Türkiye'de ilk kez İngilizce alt yazılı oyun sahnelendi - Son Dakika

Türkiye'de ilk kez İngilizce alt yazılı oyun sahnelendi

18.11.2019 17:04

Türkiye'de ilk kez İngilizce alt yazılı oyun sahnelendiANTALYA - Antalya'nın Alanya ilçesinde yaşayan yerleşik yabancıların ve turistlerin sanat etkinliklerine daha çok katılması amacıyla Türkiye'de ilk olma özeliğini taşıyan ve Alanya Belediye Tiyatrosu tarafından hayata geçirilen İngilizce...

Türkiye'de ilk kez İngilizce alt yazılı oyun sahnelendi

ANTALYA - Antalya'nın Alanya ilçesinde yaşayan yerleşik yabancıların ve turistlerin sanat etkinliklerine daha çok katılması amacıyla Türkiye'de ilk olma özeliğini taşıyan ve Alanya Belediye Tiyatrosu tarafından hayata geçirilen İngilizce alt yazılı oyun sahnelendi.

Alanya Belediye Tiyatrosu tarafından yaşayan yerleşik yabancıların ve turistlerin sanat etkinliklerine daha çok katılması amacıyla İngilizce altyazılı olarak oyun sahnelemek için proje başlattı. Proje kapsamında ABT ekibi, bu son olarak perdeye koydukları Fransız oyun yazarı Molire'in yazdığı 3 perdelik komedi oyunu Scapin'in Dolapları'nda uyguladı. Sahnede oluşturulan 2 özel alana projeksiyon cihazlarıyla İngilizce çevirisi konuldu. Sahnedeki diyalog sırasına göre yayınlanan alt yazıları takip eden yabancılar oyunu keyifle izledi. Hayranlıkla izleyen yabancılar oyun sonu ayakta alkışladı.

"Yabancılar için böyle bir uygulama görmedim"

Tiyatro oyununu izlemeye gelen Polonya uyruklu yerleşik yabancı Anna Maria Bielecka, yapılan altyazı uygulamasının çok önemli olduğu belirterek, "Alanya Belediye Tiyatrosu'nun oyunu izleyeceğiz ve bizim için çok önemli. Türkçe bilmeyen yerleşik yabancılar anlayabilecek. Oyun İngilizce alt yazılı olacak, bu yüzdende çok heyecanlıyız. Kendi ülkemde de tiyatroya gittiğimde kendi dilimde oyunu izledim ancak yabancılar için böyle bir uygulama görmedim" dedi.

"Artık bu oyunları dil bilemeyen yabancılar da izleyebilecek"

İlçede 5 yıldır yerleşik olarak yaşayan Rus uyruklu Luiza Gititashvili ise, ilk defa Alanya Belediyesi tarafından İngilizce çeviri olan tiyatro oyunu izleyeceğini aktardı. Çok memnun olduklarını ifade eden Gititashvili, "İlk kez Türkiye'de böyle bir uygulama gördük. Burada ben yalnız yaşamıyorum. Annem ve kız kardeşim de var. Onlar benim gibi Türkçe bilmiyor ve anlamıyorlar. Çok şükür artık bu oyunları dil bilemeyen yabancılar da izleyebilecek ve anlayabilecek" diye konuştu.

Uygulama hakkında bilgi veren Alanya Belediye Tiyatrosu Müdürü Hüseyin Çinal ise şunları söyledi: "10 yıllık genç bir tiyatroyuz ama şuan çok güzel bir seyirci kitlesine ulaştık. Devlet tiyatrosu tadında iyi oyuncularla, izleyicilerle iyi bir iletişim yakaladık. Sadece yerli değil yerleşik yabancılar da ilçemizde yaşıyor. Yazın çok hareketli kentte kışın özellikle yerleşik yabancılar değişik aktivitelere gelmek istiyorlar. Sanatla çok daha ilgililer. Biz de daha önce böyle bir şey yapılmadığını gördük. Oyunun anlaşılması tamamen dile bağlı olduğu için zor. Biz de yerleşik yabacılar için neler yapabiliriz diye düşündük. Molire'in Scapin'in Dolapları adlı oyunu sahnelerken de İngilizce alt yazıyla bu işe soyunmak istedik ve çok da güzel oldu. Prömiyerine 40 yakın yabancı geldi. Her oyunu da en 30'a yakın Türkçe bilmeyen yabancı seyretmeye geldi. Umarım yerleşik yabancılar için tüm oyunlarımızı alt yazılı vermeye çalışacağız" ifadelerini kullandı.

Türkiye'de ilk kez İngilizce alt yazılı oyun sahnelendi
Türkiye'de ilk kez İngilizce alt yazılı oyun sahnelendi
Türkiye'de ilk kez İngilizce alt yazılı oyun sahnelendi
Türkiye'de ilk kez İngilizce alt yazılı oyun sahnelendi

- Kaynak: İHA

Son Dakika Genel Türkiye'de ilk kez İngilizce alt yazılı oyun sahnelendi - Son Dakika


Son Dakika

Çukur hayranlarını şoke eden fragman! Cumali diziye veda mı ediyor? Trafik kazasında yaşamını yitiren 11 kişinin organlarını satan 6 doktorlu çete çökertildi Milyonlar heyecanla bekliyor! Emekliye ocakta 405 lira zam göründü Oyuncu Hayal Köseoğlu'nun direk dans videosu Instagram'ı sallıyor Bursa'da koronavirüs kaynaklı ölümler artınca yüzlerce yeni mezar yeri açıldı Uçuş sırasında müstehcen fotoğraflarını paylaşan hostes, ücrette anlaştığı yolcularla cinsel ilişkiye girdi Şişli'de mucize kurtuluş! Otomobilin üzerine hafriyat kamyonu devrildi Aracını otoparka bırakan Yasemin Şefkatli geçmiş dönem borcunu öğrenince şaşıp kaldı