Türkiye Çiftlik Balıkçılığında Dünyada Söz Sahibi - Son Dakika

Türkiye Çiftlik Balıkçılığında Dünyada Söz Sahibi

03.04.2016 14:07
Türkiye Çiftlik Balıkçılığında Dünyada Söz Sahibi, System.String[]

Prof. Dr. Atamanalp, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'nin, üç tarafının denizlerle çevrili bir ülke olmasının yanı sıra çok sayıda göl, baraj ve akarsuya sahip olduğunu anımsatarak, avlanılan tür ve miktarı bakımından şanslı bir coğrafyada olduğunu söyledi.

Prof. Dr. Atamanalp, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'nin, üç tarafının denizlerle çevrili bir ülke olmasının yanı sıra çok sayıda göl, baraj ve akarsuya sahip olduğunu anımsatarak, avlanılan tür ve miktarı bakımından şanslı bir coğrafyada olduğunu söyledi.

Artan nüfus ve gıda kaynaklarının azalmasının gelecekte dengeli beslenme için gerekli olan proteinin karşılanması bakımından su ürünlerine olan ihtiyacı daha da artıracağını ifade eden Atamanalp, bu yönüyle ülkenin su ürünleri potansiyelini maksimum düzeyde kullanılabilir hale getirilmesinin ülke ekonomisi açısından önemli olduğunu dile getirdi.

"700 MİLYON DOLARLIK İHRACAT"

Çiftliklerdeki su ürünleri üretiminin her aşamasının kontrollü bir şekilde gerçekleştiriliyor olması ve dünya kalite kriterlerini sağlaması itibarıyla Türkiye'de yetiştirilen balıkların Avrupa'dan yoğun talep gördüğüne dikkati çeken Atamanalp, şunları kaydetti:

"Ülke ekonomisine geçen yıl 700 milyon dolarlık ihracat ile büyük katkı sağlamıştır. Diğer açıdan bakıldığında hayvansal ürün olarak ihraç edebildiğimiz tek ürün su ürünleridir. Alabalık, çupra ve levrekte gerçekten dünya piyasalarında rakamları belirleyebilecek bir üretim gücüne sahibiz. İç sularda alabalığımız, denizlerde çupra ve levreğimiz özellikle üretim kalitemizin yüksek olmasıyla dünyada çok yoğun talep görmektedir."

TÜRKİYE'DE BALIK TÜKETİMİ YETERSİZ

Prof. Dr. Muhammed Atamanalp, balığın sağlık açısından öneminin uzmanlar tarafından sürekli belirtilmesine rağmen Türkiye'de balık tüketiminin dünya ortalamasının çok altında olduğunu aktararak, 2015 yılı verilerine göre Türkiye'de kişi başı ortalama balık tüketiminin yıllık 7 kilogram, Avrupa Birliği ülkelerinde 30 kilogram, Uzak Doğu ülkelerinde ise 80-85 kilogram olduğunu dile getirdi.

"TANITIMI YETERLİ OLARAK ORTAYA KOYMUŞ DEĞİLİZ"

Türkiye genelinde ise Doğu Anadolu Bölgesi'ne doğru gidildiğinde bu rakamın yıllık 1,5-2 kilograma kadar düştüğünü belirten Atamanalp, şöyle devam etti:

"Peki neden bu kadar sağlık açısından yararlı ve gerekli bir ürünün tüketim rakamları düşük? Su ürünleri sektöründe, gerek akademisyenler gerekse ticareti ile uğraşanlar hala tanıtımı yeterli olarak ortaya koymuş değiliz. Burada bizim üzerimize düşen insan beslenmesi açısından önemine vurgu yaparak, içerdiği tüm vitaminlerden, bir insanın günlük ihtiyacı olan tüm vitaminleri kapsamasından yola çıkarak özellikle bebeklerde, çocuklarda, hamile kadınlarda veya yaşlılarda mutlaka sağlıklı yaşam için su ürünlerinin tüketilmesinin gerekli olduğunu her ortamda söylememiz gerekiyor."

Türkiye Çiftlik Balıkçılığında Dünyada Söz Sahibi
Türkiye Çiftlik Balıkçılığında Dünyada Söz Sahibi

Kaynak: Hürriyet

Son Dakika Ekonomi Türkiye Çiftlik Balıkçılığında Dünyada Söz Sahibi - Son Dakika Ekonomi


YORUMLAR

Son Dakika

Mesut Özil'in kitap okurken çekilen fotoğrafının montajlanması sosyal medyada tepki çekti Meteoroloji ve NASA'dan sonra bir su kıtlığı uyarısı da Dünya Yaban Hayatı Fonu'ndan: Türkiye'de kritik seviye aşıldı Çinilerine paha biçilemeyen 8 asırlık Gök Medrese'de restorasyon başladı Kan donduran çifte cinayetin ardından yasak aşk çıktı Öldürdükleri DEAŞ mensubunun cesedini dikkat çekmemek için tekerlekli sandalyeyle evden çıkarmışlar Koronavirüsü yenen genç doktor evinde ölü bulundu Günlerdir Müge Anlı'da aranan katil kendisi çıktı, cinayeti canlı yayında itiraf etti AK Partili Miroğlu'nun iddiası sosyal medyada gündem oldu: Biden Kürtmüş, gerçek adı da Cımoyê Bahattîn Ağa imiş