Türk Kızılayı, Van'daki Boşaltılan Çadırları Topluyor - Son Dakika

Türk Kızılayı, Van'daki Boşaltılan Çadırları Topluyor

05.01.2012 14:20
Türk Kızılayı, Van'daki Boşaltılan Çadırları Topluyor, System.String[]

Necat Hasar - Van'da kurulan konteynerlere yerleşen vatandaşların boşalttığı çadırlar, Türk Kızılayı tarafından toplanıp bakımdan geçirildikten sonra olası bir afete hazırlık için depolanıyor.

Necat Hasar - Van'da kurulan konteynerlere yerleşen vatandaşların boşalttığı çadırlar, Türk Kızılayı tarafından toplanıp bakımdan geçirildikten sonra olası bir afete hazırlık için depolanıyor.

Türk Kızılayı Afet ve Müdahale Merkezi Van Ekip Başkanı Murat Taşlı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Van ve Erciş'te vatandaşların konteynerlere yerleştirilmesiyle boşalan çadırları toplamaya başladıklarını bildirdi.

Taşlı, "Topladığımız çadırlar öncelikle yabancı maddelerden arındırılıyor. Daha sonra tamirat yapılarak bakımdan geçiriliyor. Bakımı yapılan çadırlar sanayi tipi çamaşır makinelerinde temizlenerek kurutuluyor, depolarımızda özel yöntemlerle olası bir afete hazırlık için korumaya alınıyor. Depolanan çadırlar bir süre Van'da tutulacak. İhtiyaç duyan vatandaşlara verebiliriz. Ancak ihtiyaç duyulmazsa çadırlar diğer bölgelerimizde depolarında olası bir afete hazırlık için muhafaza edeceğiz" dedi.

Türk Kızılayı yetkililerinden Erkan Dikbıyık ise çadırları iade etmek için kendilerini arayan duyarlı vatandaşlara teşekkür etti.

Çadırların toplanması için ekipler kurulduğunu ifade eden Dikbıyık,

"Konteynerlere yerleştirme oldukça çadırlar boşa çıkıyor. Onun için boşa çıkan çadırları muhtemel afete hazırlık olarak korumamız gerekiyor. Çadırlara sadece Van'da değil tüm illerinde ihtiyaç hissedilebilir. Bu sebeple vatandaşlarımızın duyarlı davranarak boşa çıkan çadırları teslim etmeleri için çağrıda bulunmak istiyoruz" diye konuştu.

Depremden sonra kendisine verilen çadırı Mevlana kente yerleştikten sonra Türk Kızılayına teslim eden vatandaşlardan Fetih Çelikol, depremzedeler olarak bu konuda daha duyarlı olmaları gerektiğini söyledi.

Van'daki depremlerin ardından vatandaşlara 51 bini Türk Kızılayınca olmak üzere toplam 71 bin çadır dağıtılmıştı.

- VAN

Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Türk Kızılayı, Van'daki Boşaltılan Çadırları Topluyor - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Türkiye'den Yunan Başpiskopos İeronimos'un İslam'ı hedef alan sözlerine sert tepki: Şiddetle kınıyoruz Metro raylarına atlayan çıplak adam, elektrik çarpması sonucu öldü Volkan Demirel'in eşi Zeynep, oyun havası eşliğinde spor yaptı Maddi sıkıntılar yaşayan Serdar Ortaç: Arabayı kardeşim aldı, benzini kız arkadaşım ödüyor Takdir toplayan hareket! Belediye başkanı, eline kürek alıp vatandaşın kapısındaki karı küredi Üç kişinin hayatını kaybettiği korkunç kazanın görüntüleri ortaya çıktı 17 yaşındaki TikTok fenomeni cinayet şüphelisi oldu: Annesi ve amcasını öldürdü Sivasspor'un karda oynanan Başakşehir maçında sahaya beyaz formayla çıkması dünya gündeminde