Türkiye Cumhuriyeti'nin İlk Senedi İstanbul'da Bir Avukatta - Son Dakika

Türkiye Cumhuriyeti'nin İlk Senedi İstanbul'da Bir Avukatta

17.10.2013 11:08
Türkiye Cumhuriyeti'nin İlk Senedi İstanbul'da Bir Avukatta, System.String[]

Koleksiyonerlikle uğraşan avukat, Maliye Bakanlığınca 1927 yılında tren alımı karşılığında İsveç firmasına verilen senedi elinde bulunduruyor.

Koleksiyonerlikle de uğraşan İstanbul Barosu'na kayıtlı avukatlardan Talip Can, Türkiye Cumhuriyeti Maliye Bakanlığınca 1927 yılında tren alımı karşılığında İsveçli Nydgvist&Holm firmasına verilen "0001" numaralı senedi elinde bulunduruyor.

Talip Can, AA muhabirine yaptığı açıklamada, amatör olarak çek, senet, mahkeme evrakı gibi belgelerin koleksiyonunu yaptığını belirtti. Bu merakın, profesyonel koleksiyoner olan babasından geçtiğini aktaran Can, koleksiyonun en önemli parçasını, babası Hanifi Can'dan edindiği Türkiye Cumhuriyeti Maliye Bakanlığı tarafından, İsveçli şimendifer firması Nydgvist&Holm'e verilen, "0001" numaralı, 1 milyon 475 bin altın dolar değerindeki senetin oluşturduğunu söyledi.

Senetteki imzanın Türkiye Cumhuriyetinin ilk Maliye Bakanlarından Mustafa Abdülhalik Renda'ya ait olduğunu aktaran Can, senedin vadesinde Osmanlı Bankası aracılığıyla ödendiğini belirtti.

Talip Can, "İsveçli firmaya farklı tarihler için 3 senet verilmiş. 0001 numaralı senet bende. Yani Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin verdiği ilk senet. Diğer senet Finansbank'ın koleksiyonunda. Bir diğeri ise Fransız bir koleksiyonerde. Koleksiyon değeri yaklaşık 20-25 bin lira değerinde. Şu an itibarıyla bunu satmayı düşünmüyorum. Koleksiyonumun en önemli parçası. Bundan dolayı düşünmüyorum" diye konuştu. - İstanbul

Türkiye Cumhuriyeti'nin İlk Senedi İstanbul'da Bir Avukatta
Türkiye Cumhuriyeti'nin İlk Senedi İstanbul'da Bir Avukatta

- Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Türkiye Cumhuriyeti'nin İlk Senedi İstanbul'da Bir Avukatta - Son Dakika


Son Dakika

İzmir'de meydana gelen depremin sesi ortaya çıktı! Dinleyenlerin tüyleri ürperiyor Kaybolan ineğini, kalçasına balta saplanmış olarak bulundu Depremi mavi ay mı tetikledi? 16 Kasım'ı işaret eden ünlü astrolog Aysun Koç'tan ürküten sözler 2000 yılına ait fotoğraf her şeyi ortaya çıkardı! Rıza Bey Apartmanı ile ilgili dehşete düşüren detay Depreme hazırlık toplantısında depreme yakalandılar İzmir'de yıkılan binada kullanan malzemeler kalitesiz çıktı Son Dakika! İzmir'de 23 saat sonra gelen mucize! Anne ve 3 çocuğu enkaz altından çıkarıldı 17 saat sonra kurtarılan İnci, enkaz altında böyle bekledi: Abla çok korkuyorum, elimi tutar mısın