Türk müzisyen gitar, buzuki ve curayı tek enstrümanda birleştirdi - Son Dakika

Türk müzisyen gitar, buzuki ve curayı tek enstrümanda birleştirdi

15.07.2020 11:05
Türk müzisyen gitar, buzuki ve curayı tek enstrümanda birleştirdi, System.String[]

İzmirli müzisyen Evrim Ateşler, gitar, buzuki ve curayı "Ena" ismini verdiği tek bir enstrümanda birleştirdi.

İzmirli müzisyen Evrim Ateşler, gitar, buzuki ve curayı "Ena" ismini verdiği tek bir enstrümanda birleştirdi.

Müziğe 4 yaşında piyanoyla başlayan Ateşler, 23 yıllık sanat hayatı boyunca 3 albüm ve bir single çıkardı.

Birçok enstrümanı çalabilen Ateşler, geçen yıl, şarkılarında ağırlıklı olarak kullandığı gitar, buzuki ve curayı bir araya getirmek için tasarım yaptı.

Ege Üniversitesi Devlet Türk Musikisi Konservatuarı Çalgı Yapımı ve Onarımı Bölümü Başkanı Doç. Dr. Ali Maruf Alaskan ve öğretim görevlisi Recep Özdemir ile çalışan Ateşler, 6 ay önce gitar, buzuki ve curayı tek enstrüman haline getirdi.

Ateşler, buna da isim ve soyadının baş harflerinden esinlenerek "Ena" ismini verdi.

Evrim Ateşler, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İzmir'de farklı kökenden gelen müzisyenlerin çalışmalarıyla ilgilendiğini söyledi.

Şarkıları ve bestelerinde o müziklerin ezgilerini yaşattığını belirten Ateşler, "Ena'yı tasarlamadan önce gitar, cura ve buzukiyi sahnede sandalyemin yanına koyuyordum. Kablosuz bağlantı sayesinde çalarak onların seslerini kaydediyordum. Şarkımı bu şekilde bir kompozisyon gibi giriş, gelişme ve çıkış şeklinde tamamlıyordum. Şimdi 3 enstrümanı aynı anda sahnede büyük bir rahatlıkla çalabiliyorum."

Tasarladığı enstrüman için Avrupa Patent Enstitüsüne başvurduğunu aktaran Ateşler, müzik sektörü için kolaylaştırıcı bir model geliştirdiğine inandığını dile getirdi.

Türk müzisyen olarak böyle bir enstrüman geliştirdiği için çok mutlu olduğunu aktaran Ateşler, "Müzik sektöründe gelecek kuşaklara yardımcı olmak adına böyle bir çalışma yapmak beni gururlandı. İnşallah bu sayede benim ilgilendiğim müzik dalına ilgi daha da artar. Bir diğer isteğim ise Ena'nın dünya tarafından tanınması." dedi.

- Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Türk müzisyen gitar, buzuki ve curayı tek enstrümanda birleştirdi - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

CHP, Çakıcı'yı makamında ağırlayan Edirne Belediye Başkanı hakkında inceleme başlattı Eve giren şüpheli, Suriyeli ailenin 2 yaşındaki çocuğunu kaçırmaya çalıştı Meteoroloji 2 bölgeyi uyardı! Ege ve Marmara'da yağış bekleniyor Türk bayrağını yola serdiler, araçlar üzerinden geçti! Tepki toplayan o görüntülere soruşturma Charlie Hebdo'dan Cumhurbaşkanı Erdoğan'a alçak saldırı! Ahlaksız karikatüre Türkiye'den tepki yağıyor Salgın nedeniyle Sakarya'daki tüm hastanelerde acil olmayan ameliyatlar durduruldu Ünlü model Emily Ratajkowski çırılçıplak hamilelik pozu verdi Karşılıklı boykot uygulayan Türkiye ve Fransa'nın ekonomik ilişkileri ne boyutta? Dikkat çeken rakamlar