Son Dakika Haberleri: Türkiye'den Irak'a 5 Milyar Dolarlık Yardım Teklifi

Türkiye'den Irak'a 5 Milyar Dolarlık Yardım Teklifi

3 gün önce

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Irak’ın yeniden yapılandırılması için 5 milyar yardım teklifinde bulunulduğunu duyurdu.

Türkiye'den Irak'a 5 Milyar Dolarlık Yardım Teklifi, System.String[]
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Irak'ın yeniden yapılandırılması için 5 milyar yardım teklifinde bulunulduğunu duyurdu.

Kuveyt, Irak'ın Yeniden İmarı Uluslararası Konferansı'na ev sahipliği yapıyor. Pazartesi günü başlayan konferansa 2 bine yakın yatırımcı firmalardan temsilci katıldı. Konferansta Türkiye'yi ise Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu temsil etti. Bakan Çavuşoğlu, Irak'ın yeniden yapılandırılması için 5 milyar dolar kredi kolaylığı sağlanacağını duyurdu. Çavuşoğlu, "Komşusu, dostu ve güvenilir bir ortağı olarak Iraklı kardeşlerimizin yanında durmaya devam edeceğiz" ifadelerini kullanarak Türkiye'nin bu yardımı düşük faizli kredi ve yatırımlar yoluyla yapacağını söyledi.

Kuveyt ise 1 milyar dolarlık bir yardımın yanı sıra 1 milyar dolarlık doğrudan yatırım yapacağını açıklamıştı. Katar 1 milyar dolar, Birleşik Arap Emirlikleri 500 milyon, Almanya 500 milyon Euro, Suudi Arabistan ise 1.5 milyar dolarlık yardım taahhüdünde bulundu.

Irak ise yeniden yapılanmanın 88 milyar dolara mal olacağını ifade etmişti. - KUVEYTEsad Rejiminin Kimyasal Yalanına Bakan Çavuşoğlu'ndan Yalanlama! Kuzey Irak'taki Terör Mevzilerine Yönelik Hava Harekatı Düzenlendi

Ivana Sert'den Övgü Dolu Sözler: Her Türlü İmkanımız Var ABD Savunma Bakanı Mattis: Türkiye ile Hemfikiriz, DEAŞ'tan Alınan Yerler Halka Bırakılacak