Türk Okçuluğu Sırbistan'da Tanıtılacak - Son Dakika
28 MAYISSEÇİM SONUÇLARI İÇİN TIKLAYIN
Türk Okçuluğu Sırbistan'da Tanıtılacak

Türk Okçuluğu Sırbistan'da Tanıtılacak

22.04.2018 14:04

Türk okçuluğunun tarihsel gelişimini anlatan "Kemankeş Türk Okçuluğu Sergisi", 23 Nisan'da Sırbistanlılarla buluşmaya hazırlanıyor.

Türk okçuluğunun tarihsel gelişimini anlatan "Kemankeş Türk Okçuluğu Sergisi", 23 Nisan'da Sırbistanlılarla buluşmaya hazırlanıyor.

Belgrad Yunus Emre Enstitüsü tarafından 23 Nisan - 5 Mayıs döneminde Sırbistan'ın başkenti Belgrad'da düzenlenecek sergide, ok ve yayın yapım aşamaları anlatılacak ve yay ustası Ercan Özek'in eserleri tanıtılacak.

Yarın başkentteki Orduevi'nde açılacak "Kemankeş Türk Okçuluğu Sergisi", daha sonra, Boşnak nüfusun yoğun yaşadığı Sancak bölgesinin en büyük şehri Novi Pazar'da ziyaretçilerine kapılarını açacak.

Serginin küratörü Mehmet Lütfi Şen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, serginin dünyada en üst seviyede okçuluğun yapıldığı Osmanlı dönemini ele aldığını ifade ederek, "Sergiye gelenler dünyanın en ileri seviye okçuluğuyla ilgili okun ana enstrümanı olan yay, yay yapımı ve okçulukla ilgili tüm detay aşamaları görebilecek." dedi.

Etkinliğin Sırbistan ve Türkiye arasındaki dostluğu pekiştirdiğini söyleyen Şen, Sırp partnerleriyle birlikte böyle bir sergiyi hazırlamanın heyecanı içerisinde olduklarını belirtti.

Şen, Sırbistan'da iki serginin açılacağına işaret ederek, "Tarihi eserli olan sergi başkent Belgrad'da olacak. Novi Pazar'da ise serginin derinleştirilmiş ve dijital versiyonu yapılacak. Sergi, Belgrad'dan bir gün sonra Novi Pazar'da açılacak ve dijital hali orada bir ay boyunca sergilenecek." diye konuştu.

Sergide hem Sırpça hem de Türkçe kataloglar hazırladıklarını belirten Şen, ziyaretçilerin böyle bir yapıdan ilham alacağına inandığını sözlerine ekledi.

Serginin son gününde ise ziyaretçiler tirkeş ve kuram kullanarak ok atışı yapabilecek.

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Türk Okçuluğu Sırbistan'da Tanıtılacak - Son Dakika


Advertisement