Türkiye-Almanya Ilişkilerinde Gerginlik - Son Dakika

Türkiye-Almanya Ilişkilerinde Gerginlik

21.07.2017 17:51
Türkiye-Almanya Ilişkilerinde Gerginlik

Türkiye ile Almanya arasında tansiyon yükseldi.

Türkiye ile Almanya arasında tansiyon yükseldi. Alman basınında Türkiye'nin Daimler ve BASF gibi köklü Alman şirketlere yönelik soruşturma yürüttüğüne yönelik iddialar ortaya atıldı. Türkiye ile Almanya arasında tansiyon yükseldi. Alman basınında Türkiye'nin Daimler ve BASF gibi köklü Alman şirketlere yönelik soruşturma yürüttüğüne yönelik iddialar ortaya atıldı. Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Alman basınında çıkan 'Alman şirketleri soruşturuluyor' haberlerini yalanladı, "Alman yatırımcıları memnuniyetle karşılıyoruz" ifadelerini kullandı. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi ise "Almanya, ülkemizin en önemli dış ticaret ve yatırım ortaklarından biridir. Nitekim Türkiye olarak bugüne kadar Almanya ile aramızdaki ekonomik ilişkileri daima ileriye taşıma gayretinde olduk. Ancak Alman hükümeti tarafından yapılan açıklamaları fazlasıyla talihsiz ve üzücü buluyoruz" değerlendirmesinde bulunmuştu.

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) verilerine göre, Türkiye-Almanya arasındaki ticari ilişkiler şöyle;

2017 yılının ilk yarısı itibariyle Türkiye'nin en çok ihracat yaptığı ülke Almanya oldu. Almanya'ya yılın ilk 6 ayında 7 milyar dolarlık ihracat yapıldı. Türkiye, ihracatının yaklaşık yüzde 10'u Almanya'ya gerçekleştirdi. 2016 yılının tamamında bu rakam 14 milyar dolar ile yüzde 10,4, 2015'te de 13,4 milyar dolar ile yüzde 9,8 olmuştu. Ayrıca, 2016 yılında Almanya'dan 21,4 milyar dolarlık ithalat yapıldı. Almanya'nın Türkiye ithalatı açısından payı yüzde 10 civarında.

(Ahmet Yüceer/İHA)

Ankara Üniversitesi heyeti Almanya'daki bazı yükseköğretim kurumlarını ziyaret etti Ankara Üniversitesi heyeti Almanya'daki bazı yükseköğretim kurumlarını ziyaret etti Ayvalık'ta cankurtaranın dikkati yaşlı kadını boğulmaktan kurtardı Ayvalık'ta cankurtaranın dikkati yaşlı kadını boğulmaktan kurtardı Nijerya, Almanya'ya kaçırılan 1130 bronz heykelin iadesi konusunda anlaşma imzaladı Nijerya, Almanya'ya kaçırılan 1130 bronz heykelin iadesi konusunda anlaşma imzaladı
Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel Türkiye-Almanya Ilişkilerinde Gerginlik - Son Dakika

Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.

Advertisement