Türk Müteahhitler Çin'den Umutlu Dönüyor - Son Dakika

Türk Müteahhitler Çin'den Umutlu Dönüyor

13.01.2012 11:48
Türk Müteahhitler Çin'den Umutlu Dönüyor, System.String[]

Çin'de açılan ilk resmi Türk derneği olan Türk-Çin Sanayici İşadamları Derneği (TÜÇSİAD) ile birlikte Çin'de temaslarda bulunan Türk müteahhitleri heyeti, sektörel işbirliği adına umutlu olduklarını dile getirdi.

Çin'de açılan ilk resmi Türk derneği olan Türk-Çin Sanayici İşadamları Derneği (TÜÇSİAD) ile birlikte Çin'de temaslarda bulunan Türk müteahhitleri heyeti, sektörel işbirliği adına umutlu olduklarını dile getirdi.

TÜÇSİAD organizatörlüğünde geçen gün Şanghay'da İnşaat ve Taahhüt Hizmetleri sektöründe yapılan 2. Türk Çin ş Forumu'na katılan Türk heyeti, sırasıyla Hangzhou şehri ile Hong Kong'da bir dizi temaslarda bulundu.

Forumda Türk-Çin ekonomik ve ticari ilişkilerinin geliştirilmesi adına önemli bir adım atıldı. Açılış konuşmasını derneğin Başkanı Murat Sungurlu yaparken, Türkiye'nin Pekin Büyükelçisi Murat Salim Esenli, AK Parti Şanlıurfa Milletvekili ve Türkiye-Çin Parlamentolararası Dostluk Gurubu Başkanı Emin Önen ile Türkiye'de yatırımları bulunan Huawei ve Bankof China'nın temsilcileri birer konuşma yaptı.

Konuşmalarda iki ülke arasındaki ticaretin dengesizliğine dikkat çekildi ve ticaretin dengeli hale gelmesi için atılması gereken adımlar dile getirildi. 2011 sonu itibariyle ikili ticaret hacmi 22,5 milyar dolar olurken, bunun 2,5 milyar dolarını Türkiye'nin Çin'e ihracatı oluşturdu. Ticari açık ise 20 milyar dolar. Bunun daha dengeli hale gelmesi adına karşılıklı yatırım ve işbirliği imkanlarının araştırılmasının önemi dile getirildi.

Konuşmalarda ayrıca Çin'in elinde bulundurduğu devasa miktardaki finansmanın Türkiye'ye doğrudan yatırım şeklinde çekilmesinin önemine işaret edildi. Forumun ardından Çin'deki ilk resmi Türk Derneği olan TÜÇSİAD'ın Şanghay temsilciliğinin açılışı yapıldı ve TÜÇSİAD ile Şanghay Sanayici ve İşadamları Federasyonu arasında iyi niyet anlaşması da imzalandı.

Türk heyetinin Şanghay'da ziyaret ettiği Huawei'in Orta Asya ve Kafkasya Bölgesi Halkla İlişkiler ve Kurumsal İletişim Bölümü Başkanı Zhao Xiaobin, Türkiye'deki yatırımlarını daha da arttıracaklarını dile getirdi.

Dünyanın en uzun ikinci binası olacak Şanghay Merkezi adlı kuleyi gezen Türk müteahhitler, bölgedeki gökdelenlerden oldukça etkilendi. 632 metre yükseklikte olacak ve 30 Aralık 2014'da açılacak kule hakkında Türk müteahhitlere kulenin yapımı ve proje aşamasındaki süreç hakkında bilgi verildi.

Aralarında Uzunlar İnşaat Genel Müdürü Adnan Uzun ve Bayraktar İnşaat Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mehmet Bayraktar'ın da bulunduğu Türk müteahhit heyeti, Çinlilerle rekabet yerine işbirliği yapılmasının gerekliliğine dikkat çekti. Müteahhitler, Çin temaslarını oldukça faydalı bulduklarını ve Türkiye'ye umutlu döndüklerini kaydetti.

SUNGURLU: İKİ ÜLKE BİRBİRİNİ YETERİNCE TANIMIYOR

TÜÇSİAD Başkanı Murat Sungurlu, iki ülkenin birbirini yeterince tanımadığına işaret ederek, müteahhitlik alanında rekabet yerine üçüncü ülkelerde ortak hareket etmenin önemine dikkat çekti. Çin'in finansman gücüyle Türkiye'ye geldiğinde bunun iki taraf için de çok karlı olacağına işaret eden Sungurlu, ülkesinin Çin'in Batı'ya açılan kapısı olmasını istediklerini ifade etti. Çin'in şimdilerde iç tüketimi arttırma yoluna gittiğini hatırlatan Sungurlu, Çin'in ithalatından pay almak istediklerini de kaydetti.

Çinli yetkililer de Türkiye'ye yatırım yapma konusunda adımlar atacaklarını ifade etti. Heyet Çin Uluslararası Ticareti Geliştirme Konseyi'nin (CCPIT) Zhejiang Eyalet Şubesi Başkan Yardımcısı Hu Ganghao ile Hangzhou'da görüştü ve burada iyi niyet anlaşmasına imzalandı. Sungurlu başkanlığındaki Türk heyeti daha sonra Hagzhou'daki bazı yapı ile yapımı devam eden metro inşaatını gezdi. Heyet son olarak Hong Kong temasları çerçevesinde Türkiye'nin Hong Kong Başkonsolosluğuyla görüştü ve burada Hong Kong ile ilgili brifing aldı. 9-13 Ocak tarihleri arasındaki temaslarında Türk heyeti, ayrıca Hong Kong'daki yerleşik Türk işadamlarıyla bir araya geldi ve buradaki işbirliği olanakları konusunda görüşmeler yaptı.

Kurulduğu 2006 senesinden bu yana, Uzakdoğu'nun ve artık dünyanın parlayan yıldızı haline gelen Çin ile son 10 yılda gelişme yolunda dev adımlar atan Türkiye arasında sağlam, kalıcı ve sürdürülebilir iş ilişkileri tesis etmeyi amaçlayan TÜÇSİAD'ın sloganı '21. Yüzyılın İpek Yolu'. Türk Çin İş Forumu'nun ilki 2 Haziran 2010'da İstanbul'da yapılmıştı.

Türk Müteahhitler Çin'den Umutlu Dönüyor
Türk Müteahhitler Çin'den Umutlu Dönüyor

- Kaynak: CHA

Son Dakika Ekonomi Türk Müteahhitler Çin'den Umutlu Dönüyor - Son Dakika Ekonomi

YORUMLAR

Son Dakika

Hatay'daki saldırı sonrası Erdoğan'dan kararlılık mesajı: Terörle ve destekçileriyle mücadelemizi sürdüreceğiz Son Dakika! Bakan Soylu'dan İskenderun'daki patlamaya ilişkin ilk açıklama: İki terörist de etkisiz hale getirildi Denizlispor yönetimi, stadın belli yerlerini bölerek portatif loca oluşturdu Hatay'da teröristlerle girilen çatışma ve patlama anına ilişkin görüntüler ortaya çıktı Ermenistan Başbakanı Paşinyan'ın eşi Anna Hakobyan: Kadın birlikleri oluşturup eğitimlere başlıyoruz Cem Yılmaz ile Serenay Sarıkaya ayrıldı mı? Sosyal medya hesapları yalanladı Araç alacaklar dikkat! Faizi sıfırladılar, işte otomobil markalarının kampanyaları Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın boykot çağrısı sonrası merak konusu oldu! İşte Türkiye'de satılan Fransız malları