Son Dakika Haberleri: Türkiye'de de Sığınmacılar İçin Bir Okul Açmak İsteriz'

Türkiye'de de Sığınmacılar İçin Bir Okul Açmak İsteriz'

5 ay önce

YILLAR önce Hatay'dan Hollanda'ya gelen gurbetçi bir ailenin müzisyen kızı Karsu Dönmez'in piyano çalarak özgün yorumuyla seslendirdiği eserler, Brezilya'dan Fas'a, ABD'den Endonezya'ya dünya çapında büyük beğeni topluyor.

Türkiye'de de Sığınmacılar İçin Bir Okul Açmak İsteriz', System.String[]
YILLAR önce Hatay'dan Hollanda'ya gelen gurbetçi bir ailenin müzisyen kızı Karsu Dönmez'in piyano çalarak özgün yorumuyla seslendirdiği eserler, Brezilya'dan Fas'a, ABD'den Endonezya'ya dünya çapında büyük beğeni topluyor. Özgün bestelerinin yanı sıra tanınmış sanatçıların eserlerini de kendine has yorumuyla seslendiren ünlü müzisyen, yurt dışında verdiği konserlerde hem Türkiye'yi hem de Türk kültürünü anlattığını söyledi. Dönmez, "Türkçe şarkılar söylüyorum. Mesela 2-3 yıl önce Endonezya'daki konserimde dinleyicilerle birlikte 'Gesi Bağları'nı, 'Domates Biber Patlıcan'ı söyledik. Onlara Türk kültürünü anlatıyorum, ninemi anlatıyorum" dedi. Konserlerinde ninesiyle olan anılarını paylaştığını anlatan Dönmez, şunları söyledi:

'POZİTİF KÜLTÜRLE BÜYÜDÜM'

"Ninem ilk kez konserime geldiğinde 'Ya kızım, ben cazdan falan anlamam, sen bana Gesi Bağları'nı çal' dedi. İnsanlara bunları anlatıyorum ve bu onlara çok yakın geliyor. İnsanlara yakın olmak istiyorum. Sahnedeyim, fakat kendimi anlata anlata, müziğimi yaparak onların seviyesine inmek istiyorum. Çünkü hepimiz arkadaş olalım, bütün kültürler, ülkeler arkadaş olsun istiyorum. Hayatım boyunca babamdan ve menajerliğimi de yapan annemden çok destek aldım. Onlar beni pozitif kültürle büyüttü. Türkiye'nin misafirperverliğini, insanlara karşı sıcak kanlı olmamız gerektiğini öğrettiler. Türkiye'nin yemek kültürünü, Türkiye'ye dair birçok şeyi kombine edip kendim oldum."

'YUNANİSTAN'DA OKUL AÇTIK'

Sanatsal yönünün yanı sıra çok sayıda sosyal yardım projesine de katılan ünlü müzisyen, daha önce verdiği bir röportajda, Avrupa'ya doğru mülteci akını başlayınca arkadaşlarıyla Amsterdam'daki tren istasyonunda bekleyerek, yardıma muhtaç kişileri karşıladıklarını ve onlara destek olduklarını anlatmıştı. Amsterdam'da başlattığı yardım projesine daha sonra mülteciler için verdiği konserler ve Yunanistan'da açtığı okulla devam ettiğini belirten Dönmez, sözlerine şöyle devam etti: "Ben inanıyorum ki, bütün çocukların bir şansa ihtiyacı var. Ben yeteneğimi buldum, piyanoya denk geldim ve piyanist oldum. Dünyadaki bütün çocuklar, onlar da kendi yeteneğini bulursa dünya ne kadar güzel olur diye düşünerek, Suriyeli arkadaşım Alaa ile Yunanistan'da 'Happy Caravan' diye bir okul açtık. Şu anda çok güzel gidiyor. 60 öğrencimiz var. Çok zeki çocuklar. Sadece çocuklara değil, kadın ve erkeklere de orada eğitim veriyoruz. Alaa ile şu anda Türkiye'deki okulları da yavaş yavaş gezmeye başlıyoruz." Dönmez, gezdikleri okullardaki öğrencilere bilim setleri götürdüklerini, sanat ve bilimle onlara ilham vermek istediklerini belirterek, "Türkiye'de de sığınmacılar için bir okul açmayı çok isteriz" dedi.

'İKİ KÜLTÜRÜ BİRLEŞTİRİP DAHA GÜÇLÜ OLUN'

Yurt dışında yaşayan Türkiye kökenli gençlere çağrıda bulunan Dönmez, "İki, belki 3-4 kültürle büyümeyi avantaj gibi görün. 'Avrupa'da beni Türk gibi görüyorlar, Türkiye'de Avrupalı gibi görüyorlar' diye düşünmeyin, pozitif düşünün. Çünkü iki kültürü birleştirip, daha güçlü bir karaktere sahip olabilirsin" tavsiyesinde bulundu. Dönmez, soru üzerine, Türkiye'de ünlü sanatçı Sezen Aksu'yla düet yapmak istediğini söyledi.
Kaynak: Hürriyet

Haber Yayın Tarihi : 08.12.2018 01:23 İBB'nin Sitesinde Dikkat Çeken Atatürk Detayı Fatih Altaylı'dan Nagehan Alçı'ya Ekrem İmamoğlu Göndermesi Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan, YSK'nın İstanbul Kararına İlk Tepki: Bekleyeceğiz