Son Dakika Haberleri: Türk Ocakları Burhaniye Şubesi, 100'ncü Yaşını Kutladı

Türk Ocakları Burhaniye Şubesi, 100'ncü Yaşını Kutladı

8 yıl önce

Türk Ocakları Burhaniye Şubesi, 100'ncü yaşını, Genel Merkez Yönetim Kurulu üyesi Prof.Dr.Orhan Kavuncu'nun katıldığı bir panelle kutladı.

Türk Ocakları Burhaniye Şubesi, 100'ncü Yaşını Kutladı, System.String[]

Türk Ocakları Burhaniye Şubesi, 100'ncü yaşını, Genel Merkez Yönetim Kurulu üyesi Prof. Dr. Orhan Kavuncu'nun katıldığı bir panelle kutladı.


Kavuncu, Ticaret Odasında düzenlenen panelde yaptığı konuşmada, çağdaş ülkelerin hepsinde aynı amaca ulaşmak için bir araya gelmiş kişilerin kurup yönettiği ve varlığını sürdürdüğü kurumlar olduğunu söyledi.


Amaçların sosyal, bilimsel, mesleki ve sporla ilgili konular olabileceğini ifade eden Kavuncu, "Bunlar devletlerinin çıkardığı yasalar çerçevesinde çalışır veya hizmet görürler. Temel özellikleri yönetici ve üyelerinin bu kuruluşlardaki çalışmalarından dolayı bir kazanç sağlamamaları ve hizmetlerini gönüllü olarak yürütmeleridir. Bundan dolayı onları birer 'gönüllüler kuruluşu' olarak nitelendirebiliriz" dedi.


Dernek, vakıf, oda ve kulüp gibi adlar taşıyan bu kurumların bağımsız birer yapıya sahip olduklarına işaret eden Kavuncu, şöyle konuştu:


"Siyasetle uğraşmazlar, herhangi bir siyasi partinin güdümüne girmezler. Ancak, çalışma alanları ile ilgili konularda birbirleri ile veya resmi kuruluşlarla işbirliği edebilirler. Kısacası, bu tür kuruluşlar toplum hayatının vazgeçilmez unsurlarıdır. Milletimiz, tarihinin derinliklerinden gelen ahilik ocakları ve vakıflar gibi kurumlarla bu gönüllü kuruluşlarının en tipik örneklerini vermiştir. Bunların çağdaş dünyadakine benzer olanı ise, yurdumuzda Tanzimat'tan sonra görülmüş ve çoğalmıştır. Ama böyle kurumların bazıları uzun ömürlü olamıyor. Onlar ya kısa zamanda gerçekleşecek bir amaca ulaşmak için kurulduklarından o amaca ulaşınca dağılıyorlar, ya da yöneticilerinin ve üyelerinin ilgisi azaldığı veya ortadan kalktığı için varlıklarını yitiriyorlar. Onların, varlıklarını sürdürmekle birlikte, hiçbir etkinliği kalmamış olanları, varlıkları ile yoklukları arasında fark bulunmayanları da var. Bu açıdan baktığımızda, ülkemizi bir 'gönüllü kuruluşları mezarlığı' olarak da nitelendirebiliriz.


Türk Ocağı'nın kuruluşu da öteki derneklerden farklı olmuştur. O, üç-beş kişinin bir araya gelerek oluşturduğu sıradan bir kuruluş değildir. Bir gençlik girişimin somutlaştırdığı bir oluşumdur"


- BALIKESİR

Haber Yayın Tarihi: 29.01.2012 04:20 Kaynak: AAEditörün hatası, Fatih Portakal'a özür üstüne özür diletti
PKK tarafından 4 yıl önce kaçırılan asker, ailesine mektup gönderdi Bebek dünyaya gelince ortaya çıktı! Mide bulandıran tecavüz iddiası