Turkcell NGMN Alliance Üyesi Oldu - Son Dakika

Turkcell NGMN Alliance Üyesi Oldu

15.08.2013 11:31
Turkcell NGMN Alliance Üyesi Oldu

Yeni Nesil Mobil Şebekeler Birliği, yeni üyelerini açıkladı.

Turkcell, Yeni Nesil Mobil Şebekeler Birliği'ne (Next Generation Mobile Networks Alliance/NGMN Alliance) kabul edildi.

Turkcell'den yapılan açıklamaya göre, Birliğin 14 Ağustos tarihli bildirisiyle, aralarında Turkcell'in de yer aldığı 7 partner daha NGMN üyesi oldu. Türkiye'den yalnızca Turkcell'in kabul edildiği NGMN Birliği'nde, 22 global mobil şebeke operatörü 33 büyük çaplı telekomünikasyon hizmetleri sağlayıcısı ve 12 uluslararası araştırma enstitüsü yer alıyor.

Dünyada sayılı operatörün yer aldığı, teknoloji standartlarına ve teknoloji üreten firmalara yön veren etkin bir organizasyon olan NGMN Birliği'nin misyonu, mobil genişbant deneyimini, LTE, LTE Advanced ve ötesi teknolojilere odaklanarak genişletmek ve geliştirmekten oluşuyor. NGMN Birliği'nin şu sıralar odaklandığı kilit aktiviteler arasında, Mobil İçerik Data Optimizasyonu, Yeni Nesil Şebeke Operasyonlarının Yakınsaması, Telsiz Erişim Şebekeleri (RAN) Gelişimi ve Küçük Hücreler gibi projeler yer alıyor.

Açıklamada konuya ilişkin görüşlerine yer verilen Turkcell Şebeke Operasyonlarından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Bülent Elönü, NGMN Birliği'ni "yeni nesil teknolojilerin  merkez üssü" olarak niteledi.

Elönü, mobil genişbant teknolojilerinin geleceğine NGMN'in yön vereceğini belirterek, "Geçtiğimiz günlerde LTE ve LTE-Advanced teknolojilerinde geldiğimiz noktayı kamuoyuyla paylaşmış ve 900 Mbps'e varan hızlarla Türkiye'nin mobil internet hız rekorunu kırmıştık. Geleceğin teknolojilerine bugünden hazırlanırken, dünya çapında teknolojik standartların belirlenmesinde söz sahibi olacağımız organizasyonlara üye olmayı önemsiyor ve bu organizasyonda Turkcell olarak yer almaktan Türkiye adına gurur duyuyoruz. Turkcell'liler, bugüne dek olduğu gibi bundan sonra da yeni nesil teknolojileri dünya standartlarında deneyimlemeye devam edecek" ifadelerini kullandı.

NGMN Birliği Genel Müdürü Peter Meissner, Birliğin dünya çapına yayılmasının önemine dikkat çekerek, yeni üyelerin katılımına ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu:

"2013'te NGMN'e katılan yeni partnerlerimiz, teknik çalışma programımızı hayata geçirme çabamızda hayati rol oynuyor. LTE ve LTE-Advanced teknolojilerinin başarıyla uygulanması ve geliştirilmesi noktasında onların uzmanlık ve yeteneklerinden faydalanabilecek olmak bize mutluluk veriyor. Buna karşılık, yeni partnerlerimiz de geniş kapsamlı bir liderlik ağının parçası olmanın avantajlarını yaşayabilecek." - İstanbul

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Turkcell NGMN Alliance Üyesi Oldu - Son Dakika


Advertisement