Son Dakika Haberleri: Türk-Yunan Nüfus Mübadelesinin 89'uncu Yıldönümü

Türk-Yunan Nüfus Mübadelesinin 89'uncu Yıldönümü

8 yıl önce

Samsun Mübadele ve Balkan Türk Kültürü Araştırmaları Derneği Başkanı Salih Meriç, "Son yıllarda giderek artan sayıda mübadele çocuğu torunu, bir vasiyeti yerine getirircesine dedelerinin yaşadıkları memleketlerini ziyaret etmek istiyor" dedi.

Türk-Yunan Nüfus Mübadelesinin 89'uncu Yıldönümü, System.String[]

Samsun Mübadele ve Balkan Türk Kültürü Araştırmaları Derneği Başkanı Salih Meriç, "Son yıllarda giderek artan sayıda mübadele çocuğu torunu, bir vasiyeti yerine getirircesine dedelerinin yaşadıkları memleketlerini ziyaret etmek istiyor" dedi.


Samsun Mübadele Derneği'nce Türkiye ile Yunanistan arasında imzalanan nüfus mübadelesi sözleşmesinin 89'uncu yıldönümünde dolayısıyla Kurtuluş Yolu Tütün İskelesi'nde bir etkinlik düzenlendi.


Burada bir konuşma yapan Samsun Mübadele ve Balkan Türk Kültürü Araştırmaları Derneği Başkanı Meriç, 1912-1922 yılları arasında Balkanlar'da, Ege Adaları'nda ve Anadolu'da yüz binlerce insanın savaşlar nedeniyle doğdukları toprakları terk etmeye mecbur bırakıldıklarını söyledi.


Türkiye ile Yunanistan halkları arasında uzun yıllara dayanan ön yargıların son yıllarda giderek azaldığını belirten Meriç, şunları kaydetti:


"Mübadillerin doğdukları toprakları ziyaret etmelerine uzun yıllar izin verilmedi. Son yıllarda izin verilmiş olsa dahi gerek maddi imkansızlıklar, gerekse vize engeli yüzünden birinci kuşak mübadillerin hemen hemen tamamı memleket hasretiyle bu dünyadan sessizce göçüp gittiler. Son yıllarda giderek artan sayıda mübadele çocuğu torunu, bir vasiyeti yerine getirircesine dedelerinin yaşadıkları memleketlerini ziyaret etmek istiyor. Aile büyüklerinin doğdukları kentleri, köyleri, mahalleleri, ibadet ettikleri kutsal mekanları görmek istiyor. Kendi özel tarihlerine ve kültürlerine ait izleri sürmek istiyor. Ancak Yunanistan'ın Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına vize uygulaması vize alırken çekilen sıkıntılar düş kırıklığı yaratıyor. Yunanistan hükümetinden ve Avrupa Birliği yöneticilerinden iki halk arasına örülen vize duvarını kaldırmalarını talep ediyoruz."


Açıklamanın ardından dernek üyeleri, savaşlarda hayatlarını kaybedenlerin anısına denize çiçek attı.


- SAMSUN

Haber Yayın Tarihi: 29.01.2012 04:44 Kaynak: AAFalezlerdeki kadın polislere zor anlar yaşattı: Ne kadar karizmatikler
Şeyma Subaşı, ten rengi bluzu ve iç çamaşırsız pozuyla sosyal medyada olay oldu Manisa, Alman otomotiv devi Volkswagen'i bekliyor