görüşmesi sırasında kendini savcı, polis veya asker olarak tanıtıyordu. Sorduğu sorularla kişilerin kimlik numaralarından annesinin kızlık soyadına kadar bütün özel bilgilerini topluyordu. Ardından bu bilgiler doğrultusunda suç ortaklarına sahte kimlik düzenletiyordu. Önce bu sahte kimlikle cep telefonu hattı alınıyor ardından kredi kartı çıkartılıyordu.

Kredi kartlarının teslim alınmasının ardından banka çağrı merkezleri telefonla aranarak kullanıcı şifresi temin ediliyordu. Bunun ardından da kredi kartıyla ATM'den nakit çekim, işyerlerinden harcama ve internet üzerinden mail order yöntemiyle harcama yapılarak bankalar zarara uğratılıyordu. Yetkililer, zanlıların bu yöntemi kullanarak şimdiye kadar 500 bin TL'lik dolandırıcılık yaptığını belirtti.

Öte yandan şebeke elebaşı Cemalettin Y'nin dünyanın hapse giren ilk bilgisayar korsanı olarak biinen ABD'li Kevin Mitnick'ten etkilendiği belirtildi. Cemalettin Y'nin Mitnick'in tecrübelerini anlattığı "Aldatma Sanatı" adlı kitabı da okuduğu bildirildi.

... ...//KUTU'/... ... .

KİTAP YAZDI

Bilgisayar korsanlığı suçundan yargılanarak hapse giren, dünyanın ilk dijital suçlularından ABD'li Kevin Mitnick, hem tecrübelerini, hem de korsanla mücadele etmek isteyen kurumlara öğütlerini 'Aldatma Sanatı' adlı kitapta topladı.

Korsanlığa veda eden Mitnick, kitabında bilgi ve tecrübesini, kötü huylu hırsızların devlete, işletmelere ve bireylere zarar vermesine engel olmak için kullandığını söylüyor. Mitnick'e göre, 'toplum mühendisi' adını verdiği zeki suçlular, kurumlarda bilgi ararken, daha kolay av oldukları için işe yeni girenleri ya da hiyerarşik yapıda alt sıralarda olan çalışanları tercih ediyor. Açgözlü çalışanlar ve arkadaş canlısı personel de gizli bilgilerin sağlanmasında anahtar rol oynuyor.

İşte altın öğütler:

Hacker ve toplum mühendislerine karşı uyanık olmak için, şu uyarılara dikkat etmek gerekiyor:

Saldırının uyarı sinyalleri

Bir geri arama numarası vermekten kaçınır,

Sıradışı taleplerde bulunur,

Yetkili olduğunu öne sürer,

Soru sorulduğunda rahatsız olur,

Aciliyet üzerine vurgu yapar,

İltifat eder.

Şirketleri saldırılara açık duruma getiren unsurlar ise şunlar:

Çok sayıda çalışan olması,

Veri sınıflandırma sisteminin bulunmaması,

Birden fazla tesis olması,

Bir olayı bildirme ya da karşı eylem planlama.

- İstanbul/ Fatih

Türk Kevin Mitnick Yakalandı
Türk Kevin Mitnick Yakalandı
Türk Kevin Mitnick Yakalandı
Türk Kevin Mitnick Yakalandı
Türk Kevin Mitnick Yakalandı
Türk Kevin Mitnick Yakalandı
Türk Kevin Mitnick Yakalandı
Türk Kevin Mitnick Yakalandı
Türk Kevin Mitnick Yakalandı
Türk Kevin Mitnick Yakalandı

- Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Türk Kevin Mitnick Yakalandı - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Usta oyuncu Hikmet Karagöz, birkaç yakınının katıldığı törenle sessiz sedasız defnedildi CHP, Çakıcı'yı makamında ağırlayan Edirne Belediye Başkanı hakkında inceleme başlattı Eve giren şüpheli, Suriyeli ailenin 2 yaşındaki çocuğunu kaçırmaya çalıştı Sokakta şarkı söylediği görüntüler ortaya çıkan Aleyna Tilki ilk kez konuştu: Sokaktakileri geri çevirmemek lazım Ankara'da pencereden bakan kişi pompalı tüfekle öldürüldü Türk bayrağını yola serdiler, araçlar üzerinden geçti! Tepki toplayan o görüntülere soruşturma Gözü dönen şahıs, önce ayrıldığı nişanlısı ve annesini sonra kendini öldürdü İnşaatta elleri ve ayakları bağlı kız çocuğu bulundu