Türkiye-Almanya Ilişkilerinde Gerginlik - Son Dakika

Türkiye-Almanya Ilişkilerinde Gerginlik

21.07.2017 17:51
Türkiye-Almanya Ilişkilerinde Gerginlik, System.String[]

Türkiye ile Almanya arasında tansiyon yükseldi.

Türkiye ile Almanya arasında tansiyon yükseldi. Alman basınında Türkiye'nin Daimler ve BASF gibi köklü Alman şirketlere yönelik soruşturma yürüttüğüne yönelik iddialar ortaya atıldı. Türkiye ile Almanya arasında tansiyon yükseldi. Alman basınında Türkiye'nin Daimler ve BASF gibi köklü Alman şirketlere yönelik soruşturma yürüttüğüne yönelik iddialar ortaya atıldı. Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Alman basınında çıkan 'Alman şirketleri soruşturuluyor' haberlerini yalanladı, "Alman yatırımcıları memnuniyetle karşılıyoruz" ifadelerini kullandı. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi ise "Almanya, ülkemizin en önemli dış ticaret ve yatırım ortaklarından biridir. Nitekim Türkiye olarak bugüne kadar Almanya ile aramızdaki ekonomik ilişkileri daima ileriye taşıma gayretinde olduk. Ancak Alman hükümeti tarafından yapılan açıklamaları fazlasıyla talihsiz ve üzücü buluyoruz" değerlendirmesinde bulunmuştu.

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) verilerine göre, Türkiye-Almanya arasındaki ticari ilişkiler şöyle;

2017 yılının ilk yarısı itibariyle Türkiye'nin en çok ihracat yaptığı ülke Almanya oldu. Almanya'ya yılın ilk 6 ayında 7 milyar dolarlık ihracat yapıldı. Türkiye, ihracatının yaklaşık yüzde 10'u Almanya'ya gerçekleştirdi. 2016 yılının tamamında bu rakam 14 milyar dolar ile yüzde 10,4, 2015'te de 13,4 milyar dolar ile yüzde 9,8 olmuştu. Ayrıca, 2016 yılında Almanya'dan 21,4 milyar dolarlık ithalat yapıldı. Almanya'nın Türkiye ithalatı açısından payı yüzde 10 civarında.

(Ahmet Yüceer/İHA)

Türkiye-Almanya Ilişkilerinde Gerginlik

- Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel Türkiye-Almanya Ilişkilerinde Gerginlik - Son Dakika


Son Dakika

Sorulara yanıt veremeyince yayını terk eden Şevval Şahin'e ünlü isimlerden destek geldi Son dakika: Azerbaycan ve Ermenistan, insani ateşkes konusunda anlaştı Fransa'nın beklediği destek Yunanistan'dan geldi: Erdoğan'ın Macron'a yönelik sözleri kabul edilemez Burak Yılmaz'ın golü yetmedi, Lille Nice ile berabere kaldı Aşk iddialarını yalanlayan Barış Murat Yağcı, Nisa Bölükbaşı ile birlikte ev kiraladı Cristiano Ronaldo'nun üçüncü koronavirüs testi de pozitif sonuçlandı 20 yaşındaki genç, yarı çıplak halde park halindeki aracın üstüne düştü Meteoroloji'den 4 il için sağanak ve gök gürültülü sağanak uyarısı