Türkiye'deki Suriyeli Vatandaşların Sayısı 40 Bini Aştı - Son Dakika

Türkiye'deki Suriyeli Vatandaşların Sayısı 40 Bini Aştı

04.05.2012 17:24
Türkiye'deki Suriyeli Vatandaşların Sayısı 40 Bini Aştı

ANKARAson iki günde 83 Suriye vatandaşının Türkiye'ye giriş yaptığını açıkladı.

.

ANKARAson iki günde 83 Suriye vatandaşının Türkiye'ye giriş yaptığını açıkladı.

AFAD'dan yapılan açıklamada, bugün itibariyle Türkiye'ye sığınan Suriyeli vatandaşların sayısının 40 bin 807'ye ulaştığı kaydedildi. Bununla beraber son iki günde 83 Suriye vatandaşının giriş yaptığı, 4 kişinin ise kendi istekleriyle ülkelerine geri döndüğü belirtildi.

Açıklamada, Türkiye'de bugüne kadar toplam 23 bin 11 Suriyeli'nin barındığı, 17 bin 796 kişinin ise ülkesine geri döndüğünü belirtildi. Hatay'da 6 bin 560, Gaziantep'te(Nurdağı-İslahiye) 6 bin 030, Kilis'te 9 bin 633 ve Şanlıurfa'da (Ceylanpınar) 737 olmak üzere toplam 22 bin 960 vatandaşın bu bölgelerde barındığı, hastanelerde bulunan 19'u refakatçi, 32'si hasta ve yaralı olmak üzere 51 kişiyle beraber toplam sayının 23 bin 11'e ulaştığı kaydedildi. Başkanlık, 4 ilde kurulan 9 çadır kent ve 1 konteynerkent'te barıma, yiyecek, sağlık, güvenlik, sosyal aktivite, eğitim, ibadet, tercümanlık, haberleşme, bankacılık gibi hizmetlerle beraber 3 öğün sıcak yemeğin günlük olarak dağıtılmaya devam ettiğini belirtti. Kamplarda bunların yanı sıra okul, cami, ticaret, polis ve sağlık merkezi, basın brifing birimi, çocuk oyun alanları, televizyon izleme üniteleri, su deposu, arıtma merkezi, trafo ve jenaratör gibi donanımlarında hizmette olduğunu kaydetti.

AFAD, Hatay'da bulunan çadır kentlerde oluşturulan 35 sınıfta okul çağındaki 420'si kız, 385'i erkek olmak üzere toplam 805 Suriye vatandaşına okul öncesi, ilk ve ortaöğretim eğitiminin verilmeye devam ettiğini, ayrıca Kilis'te bulunan 4 bin 251 Suriyeli çocuk ve gencin eğitim ve öğretime başlaması için gereken çalışmaların devam ettiğini açıkladı. - Ankara

Kaynak: ANKA
Suriye'de hareketli saatler! Valilik binasına giren halka güvenlik güçleri ateş açtı Suriye'de hareketli saatler! Valilik binasına giren halka güvenlik güçleri ateş açtı Kilis'teki göçmen kaçakçılığına 3 tutuklama Kilis'teki göçmen kaçakçılığına 3 tutuklama

Son Dakika Güncel Türkiye'deki Suriyeli Vatandaşların Sayısı 40 Bini Aştı - Son Dakika

Bu haber ANKA tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. ANKA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı ANKA kurumudur.

Advertisement