Türk ve Kürt İş Adamları, Erbil'deki İş Forumunda Buluştu - Son Dakika

Türk ve Kürt İş Adamları, Erbil'deki İş Forumunda Buluştu

18.01.2012 15:30
Türk ve Kürt İş Adamları, Erbil'deki İş Forumunda Buluştu, System.String[]

Türkiye ile Irak arasındaki ticari ve ekonomik işbirliği imkanlarının geliştirilmesi ve firmaların dış pazar paylarında artış sağlanması amacıyla Irak'ın kuzeyinde Erbil kentinde Türk Ticaret İş Forumu düzenlendi.

Türkiye ile Irak arasındaki ticari ve ekonomik işbirliği imkanlarının geliştirilmesi ve firmaların dış pazar paylarında artış sağlanması amacıyla Irak'ın kuzeyinde Erbil kentinde Türk Ticaret İş Forumu düzenlendi. Mamosta Saad Konferans Salonu'nda gerçekleşen görüşmelerde Türk ve Kürt iş adamları birbirlerini tanıma fırsatı buldu. Ekonomi Bakanlığı koordinasyonunda, Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği tarafından düzenlenen foruma katılımın yüksek olması, ilişkilerin geldiği iyi seviyenin göstergesi olarak yorumlandı. İş forumu, Türkiye'den ve Irak'tan çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren 200'e yakın firmayı bir araya getirdi.

Forumda öncelikle Türkiye ve Kuzey Irak'taki iş ve yatırım ortamları ve olanakları, yatırım projeleri anlatıldı. Bu tür görüşmeleri yaralı bulduklarını belirten Erbil Ticaret Odası Başkanı Dara Celil Hayat, "Bu görüşmeler bizim için çok önemli ve ehemmiyetlidir. Bu toplantıların devamını diliyoruz. Türkiye ile büyük bir ticaret hacmimiz var. Bunu daha da büyütmek, dostluk ve ilişkileri geliştirmek için bir araya geldik. Bu toplantılar ilişkilerin devamı açısından da çok önemli." dedi.

Toplantıya Türkiye'den katılan Uğur Serdaroğlu İnşaat (USAŞ) Genel Müdürü Mustafa Erdoğan, ise şu değerlendirmede bulundu: "Bu tip toplantıları ve bu işbirliklerini ülkemiz açısından çok yararlı buluyorum. Kendi firmamız adına devletimizin desteğini de alarak, yurtdışında çok ciddi yatırımlarla ve adımlarla güzel işler çıkartacağımıza inanıyorum."

Bölgede resmi temaslarda bulunan Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ise, Kuzey Irak Yerel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani ve KDP Başkan Yardımcısı Neçirvan Barzani ile ikili görüşmeler gerçekleştirdikten sora Erbil İş Forumu'a iştirak etti.

Forumda Türkiye ile Irak arasındaki ikili ticaret hacminin 2011 yılının ilk 11 aylık döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 50'lik bir artışla 9,7 milyar dolar seviyesine yükseldiğine dikkat çekildi. İki ülke arasındaki ticaret hacminin yüzde 70'inden fazlasının Kuzey Irak ile Türkiye arasında gerçekleştiğine dikkat çekildi. Irak, halen Türkiye'nin en çok ihracat yaptığı ikinci ülke konumunda bulunuyor.

Forumda açıklanan rakamlara göre Irak pazarında 1975 yılından bugüne kadar 300'e yakın Türk müteahhitlik firması tarafından 634 proje üstlenilirken, söz konusu işlerin toplam değeri 12,5 milyar ABD Dolara ulaştı. 2011 yılında üstlenilen proje tutarı ise 2,4 milyar dolar olarak gerçekleşti. Yetkililer, Irak toplam proje bedeli bakımından Türk müteahhitlik firmalarının yurt dışında en fazla iş üstlendikleri Ortadoğu'da birinci, dünya genelindeki beşinci ülke konumunda olduğuna dikkat çekiyor.

Türk ve Kürt İş Adamları, Erbil'deki İş Forumunda Buluştu
Türk ve Kürt İş Adamları, Erbil'deki İş Forumunda Buluştu
Türk ve Kürt İş Adamları, Erbil'deki İş Forumunda Buluştu

- Kaynak: CHA

Son Dakika Dünya Türk ve Kürt İş Adamları, Erbil'deki İş Forumunda Buluştu - Son Dakika Dünya


Son Dakika

Charlie Hebdo'dan Cumhurbaşkanı Erdoğan'a alçak saldırı! Ahlaksız karikatüre Türkiye'den tepki yağıyor Charlie Hebdo'dan yine çirkin provokasyon! Erdoğan üzerinden Peygamberimizi ve İslam'ı hedef aldılar Messi ile kriz yaşayan Barcelona Başkanı Bartomeu istifa etti Meteoroloji'den 13 il için için sağanak ve gök gürültülü sağanak uyarısı İnşaatta elleri ve ayakları bağlı kız çocuğu bulundu MAK Danışmanlık, son seçim anketinin sonuçlarını paylaştı! Barajı üç parti geçiyor Azerbaycan'dan darbe yiyen Paşinyan, halkını tehdit etti: Geri duranları, kaçanları ağır cezalandıracağız Son Dakika: Sağlık Bakanlığı, sağlık çalışanlarına istifa, emeklilik ve izin yasağı getirdi