Türkiye'de Bir İlk: Zürafa 'Selvi' İçin Kız İsteme Töreni Düzenlendi - Son Dakika

Türkiye'de Bir İlk: Zürafa 'Selvi' İçin Kız İsteme Töreni Düzenlendi

19.05.2016 16:11
Türkiye'de Bir İlk: Zürafa 'Selvi' İçin Kız İsteme Töreni Düzenlendi

Gaziantep Hayvanat Bahçesi'ndeki Zürafa Şakir için Kayseri Hayvanat Bahçesinden Selvi'yi çiçev ve baklava ile istemeye gidip, protokol ile gelin alındı.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Doğal Hayatı Koruma Daire Başkanı Celal Özsöyler, hayvanat bahçelerinde bulunan zürafa 'Şakir' için Kayseri'ye gelerek, Kayseri Hayvanat Bahçesinden zürafa 'Selvi'yi istedi.

Kayseri Anadolu Harikalar Diyarı'nda bulunan 'Selvi' isimli zürafa, yapılan protokol anlaşması sonrası Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Doğal Hayatı Koruma Daire Başkanlığı'na verildi.

 <a class='keyword-sd' href='/turkiye/' title='Türkiye'>Türkiye</a>'de Bir İlk: Zürafa 'Selvi' İçin Kız İsteme Töreni Düzenlendi

ALLAH'IN EMRİ İLE SELVİ'Yİ ŞAKİR'E İSTEDİ

Zürafayı almaya gelen Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Doğal Hayatı Koruma Daire Başkanı Celal Özsöyler elinde çiçek ve baklava ile, Allah'ın emri peygamberin kavliyle zürafa 'Selvi'yi 'Şakir'e istedi. Spor A. Ş. Genel Müdürü Hüseyin İşlertaş da hayırlı olmasını temenni ederek güzel yavrular yetiştirilmesi temennisinde bulundu. İşlertaş ve Özsöyler daha sonra zürafa Selvi'nin yanına giderek yem verdi.

Türkiye'de Bir İlk: Zürafa 'Selvi' İçin Kız İsteme Töreni Düzenlendi

ALTI AY ALIŞMA SÜRECİ İÇİNDE TEMASLARI OLMAYACAK

Açıklamalarda bulunan Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Doğal Hayatı Koruma Daire Başkanı Celal Özsöyler, "Gaziantep Büyükşehir Belediyesi olarak Kayseri Büyükşehir Belediyesi Harikalar Diyarı'na zürafa almaya geldik. Allah'ın emri peygamberin kavliyle dişi zürafayı istedik. Sağ olsunlar onlar da bizi kırmadı, verdi. Bizim de Şakir isimli zürafamız var, Selvi isimli bir zürafamız daha oldu. Önümüzdeki 6 ay kadar birbirlerini görecekler ama temasları olmayacak. Alışma süreci geçtikten sonra da kendilerini birleştireceğiz" dedi.

TÜRLERİ TUTTUĞU İÇİN ALDIK

Neden Kayseri'den zürafa aldıklarının sorulması üzerine Özsöyler, "Yurtdışındaki hayvanat bahçesindekilerin türleri birbirlerini tutmuyor. Kayseri Hayvanat Bahçesi ve Gaziantep Hayvanat Bahçesi'ndeki türler birbirlerini tutuyor. Bu yüzden protokol düzenleyerek kızlarını aldık" şeklinde konuştu.

Türkiye'de Bir İlk: Zürafa 'Selvi' İçin Kız İsteme Töreni Düzenlendi


"TÜRKİYE'DE BİR İLK"

Spor A. Ş. Genel Müdürü Hüseyin Yerlitaş ise, Türkiye'de ilki gerçekleştirdiklerini söyleyerek, "Kayseri Büyükşehir Belediyesi Anadolu Harikalar Diyarı'ndaki Hayvanata Bahçesi'nin ilk üretimi. Türkiye'de ilk zürafa yavrusunun alınabildiği tek hayvanat bahçesi özelliği taşıyor. Bizim için Selvi çok özel bir hayvan. Şanslıyız, en azından kardeş bir hayvanat bahçesine gidiyor. Bunun sonucunda güzel şeyler olacak.

"BU TÜRÜ ARTIK TÜRKİYE'DE ÜRETEBİLECEĞİZ"

Bu türü artık Türkiye'de üretebileceğiz. Yine bir ilke imza atılacak. Bunun sonucunda diğer farklı türlerde de işbirliklerimiz devam edecek. Allah'ın emri peygamberin kavliyle bizden kızımızı istediler, biz de aynı duygularla vermiş olduk. İnşallah hayırlara vesile olur" ifadelerini kullandı.

İmzalanan protokolün ardından zürafa, getirilecek özel araç ile birlikte bugün Gaziantep'e götürülmek üzere yola çıkacağı öğrenildi.

Türkiye'de Bir İlk: Zürafa 'Selvi' İçin Kız İsteme Töreni Düzenlendi
Türkiye'de Bir İlk: Zürafa 'Selvi' İçin Kız İsteme Töreni Düzenlendi
YORUMLAR (1)
500
Kayseri'de 'Asırlık Tariflerle Türk Mutfağı' paneli düzenlendi Kayseri'de 'Asırlık Tariflerle Türk Mutfağı' paneli düzenlendi Denizli'nin 14 yaşındaki başarılı atleti, Türkiye şampiyonasından dereceyle döndü Denizli'nin 14 yaşındaki başarılı atleti, Türkiye şampiyonasından dereceyle döndü Türkiye'nin en büyük kitap fuarı ziyaretçilere açıldı Türkiye'nin en büyük kitap fuarı ziyaretçilere açıldı
Kaynak: İHA

Son Dakika Yaşam Türkiye'de Bir İlk: Zürafa 'Selvi' İçin Kız İsteme Töreni Düzenlendi - Son Dakika


Advertisement