"Türk Yunan İlişkilerinin Güncel Durumu" Paneli - Son Dakika

"Türk Yunan İlişkilerinin Güncel Durumu" Paneli

22.10.2013 19:03

Panelde, merhum gazeteci Mehmet Ali Birand'ın araştırmaları değerlendirildi

Merhum gazeteci Mehmet Ali Birand, Türk-Yunan ilişkilerine dair geçmiş yıllarda yaptığı araştırmalarla anıldı.

Kadir Has Üniversitesi Cibali Kampüsü'ndeki  "Türk-Yunan İlişkilerinin Güncel Durumu" başlıklı panele, Mehmet Ali Birand'ın eşi Cemre Birand, oğlu Umur Birand, emekli Büyükelçi Volkan Vural, Yunan gazeteciler, Türk ve yabancı akademisyenler katıldı.

Programda, merhum gazeteci Mehmet Ali Birand'ın araştırmaları değerlendirildi. Birand'ın, Türkiye ve Yunanistan arasındaki ilişkilerin hangi boyutta olduğuna dair yaptığı araştırmaların görüntüleri yayınlandı. Daha sonra salondakiler, Birand ile ilgili anılarını paylaştı.

Panelin ardından AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Umur Birand, babasının uzun meslek yaşantısında Türk-Yunan ilişkilerine dair araştırmalarının önemli bir yer tuttuğunu söyledi.

Umur Birand, babasının, iki ülke arasındaki tartışmaların iletişimsizlik ve diyalog eksikliğinden kaynaklandığını düşündüğünü aktardı.

Günümüzdeki Türk-Yunan ilişkileri konusunda da Umur Birand, hükümetlerin yaklaşımlarına dikkati çekerek, iki ülke ilişkilerinin sessiz sedasız şekilde devam edeceğini düşündüğünü söyledi.

Emekli Büyükelçi Volkan Vural ise Türk-Yunan ilişkilerinin iyi bir yolda ilerlediğini ifade ederek, "Sorunlarımızın çözümü konusunda umut verici bir atmosfer var" dedi.

Vural, Mehmet Ali Birand'ın Türk-Yunan ilişkilerinin gelişmesine önemli katkılar sağladığını vurgulayarak, "Yunan katılımcılar, Türk-Yunan Platformu eski üyesi Mehmet Ali'ye saygılarını sundular. Çok anlamlı bir toplantı oldu" şeklinde konuştu. - İstanbul

 Türk Yunan İlişkilerinin Güncel Durumu Paneli

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel 'Türk Yunan İlişkilerinin Güncel Durumu' Paneli - Son Dakika


Son Dakika

Chelsea Frank Lampard'ın görevine son verdi! İlk aday Thomas Tuchel Koronadan hayatını kaybeden Karadeniz'in kanaat önderlerinden Nuri Genç'in cenazesine binlerce kişi katıldı Sapık komşusunun tacizlerine dayanamayan iki çocuk annesi kadın kendisini astı Fenerbahçe, İrfan Can için Başakşehir'le görüşmek adına mektup yolladı Fransız gazetesinde dikkat çeken manşet: Erdoğan Paris'e 3 saat uzaklıkta Osmanlı İmparatorluğu kuruyor Güney Koreli ünlü rapçi Heon-cheol evinde ölü bulundu Sosyal deney sırasında söyledikleri yüreklere dokundu! Herkes bu çocuğu arıyor Kendini tanrı zanneden adam, babasının kesik başıyla sokaklarda dolaştı