Türk Pasaportu, Brooklyn Yahudilerinden Büyük İlgi Gördü - Son Dakika

Türk Pasaportu, Brooklyn Yahudilerinden Büyük İlgi Gördü

07.09.2012 11:30
Türk Pasaportu, Brooklyn Yahudilerinden Büyük İlgi Gördü, System.String[]

Türkiye'nin verdiği pasaportla soykırımdan kurtulan Yahudi vatandaşların hayat hikayesini anlatan Turkish Passaport belgesel filmi New York'ta gösterime girdi.

Türkiye'nin verdiği pasaportla soykırımdan kurtulan Yahudi vatandaşların hayat hikayesini anlatan Turkish Passaport belgesel filmi New York'ta bulunan CUNY Üniversitene bağlı Kingsborough College'da gösterime girdi.

New York Türk Kültür Merkezi (TCC) ve Kingsborough Community College yönetiminin ortaklaşa düzenlediği film gösterisine bölgede yaşayan çok sayıda Yahudi vatandaşı katıldı.

'Turkish Passaport' belgeseli daha önce Harvard ve Columbia üniversitelerinde gösterime sunduklarını ifade eden TCC Genel Kordinatörü Murat Kaval, filme Amerikalıların çok büyük bir ilgi gösterdiklerini söyledi. Çok sayıda Yahudi vatandaşın yaşadığı bölgede filmin özellikle seyredilmesini istediklerini belirten Kaval, birçok insanın filmdeki hikayeleri ilk defa duyduklarını söyledi.

Film gösterimine katılan New York Milletvekili Steven Cymbrowitz soykırımdan etkilenmiş bir ailenin çocuğu olarak bu filmin ne anlama geldiğini çok iyi hissetiğinin belirtti. İnsanlığın barışa kardeşliğe ihtiyacı olduğunu vurgulayan Milletvekili Cymbrowitz, "Filmde Türklerin yaptığı fedakarlığı gördünüz. O zaman öldürülmek istenen Yahudi vatandaşları Türk pasaportu ile kurtuluyor bu çok güzel bir dayanışma örneğidir. Bu filmin herkes tarafından seyredilmesini tavsiye ediyoruz. Emeği geçen herkese teşekkür ederiz."şeklinde konuştu.

Güney ve Kuzey Amerika'dan sorumlu İsrail Turizm Ateşesi Haim Gutin çok sayıda Yahudi ve Türk vatandaşını bir arada görmenin çok güzel bir tablo olduğunu ifade ederek katılımcıları İsrail'e davet etti.

Türkiye'nin New York konsoloslarından Muharrem Turgut ise Türk diplomatların yaptığı büyük fedakarlığa dikkat çekerek insanların birbirleri ile kuracağı diyalogun çok önemli olduğunu hatırlattı. Turgut,organizasyonda emeği geçen herkese teşekkür etti. Katılımcılar gösterimin ardından filmi ayakta alkışladı.

Türk Pasaportu, Brooklyn Yahudilerinden Büyük İlgi Gördü
Türk Pasaportu, Brooklyn Yahudilerinden Büyük İlgi Gördü
Türk Pasaportu, Brooklyn Yahudilerinden Büyük İlgi Gördü
Türk Pasaportu, Brooklyn Yahudilerinden Büyük İlgi Gördü

- Kaynak: CHA

Son Dakika Dünya Türk Pasaportu, Brooklyn Yahudilerinden Büyük İlgi Gördü - Son Dakika Dünya

YORUMLAR

Son Dakika

Eşinin eve dönmesini isteyip hastanenin çatısına çıktı, operasyonla indirildi Trump'tan Dağlık Karabağ çıkışı: Ateşkesin bozulduğunu görmek hayal kırıklığı Meteoroloji'den 13 il için için sağanak ve gök gürültülü sağanak uyarısı İnşaatta elleri ve ayakları bağlı kız çocuğu bulundu Ünlü model Emily Ratajkowski çırılçıplak hamilelik pozu verdi MAK Danışmanlık, son seçim anketinin sonuçlarını paylaştı! Barajı üç parti geçiyor Azerbaycan'dan darbe yiyen Paşinyan, halkını tehdit etti: Geri duranları, kaçanları ağır cezalandıracağız Son Dakika: Sağlık Bakanlığı, sağlık çalışanlarına istifa, emeklilik ve izin yasağı getirdi