Türkiye'de Bilgi Üretimi ve Bilim Politikaları Uluslararası Sempozyumu - Son Dakika

Türkiye'de Bilgi Üretimi ve Bilim Politikaları Uluslararası Sempozyumu

15.11.2017 17:34
Türkiye'de Bilgi Üretimi ve Bilim Politikaları Uluslararası Sempozyumu, System.String[]

Türkiye'de Bilgi Üretimi ve Bilim Politikaları Uluslararası Sempozyumu, Ahi Evran Üniversitesinin (AEÜ) ev sahipliğinde Kırşehir'de başladı.

Türkiye'de Bilgi Üretimi ve Bilim Politikaları Uluslararası Sempozyumu, Ahi Evran Üniversitesinin (AEÜ) ev sahipliğinde Kırşehir'de başladı.

AEÜ'den yapılan yazılı açıklamaya göre, Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Kurumu Atatürk Araştırma Merkezi işbirliğinde düzenlenen sempozyumun açılışı Fen Edebiyat Fakültesi Konferans Salonu'nda gerçekleştirildi.

Atatürk Araştırma Merkezi Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ali Beyhan, açılışta yaptığı konuşmada, Türkiye'de Bilgi Üretimi ve Bilim Politikaları Uluslararası Sempozyumunun 2017 yılında gerçekleştirilen üçüncü etkinlik olduğunu belirterek, daha önce yapılan etkinlikler hakkında da bilgi verdi.

Türkiye'de, geniş bir üniversite potansiyeli olduğunu belirten Beyhan, bu tür bilimsel aktivitelere ihtiyacı olduğunu ifade etti. Cumhuriyetin kuruluşunun 100. yılına denk gelen 2023 yılı için birçok planlama ve çalışma yapıldığını vurgulayan Beyhan, bu kapsamda akademisyenlere de büyük görev düştüğünü dile getirdi.

Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) Başkanı Prof. Dr. Ahmet Cevat Acar da Türkiye'nin ihtiyacı olan bilimsel çalışmalar ve eğitim sistemi üzerine değerlendirmelerde bulunarak, bilginin artırılması ve üretilmesi konusunda Milli Eğitim Bakanlığının birçok yatırım yaptığını aktardı. Acar, eğitim alanında kalitenin artmasının ihmal edilemez bir gerçek olduğuna vurgu yaparak, sistemde yapılan yeniliklerle ülkenin daha iyi yerlere geleceğine inandığını kaydetti.

AEÜ Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya ise başta Atatürk Araştırma Merkezi Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ali Beyhan olmak üzere sempozyumun gerçekleştirilmesinde emeği geçenlere teşekkür etti.

Açılış konuşmalarının ardından Atatürk Araştırma Merkezi Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ali Beyhan'ın başkanlığını yaptığı ilk oturuma geçildi.

İlk oturumda Prof. Dr. Hamza Yılmaz "İnsan Potansiyelimiz ve Bilim Politikalarımız", Prof. Dr. Vatan Karakaya "Matematik Öğretimi ve Bilimsel Düşünce İlişkisi", Prof. Dr. Hasan Tahsin Fendoğlu "Türkiye'de Hukuk Eğitimi", Prof. Dr. Muzaffer Şeker "Türkiye'de Sağlık Alanındaki Bilimsel Faaliyetlerin Değerlendirilmesi", Prof. Dr. Hasan Onat "Din Alanında Bilgi ve Din-Bilim İlişkisi", Doç. Dr. Burak Tangör "Kuram ve Siyasa Arasındaki İlişki: Siyasal Bağıntılı Kuramsal Çalışmaların Arttırılmasına Yönelik Öneriler" konulu bildirilerini sundu.

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Türkiye'de Bilgi Üretimi ve Bilim Politikaları Uluslararası Sempozyumu - Son Dakika


Son Dakika

Ronald Koeman: Bütün dünyada bu maçı izleyenler penaltı olduğunu gördü Ronald Koeman: Bütün dünyada bu maçı izleyenler penaltı olduğunu gördü Meteoroloji gün verdi! Şemsiyeleri hazırlayın, kuvvetli yağış geliyor Meteoroloji gün verdi! Şemsiyeleri hazırlayın, kuvvetli yağış geliyor Yoğun bakım hemşiresinden koronavirüs hastalarına insan dokunuşu Yoğun bakım hemşiresinden koronavirüs hastalarına insan dokunuşu Koronavirüs aşısı yaptıran Bensu Soral, öncelikli oluşunu hastalığıyla açıkladı Koronavirüs aşısı yaptıran Bensu Soral, öncelikli oluşunu hastalığıyla açıkladı İstanbul'da gözü dönmüş sapık, genç kadının boğazına bıçak dayayıp taciz etti İstanbul'da gözü dönmüş sapık, genç kadının boğazına bıçak dayayıp taciz etti Seycan hemşirenin otomobiliyle 30 metreden bahçeye uçtuğu anların görüntüleri ortaya çıktı Seycan hemşirenin otomobiliyle 30 metreden bahçeye uçtuğu anların görüntüleri ortaya çıktı Sapık öğretmen, kocası evdeyken 16 yaşındaki öğrencisiyle defalarca ilişkiye girdi Sapık öğretmen, kocası evdeyken 16 yaşındaki öğrencisiyle defalarca ilişkiye girdi Ev inşaatı için yapılan kazıdan içi altın ve gümüş dolu çömlek çıktı Ev inşaatı için yapılan kazıdan içi altın ve gümüş dolu çömlek çıktı