Türkiye'de siyaset çok fazla - Son Dakika

Türkiye'de siyaset çok fazla

07.11.2019 16:26
Türkiye'de siyaset çok fazla, System.String[]

Gazeteci Yusuf Kaplan, "Tarihin şekillenmesinde kilit rol oynamış ülkeler siyasetle çok uğraşır. Dünyada Türkiye kadar siyaseti abartan ikinci bir toplum yok" dedi.

Esenler Belediyesi Kültür İşleri Müdürlüğü'nün Hoca Ahmet Yesevî Kültür Sanat Sezonu etkinlikleri kapsamında düzenlediği "Fikir Atölyesi"nin ilk programı Dr. Kadir Topbaş Kültür Sanat Merkezi'nde gerçekleşti. Programda konuşan gazeteci Yusuf Kaplan, siyasetin toplum üzerindeki etkileri üzerine bir konuşma yaptı.

TARİHİ ŞEKİLLENDİREN ÜLKELER SİYASETLE UĞRAŞIR

Siyasetin toplumu sıradanlaştırdığını ve aşırı politize olmuş bir toplumda sadece çıkarların önce çıkacağını söyleyen Kaplan, "Siyasetle bir dünya kuramazsınız; çünkü siyasetin ontolojisi yok. Bu yüzden siyaset kurucu bir kaynak olamaz, sadece yol açabilir. Siyaset, kurduğunuz dünya için koruyucu bir yapı olabilir ve kurulmuş bir dünyanın önünü genişletebilir. Dünyada Türkiye kadar siyaseti abartan ikinci bir toplum yok. Tarihin şekillenmesinde kilit rol oynamış sekiz, on ülkeye baktığımızda bunu görürüz. Biz de tarihin şekillenmesinde rol oynamış sekiz, on ülkeden birisiyiz zaten. Bunu bir eleştiri olarak söylüyorum, siyasi bir söylem olarak ifade etmiyorum" sözlerine yer verdi.

OSMANLI TARİHİ TEMİZ BİR TARİHTİR

Türkiye'nin tarihin akışını şekillendiren bir ülke olduğuna değinen Kaplan, "Bizim ortaya koyduğumuz tarih, Osmanlı tarihi temiz bir tarihtir. Avrupa tarihiyle karşılaştırılmasın. Avrupa'daki Fransızlar, İspanyollar, Portekizler ve hatta Amerikalılara baktığınız zaman, bu ülkelerin işgal etmediği yer yok. İnsan hakları konusunda bize iddia ettikleri şey, bu ülkelerin kendi tarihinde yok. Batı uygarlığı genelde hep bir öteki üzerinden kendini var etti. Bütün toplumlar böyle değildir, özellikle İslam medeniyetine mensup toplumlar kendilerini başkaları üzerinden inşa etmezler. Bir toplumun, bir medeniyetin ilk olarak kendisini inşa etmesi beklenir" dedi.

Türkiye'de siyaset çok fazla

- Kaynak: Bültenler

Son Dakika Güncel Türkiye'de siyaset çok fazla - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Ünlü şarkıcı Sibel Tüzün, Ankara Anlaşması'yla Londra'ya yerleşti Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü: Hastanelerimiz, yoğun bakımlar doluyor Tartışmalı Oxford-Astrazeneca koronavirüs aşısı yeniden incelenecek Hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması saat kaçta başlıyor? İçişleri Bakanlığı detayları paylaştı İranlı nükleer bilimci Fahrizade'nin öldürülmesi sonrası Netanyahu'dan itiraf gibi sözler: Gergin günler bizi bekliyor Jese Rodriguez'in sevgilisinin doğum günü partisine gitmesi taraftarı çileden çıkardı Türkiye'ye damga vuran Palu ailesi hakim karşısında! Sanık Tuncer Ustael: Evime bomba attılar Çakıcı'dan Kılıçdaroğlu'na yeni mektup: Sende beni öldürtebilecek yürek var mı bay Kemal?