Uzmanlar uyardı! Çayı böyle içmek kanser riskini arttırıyor - Son Dakika

Uzmanlar uyardı! Çayı böyle içmek kanser riskini arttırıyor

19.08.2022 23:42

Türkiye'de en çok tüketilen ürünlerin başını çay çekiyor. Özellikle çayı sigara ile birlikte tüketenlere yönelik hayati bir uyarı geldi. Uzmanlar, çayın kaynar derecede sıcak içilmesinin kanser riskini beraberinde getirdiğini ifade etti.

Ülkemizde sabah, öğle ve akşam en çok tüketilen ürünlerin başında çay geliyor. Durum böyle olunca çayın nasıl içilmesi gerektiğine yönelik de ciddi soru işaretleri ortaya çıkıyor. İşte uzmanlar, çayla ilgili büyük bir tehlikeyi kamuoyunun bilgisine sundu.

SAKIN AMA SAKIN SICAK İÇMEYİN

Yapılan yeni araştırmalar ile birlikte özellikle sigara içenleri bir kötü sonuç beklediği bilgisine ulaşıldı. Söz konusu araştırma, her gün sigara içen ve alkol tüketenlerin içtiği çayı sıcak içmemesi gerektiğini gözler önüne serdi. Çay ile ilgili yapılan önemli araştırma Annals of Internal Medicine isimli tıp dergisinde yayınlandı. Çalışmaya göre; sıcak veya çok sıcak çay içmek, özellikle sigara içen ve alkol tüketen kişilerde büyük bir tehlike yaratarak yemek borusu kanseri riskini beş kat artırmakta.

DÜNYADA EN SIK GÖRÜLEN 8'NCİ KANSER TÜRÜ

Yemek borusu kanseri, dünya genelinde en sık görülen sekizinci kanserdir. Ölümcül bir hastalık olarak bilinen yemek borusu kanseri, her sene yaklaşık 400 bin kişinin ölümüne sebep olmaktadır.

BOĞAZI TAHRİŞ EDİYOR

Çayı haricinde başka çok sıcak içeceklerin de yemek borusunu alkol ve duman gibi kansere neden olan ajanlara karşı daha savunmasız kılabileceği biliniyor. Sıcak sıvı, yemek borusunun astarının tahriş olmasına neden olabiliyor, iltihaplanmaya ve hücrelerin daha hızlı çoğalmasına sebep olabiliyor. İçilen çay veya başka bir sıcak sıvı, yemek borusunu kaplamakta olan hücrelerin bariyer işlevini bozabildiği gibi orada yer alan dokuda diğer kanserojenlerden daha fazla hasara açabiliyor.

YORUMLAR
500
ABD'den Türkiye ile gerilimi tırmandıracak bir hamle daha! Rum askerlerine eğitim verecekler ABD'den Türkiye ile gerilimi tırmandıracak bir hamle daha! Rum askerlerine eğitim verecekler Bloomberg'den bomba iddia: Türkiye, doğal gaz ödemeleri için Rusya'dan erteleme talep etti Bloomberg'den bomba iddia: Türkiye, doğal gaz ödemeleri için Rusya'dan erteleme talep etti Bakan Bozdağ, Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi acil polikliniğinin açılışını yaptı Bakan Bozdağ, Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi acil polikliniğinin açılışını yaptı

Son Dakika Yaşam Uzmanlar uyardı! Çayı böyle içmek kanser riskini arttırıyor - Son Dakika


Advertisement