Türkçe Olimpiyatlarının Sakarya Etkinlikleri - Son Dakika

Türkçe Olimpiyatlarının Sakarya Etkinlikleri

19.06.2011 10:00
Türkçe Olimpiyatlarının Sakarya Etkinlikleri, System.String[]

Türkçe Öğretimi Derneği (TÜRKÇEDER) tarafından düzenlenen 9. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları'nın Sakarya etkinlikleri renkli görüntülere sahne oldu.

Türkçe Öğretimi Derneği (TÜRKÇEDER) tarafından düzenlenen 9. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları'nın Sakarya etkinlikleri renkli görüntülere sahne oldu.

Olimpiyatlar kapsamında Türkiye'ye gelen 20 farklı ülkeden 55 öğrenci, dün akşam Sakarya Atatürk Stadyumu'nda gösteri yaptı.

Sunuculuğunu İlker Gültekin ile geçen yıl olimpiyatların şiir finallerinde şampiyon olan Afganistanlı Abi Şaire Osmani'nin yaptığı program, İstiklal Marşı ve sunucu Osmani'nin "Mehlika Sultan" şiirini okumasıyla başladı.

Stadyumu dolduran yaklaşık 20 bin civarında seyircinin ilgiyle izlediği etkinlik, Gürcistan'dan Sofia Taradze adlı öğrencinin "Zeytinyağlı Yiyemem Aman" türküsüyle devam etti.

Mozambikli Şaira Hatice'nin okuduğu "Ben Seni Görmeden Sevdim Efendim" adlı şiirin seyircilerin beğenisi topladığı programda, Kırgızistanlı öğrencilerin sahnelediği skeç seyirciler tarafından uzun süre alkışlandı.

Programda sahnelenen en ilginç gösteri ise Kamboçyalı Nimol ile Kamboçya'da yaşayan Şevval isimli bir Türk öğrencinin seslendirdiği "Mavi Boncuk" şarkısıydı. İki öğrenci şarkıyı Kamboçya dilinde ve Türkçe düet yaparak söyledi.

Sunucu Osmani'nin okuduğu Necip Fazıl Kısakürek'in "Sakarya" şiiri de stadyumu dolduran seyirciler tarafından dakikalarca ayakta alkışladı.

Gösterileri izleyen Sakarya Valisi Mustafa Büyük, Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, AK Parti Sakarya milletvekillerinin öğrencilere çeşitli hediyeler verdiği etkinlik, bütün öğrencilerin sahneye çıkarak seslendirdiği "Yeni Bir Dünya" şarkısıyla sona erdi. - SAKARYA

- Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Türkçe Olimpiyatlarının Sakarya Etkinlikleri - Son Dakika


Son Dakika

Tamer Karadağlı video çekerken yere kapaklandı Küçükçekmece Gasilhanesinde çekildiği iddia edilen görüntüler sosyal medyada infial yarattı Cinsel iktidarsızlığa neden olan istilacı aslan balığı, Doğu Akdeniz kıyılarına kadar geldi Sunucu Özlem Yıldız, tedbiri elden bırakmadı: HES kodu olmadan eve almıyorum Kardeşinin paletlerini yaktığı ağabey isyan etti: Evini dükkanını yakacağım, cinayet işleyeceğim Arjantinli efsane futbolcu Maradona son yolculuğuna uğurlandı Merkez Bankası'ndan zorunlu karşılık kararı! Oranlar değişti Ünlü oyuncu Mirtha Legrand: Maradona ve Wanda Nara otelde sabaha kadar cinsel ilişkiye girdiler