Türkiye'de Suriyeli girişimci olmak: Yaman Halawi'nin hikayesi - Son Dakika

Türkiye'de Suriyeli girişimci olmak: Yaman Halawi'nin hikayesi

10 gün önce

Yaman Halawi isimli genç, Halep'ten Türkiye'ye 41 saatlik zorlu bir yolculuğun ardından girişimcilik ve çeviri alanında bir çeviri şirketi kuracak kadar topluma entegre oldu.

Türkiye'de Suriyeli girişimci olmak: Yaman Halawi'nin hikayesi, System.String[]

Yaklaşık 3.6 milyon Suriyeliye ev sahipliği yapan Türkiye'de sığınmacıların savaş bittiğinde ülkelerine dönüp dönmeyecekleri yıllardır tartışılıyor. Kimilerine göre Suriyelilerin Türkiye'de çok geniş bir yelpazede kurdukları binlerce şirket ve yarattığı ekonomik potansiyel, ev sahibi toplumla kaynaşma ve yeni hayatını Türkiye'de kurgulama isteğini ifade ediyor.


Resmi rakamlara göre, Türkiye'de yaşayan Suriyeliler yaklaşık on yıldır 1,5 milyar liraya yakın yatırım yaparak farklı sektörlerde 15 bin 159 şirketi ya kurdular ya da ortak oldular; binlerce kişiyi istihdam ediyorlar. Ancak bu sığınmacıların büyük bir kısmı yoğun bir mücadele ve azim sonucu Türkiye'deki yeni hayatlarına tutunuyorlar.

Kaynak: Euronews.com

Haber Yayın Tarihi: 04.12.2019 06:28 Son Dakika

Şarkıcı Tuğba Ekinci'den sosyal medyayı sallayan Recep Tayyip Erdoğan paylaşımı
Komşularına "Gürültü yapmayın uyuyamıyorum" diyen adamın kapısına dayandılar! Feci kavga çıktı Adana Belediye Başkanı, yasaklanan rakı festivaliyle ilgili konuştu