Türk ve Moğol Arkeologlar, Tonyukuk'un Mezarını Arıyor - Son Dakika

Türk ve Moğol Arkeologlar, Tonyukuk'un Mezarını Arıyor

06.07.2015 12:07
Türk ve Moğol Arkeologlar, Tonyukuk'un Mezarını Arıyor, System.String[]

Türk ve Moğol arkeologlar, Moğolistan'ın başkenti Ulanbator’a yaklaşık 50 kilometre uzaklıkta bulunan Nalayik bölgesinde kazı çalışmalarına başladı.

Türk ve Moğol arkeologlar, Moğolistan'ın başkenti Ulanbator’a yaklaşık 50 kilometre uzaklıkta bulunan Nalayik bölgesinde kazı çalışmalarına başladı. Kazı çalışmasını, Dokuz Eylül Üniversitesi ile Moğolistan Bilimler Akademisi ortaklaşa yürütüyor.

Dokuz Eylül Üniversitesi Kafkasya Orta Asya Arkeoloji Araştırmaları Merkezi bünyesinde yürütülen kazı çalışmalarının hedefi; II. Göktürk Kağanlığı dönemine damgasına vuran vezir Bilge Tonyukuk'un mezarına ulaşmak. Arkeloglar kazı yaptıkları bölgede bazı kalıntılara ulaştıklarını bildirdi. Kazı yapan ekibin başkanı Yrd. Doç. Dr. Abdullah Semih Güneri'ye göre bölgede ulaşılan kalıntılar Tonyukuk'un dönemine ait. Ayrıca kazı çalışmalarında İstanbul Üniversitesi Jeofizik Bölümü'nden öğretim üyeleri Tonyukuk anıtları alanında ve kurganlar üzerinde jeofizik ölçümler gerçekleştiriyor.

Kazılar “Tonyukuk A” olarak adlandırılan yazıtlı iki dikilitaşın yer aldığı iki ayrı alanda başlatıldı. Anıtların kuzeyinde yer alan kurganlık alanda (“Tonyukuk B”) üç ayrı kurgan üzerinde kazılar halen devam etmektedir. “Tonyukuk C” diye adlandırılan güneyde bulunan bölgede kazı çalışmalarına yeni başlanmış durumda. Bu kurgan, 2013 yılında yapılan çalışmalarda kaydedilen kurganlardan olması hasebiyle önem taşıyor.

Bilge Tonyukuk'un anıt mezarını bulmak için yoğun çaba harcayan arkeolaglar amaçlarının bu bölgedeki kurganlara ulaşabilmek olduğunu söyledi.

Dokuz Eylül Üniversitesi bünyesinde oluşturulan Kafkasya -Orta Asya Arkeoloji Araştırmaları Merkezi Müdürü Yrd. Doç. Dr. Abdullah Semih Güneri: “ Beklediğimiz sonuçlara henüz tam olarak ulaşabilmiş değiliz. Buna karşılık küçük de olsa bazı ip uçlarını burada ifade edebilirim. Maddi ve manevi bakımdan bu gibi büyük projelere ilk yıl çalışmalarından çok fazla bir şey beklememek gerekir. Niteliği gereği uzun vadeli ve zahmetli çalışmalar gerektiren projemiz, geleceğe Türk kültürel mirasının aktarılması için ciddi bir misyon üstlenmiştir. Bu nedenle çalışmalarımızın nihai sonuçları anlayışla beklenmelidir” dedi.

Türk ve Moğol Arkeologlar, Tonyukuk'un Mezarını Arıyor
Türk ve Moğol Arkeologlar, Tonyukuk'un Mezarını Arıyor
Türk ve Moğol Arkeologlar, Tonyukuk'un Mezarını Arıyor
Türk ve Moğol Arkeologlar, Tonyukuk'un Mezarını Arıyor

- Kaynak: CİHAN

Son Dakika Dünya Türk ve Moğol Arkeologlar, Tonyukuk'un Mezarını Arıyor - Son Dakika Dünya


YORUMLAR

Son Dakika

Demiryolları "Çin'e giden ilk ihracat treni yolundan döndü" iddialarına yanıt verdi: Gümrükleme için Halkalı'ya geldi Her hareketiyle gündeme bomba gibi düşen Şevval Şahin, bikinili pozlarıyla yine çok konuşulacak Çağatay Ulusoy, ekranlara dönüyor! İşte yeni dizisi Hamdi Alkan'ın eşi Selen Görgüzel, takipçisinin yorumuna verdiği yanıtla herkesi şoke etti Türkiye soğuk ve yağışlı havanın etkisine girecek! Hafta ortasından itibaren kar geliyor Antikorlara yakalanmayan koronavirüs mutasyonu tespit edildi Akdeniz açıklarındaki 5.2'lik deprem 150 kilometre uzaklıktaki Karaman'da kayaları yerinden oynattı Koronavirüs aşısını bulan Pfizer'in CEO'sundan bomba itiraf: Aşıdan sonra virüsün bulaşıp bulaşmayacağından emin değiliz