Türkiye'den Hollanda'ya Misilleme! - Son Dakika

Türkiye'den Hollanda'ya Misilleme!

11.03.2017 23:21
Türkiye'den Hollanda'ya Misilleme!

Dışişleri Bakanlığı, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun ziyaretini engelleyen Hollanda hükümetinin kararını protesto etmek üzere, Hollanda'nın Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarının Bakanlığa çağrıldığını, izinli olarak Türkiye dışında bulunan Hollanda Büyükelçisinin bir süre...

Dışişleri Bakanlığı, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun ziyaretini engelleyen Hollanda hükümetinin kararını protesto etmek üzere, Hollanda'nın Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarının Bakanlığa çağrıldığını, izinli olarak Türkiye dışında bulunan Hollanda Büyükelçisinin bir süre görevine dönmemesinin arzu edildiğinin bildirildiğini açıkladı. Dışişleri Bakanlığı, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun Hollanda'ya yapacağı ziyaretin Hollanda hükümeti tarafından engellenmesiyle ilgili açıklama yayımladı. Açıklamada, "Dışişleri Bakanımız Sayın Mevlüt Çavuşoğlu'nun Hollanda'da yaşayan Türk toplumuyla ve diplomatik temsilcilerimizle biraraya gelmek üzere bugün (11 Mart) Hollanda'ya yapacağı ziyaret Hollanda hükümetinin çeşitli engellemeleri sonucunda son anda iptal edilmiştir. Hollanda Hükümeti bu süreçte en başından itibaren diplomatik teamüllere yakışmayan bir tutum izlemiş, ziyareti engellemek için her yola başvurmuştur. Hollanda makamlarının talebine uygun şekilde toplantının Rotterdam yerine Lahey Büyükelçiliğimiz konutunda yapılması tarafımızdan kabul edilmiş olmasına rağmen bu sefer de bir diplomatik misyonda toplantıya katılacakların listesini talep etmek gibi kabul edilemez isteklerini kabul etmeyince Hollanda makamları Sayın Dışişleri Bakanımıza verilen uçuş iznini bugün öğlen saatlerinde iptal etmişlerdir.

Türkiye ve Hollanda 405 yıldır diplomatik ilişkileri kesintisiz süren dost ve müttefik iki ülkedir. Bu dört asrı aşan süreçte iki ülke birbirine karşı hiçbir dönemde düşmanca tavır içinde bulunmamıştır. Köklü diplomatik ilişkilerimizde maruz kaldığımız bu kabul edilemez ve tehlikeli uygulamanın utancı ve sorumluluğu tamamen Hollanda hükümetine aittir. Bu hasmane tutumu ve önyargılı zihniyeti kınıyoruz" denildi.

"İSLAM VE YABANCI DÜŞMANI, IRKÇI VE POPÜLİST BİR SİYASİ PARTİ VE LİDERİNİ TATMİN İÇİN…"

Demokrasi ve özgürlüklere bağlılığını her vesileyle vurgulayan Hollanda makamlarının bu tavrının, Hollanda'daki Türk toplumunun demokratik haklarına ve onuruna yönelik bir taciz olduğunun vurgulandığı açıklamada, şu ifadeler yer aldı:

"Hollanda hükümeti çıkardığı engellerle ülkede yaşayan yarım milyona yakın vatandaşımızı rehin almaya, en temel demokratik haklarından mahrum etmeye çalışmıştır. Hollanda Türk toplumuna sahip çıktığını her zaman tarafımıza vurgulayan Hollanda makamlarının Türk toplumu üyelerinin yapacağı barışçıl bir toplantıyı kamu düzeninin bozulabileceği gibi gerekçelerle engellemek istemeleri ne kadar aciz ve korkak bir tutum içinde olduklarının göstergesidir. Şu bilinmelidir ki hiçbir güç vatandaşlarımızla aramızdaki hukuki, insani ve gönül bağını koparamayacaktır. Hollanda hükümeti demokratik ve diplomatik teamüllere sığmayan bu vahim tedbiri tamamen iç politika saikleriyle almıştır. İslam ve yabancı düşmanı, ırkçı ve popülist bir siyasi parti ve liderini tatmin için alınan bu baskıcı tedbirlerin ardından bahsekonu parti liderinin yaptığı açıklamalar, bu kararların arkasında kimin olduğunu açıkça göstermektedir. Türkiye ve Hollanda Türk toplumu, Hollanda'daki bazı etnik ve dini grupların sayısının azaltılmasından, camilerin bombalanmasından bahseden bir siyasi harekete Hollanda hükümeti tarafından verilen tavizlere kurban edilemeyecek kadar büyük ve güçlüdür. Bu durum, Avrupa değerlerine ve demokrasiye inanan Hollanda ve Avrupa halkları için açık bir tehdit teşkil etmektedir.

Hollanda hükümetinin bu kararını protesto etmek üzere, Hollanda'nın Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı bugün Bakanlığımıza çağrılmıştır. Halen izinli olarak Türkiye dışında bulunan Hollanda Büyükelçisinin bir müddet görevine dönmesini arzu etmediğimiz bildirilmiştir. Türkiye ve Hollanda Türk toplumuna karşı alınan bu vahim kararın, Hollanda'yla diplomatik, siyasi, ekonomik ve diğer alanlardaki ilişkilerimiz açısından ciddi sonuçlar doğuracağı Hollandalı muhataplarımıza ifade edilmiştir.

Hollanda halkıyla kadim dostluğumuza zarar vermeyecek şekilde, uygun göreceğimiz karşılıkları vereceğimizi kamuoyuna saygıyla duyururuz."

(Onur Emre Durak/ İHA)

Türkiye'den Hollanda'ya Misilleme!
Türkiye'den Hollanda'ya Misilleme!

Dışişleri Bakanlığından Yunanistan'ın 'Pontus' açıklamalarına tepki Açıklaması Dışişleri Bakanlığından Yunanistan'ın 'Pontus' açıklamalarına tepki Açıklaması Türkiye'de gençler yılda ortalama 25 kitap okuyor Türkiye'de gençler yılda ortalama 25 kitap okuyor
Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel Türkiye'den Hollanda'ya Misilleme! - Son Dakika


Advertisement