Türkiye'de Öldürdü İran'da Yakalandılar - Son Dakika

Türkiye'de Öldürdü İran'da Yakalandılar

Türkiye\'de Öldürdü İran\'da Yakalandılar
Son Güncelleme: 07.01.2012 10:35

Fatih'te bıçaklanmış olarak bulunan cesedin kimliği polisin 29 ülkeyle yaptığı yazışmalarla bir ay içinde tespit edildi.

Fatih'te bıçaklanmış olarak bulunan cesedin kimliği polisin 29 ülkeyle yaptığı yazışmalarla bir ay içinde tespit edildi. Ölen kişinin İranlı işadamı Ramezan Ali Yodollahınıa olduğu anlaşıldı. Ramezan Ali Yodollahınıa'nın birlikte iş yapmaya geldiği İranlı iki arkadaşı tarafından öldürüldüğü belirlendi. Türk polisinin çabasıyla zanlılar İran polisi tarafından yakalandı.

Yenikapı'da bulunan İSKİ Su Arıtma Tesisi karşısında bulunan Türkmenistan Park'ında 3 Aralık günü kimliği belirlenemeyen bir şahsın cesedi bulundu. Olayın ardından soruşturma başlatan Cinayet Büro Amirliği ekipleri önce Türkiye'deki kayıp başvurularından yola çıkarak maktulun kimliğini tespit etmeye çalıştı. Ancak bu çalışmadan sonuç alınmayınca ölen şahsın sünnetli olmasından ötürü 29 Müslüman ülkenin başkonsolosluklarına bir yazı ile ölen kişinin ceset fotoğrafı ve olayı anlatan bir metin gönderilerek yardım istendi. İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nün bu yazısına bir ay sonra İran konsolosluğundan cevap geldi. Cevapta, Türkiye'ye ticaret için gelen Ramezan Ali Yodollahınıa'nın bir daha ülkesine dönmediği ve ailesinin öldürülmüş olabilir ihbarı ile İran polisine müracaata bulunduğu bildirildi.

EVLERİNDE İŞADAMINA AİT ÇEKLER BULUNDU

Bu gelişme üzerine konsolosluk yardımıyla yapılan çalışmalarda Türkiye'te bulunan cesedin Ramezan Ali Yodollahınıa'ya ait olduğu tespit edildi. Bu kişinin Türkiye'ye birlikte geldiği iki işadamı arkadaşı Milat R.(23) ile Seyetebrahim R.(20) İran'ın Gaim kentinde polis tarafından gözaltına alındı. İran polisinin yaptığı sorgularında önce cinayeti işlediklerini kabul etmeyen zanlıların evlerinde yapılan aramada öldürülen Ramezan Ali Yodollahınıa'a ait çekler çıktığında cinayeti itiraf ettikleri öğrenildi.

"AĞABEYİMİ ÖLDÜRENLER İDAMA MAHKUM EDİLDİ"

Öte yandan ağabeyinin cenazesini görerek teşhis etmek ve alıp ülkesini götürmek için İstanbul'a gelen Akbar Yodollahınıa, "Ağabeyimi öldürenler İran'da yargılamaları bitti ve idama mahküm oldular. Ben 50 bin dolar kan parası ödeyerek onların idamının gerçekleşmesini sağlayacağım. Ağabeyimin kanı yerde kalmamış olacak. Yasalarımız gereği eğer 200 bin dolar para almayı kabul etseydim idam edilmeyecekler ve ömür boyu hapis yatacaklardı" dedi. Akbar Yodollahınıa'nın öldürülen ağabeyinin cenazesini Adli Tıp Kurumu'ndan alarak İran'a götürdüğü belirtildi. - İstanbul/ Şişli

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Türkiye'de Öldürdü İran'da Yakalandılar - Son Dakika


Advertisement