Türk Ocağı Binasının Onarımına Başlandı - Son Dakika

Türk Ocağı Binasının Onarımına Başlandı

07.02.2012 16:00
Türk Ocağı Binasının Onarımına Başlandı, System.String[]

Kırklareli Valisi Mustafa Yaman, restorasyonuna başlanılan Türk Ocağı binasında incelemelerde bulundu.

Kırklareli Valisi Mustafa Yaman, restorasyonuna başlanılan Türk Ocağı binasında incelemelerde bulundu.

Kırklareli Valisi Mustafa Yaman yaptığı yazılı açıklamada, Yayla Mahallesi'nde oluşacak dönüşüm ve koruma bilinci projesinin bir parçası olan Türk Ocağı binası restorasyonunun, diğer tescilli binalarda da uygulanmasını sağlayarak, bu binaları kentsel yaşamın mimari örnekleri yapacaklarını belirtti.

Vali Yaman, Türk Ocağı'nın yanı sıra tarihi Vali Faik Üstün İlköğretim Okulu, Dodoğlu Konağı ile Vize ilçesine bağlı Kıyıköy beldesindeki eski Postaevi'nin de onarılacağını kaydetti.

-Türk Ocağı'nın tarihçesi-

Yayla Meydanı'nda yer alan 3 katlı Türk Ocağı binası, gösterişli taş mimarisi ve iç mekandaki süslemeleri ile dikkat çekiyor. Dr. Peterkof'un konağı olarak bilinen yapı, Cumhuriyet kurulduğunda Halk Fırkası'nın mülkiyetine geçti ve 1932 yılına kadar da Türk Ocağı olarak hizmet verdi. Atatürk, 20 Aralık 1930 yılında Kırklareli'ni ziyaretinde bu binada Kırklareli halkına seslenerek, kültür ve uygarlık hakkındaki görüşlerini açıkladı.

Türk Ocağı kapatıldıktan sonra bina, Çocuk Esirgeme Kurumuna devredildi ve 1944 yılına kadar Çocuk Yuvası olarak kullanıldı. Daha sonra Verem Savaş Dispanseri olarak hizmet veren bina, 2002 yılında Kırklareli İl Özel İdaresi tarafından satın alındı.

- KIRKLARELİ

- Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Türk Ocağı Binasının Onarımına Başlandı - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

HDP'li Garo Paylan'la Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay arasında 'şikayet' tartışması: Belgeleri ortaya koyarız Polis midibüsü şarampole devrildi: 1 şehit, 4 yaralı Çin'in "Koronavirüsün çıkış noktası Vuhan değil" iddiasına DSÖ'den yanıt gecikmedi: Oldukça spekülatif Nusret, Maradona'nın masasını kalıcı olarak rezerve etti Tayvan parlamentosunda milletvekilleri birbirlerine bağırsak attı Hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması saat kaçta başlıyor? İçişleri Bakanlığı detayları paylaştı İranlı nükleer bilimci Fahrizade'nin öldürülmesi sonrası Netanyahu'dan itiraf gibi sözler: Gergin günler bizi bekliyor Jese Rodriguez'in sevgilisinin doğum günü partisine gitmesi taraftarı çileden çıkardı