Türkiye'den Yunanistan'ı çıldırtacak hamle! Doğu Akdeniz'de yeniden Navtex ilan edildi - Son Dakika

Türkiye'den Yunanistan'ı çıldırtacak hamle! Doğu Akdeniz'de yeniden Navtex ilan edildi

29.07.2020 00:19

Türkiye, Doğu Akdeniz'deki petrol-doğalgaz çalışmaları kapsamında denizcilik uyarı notu olarak bilinen yeni bir Navtex hamlesi yaptı. Bu kapsamda Barbaros Hayrettin Paşa sismik araştırma gemisi Kıbrıs ile Lübnan arasında kalan deniz sahasında 28 Temmuz-18 Eylül tarihleri arasında çalışma yapacak.

Ankara ile Atina arasındaNavtex gerginliği devam ediyor. Türk Deniz Kuvvetleri Seyir Hidrografi ve Oşinografi Dairesi Başkanlığı'nın internet sayfasında yer alan Navtex duyurusunda Barbaros Hayreddin Paşa, M/V Tanux-1 ve R/V Apollo Moon isimli gemilerin sismik çalışmalar yapmak üzere Doğu Akdeniz'de görevlendirildiği belirtildi.

SİSMİK ARAMA KIBRIS İLE LÜBNAN ARASINDA YAPILACAK

Duyuruda çalışmaların 28 Temmuz ile 18 Eylül tarihleri arasında gerçekleşeceği belirtilerek Barbaros Hayreddin Paşa gemisinin Kıbrıs ile Lübnan arasında doğal gaz ve petrol aramak üzere görevlendirildiği ifade edildi. Mesajda diğer gemilerden 5 deniz mili açıktan geçilmesi istendi.

Barbaros Hayreddin Paşa sismik arama gemisi arama faaliyetlerini 2 ve 3 numaralı sahalarda yapılacak.

Türkiye'den Yunanistan'ı çıldırtacak hamle! Doğu Akdeniz'de yeniden Navtex ilan edildi

NAVTEX NEDİR?

Navtex, denizcilere, meteoroloji tahminleri, seyir bilgileri, aciliyet, emniyet ve denizde çalışma yapılan sahalar hakkında bilgi veren haberleşme cihaz sistemidir. Ülkelerin Deniz Kuvvetleri, denizlerde yapacağı eğitim ve tatbikatların bilgisini önceden bu yolla duyurularak, bu sahalara girilmemesi konusunda uyarılarda bulunuyor.

Türkiye'den Yunanistan'ı çıldırtacak hamle! Doğu Akdeniz'de yeniden Navtex ilan edildi

NE OLMUŞTU?

Deniz Kuvvetleri Seyir Hidrografi ve Oşinografi Dairesi, Meis ve Rodos arasında kalan bölge için 21 Temmuz-2 Ağustos tarihleri arasında geçerli olmak kaydıyla Navtex mesajı yayınlamış ve duyuruda bu bölgede Oruç Reis, Ataman ve Cengiz Han gemilerinin sismik araştırma yapacağı ifade edilmişti. Bunun üzerine Yunan hükümeti, Türkiye'yi kıta sahanlığına girmek ve egemenlik haklarını ihlal etmekle suçlayıp yeni bir Navtex yayınlamıştı. Karşılıklı bu hamlelerin ardından Türkiye, 18 Ağustos'ta Antalya Körfezi'nde Meis Adasının hemen doğusunda yer alan bölgede "Füze Atışı Denemeleri" yapılacağının ilan edildiği bir Navtex yayınlamıştı.

Türkiye'den Yunanistan'ı çıldırtacak hamle! Doğu Akdeniz'de yeniden Navtex ilan edildi
Türkiye'den Yunanistan'ı çıldırtacak hamle! Doğu Akdeniz'de yeniden Navtex ilan edildi

Son Dakika Güncel Türkiye'den Yunanistan'ı çıldırtacak hamle! Doğu Akdeniz'de yeniden Navtex ilan edildi - Son Dakika

YORUMLAR (9)
  • Turgut cevap: Turgut böyle bir yorum yazdığına göre sana işçilik yaptırıyorlar su ve ekmek bile vermiyorlar..! Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
  • PetrolBuluruz: Zaten petrolün yoğun olarak bulunduğu yer israil ile Lübnan arasi bölgeydi ki bizde oraya gidiyoruz . Eğer bulursak dolar en az 1 TL düşer... Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
Tüm yorumlar için tıklayınız

Son Dakika

Bayern Münih, evinde Atletico Madrid'i 4-0 mağlup etti ABD'den tehdit gibi S-400 sözleri: Türkiye füzeleri test ederek çok şeyi feda etti 13 yaşındaki kıza aşk mektubu yazan 61 yaşındaki sapık tutuklandı Dondurucudan çıkardıkları erişteyi yiyen aynı aileden 9 kişi hayatını kaybetti Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay: Azerbaycan'dan asker talebi gelirse Türkiye tereddüt etmez Bakan Koca, Cem Yılmaz'ın sağlık çalışanlarıyla ilgili çağrısına olumlu yanıt verdi Azerbaycan'dan vatandaşlarını cepheye çağıran Paşinyan'a sert tepki: Çözüm taraftarı olmadığını bir kez daha ortaya koydu Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın maaşına zam! İşte önümüzdeki yıl alacağı ücret