"Türkiye dijital oyun ihracatında ilk 18'de" - Son Dakika

"Türkiye dijital oyun ihracatında ilk 18'de"

08.08.2019 10:57

DOF Robotics Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Mertcan: Dijital oyun sektörü ihracatımız 1 milyar doları aştı.

Marvel Studios, Universal Studios ve dünyaca ünlü bir çok marka ile çalışarak ülkemizi yurtdışında yüzde 100 yerli yazılım ile temsil eden DOF Robotics'in Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Mertcan, yazılım, dijital oyun sektörü ve gelecek robotik teknolojileriyle ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. Endüstri 4.0 ile birlikte yeni bir çağa girileceğini vurgulayan Mertcan, gelişen teknolojiler ile birlikte Türkiye'nin dijital oyun sektörü ihracatı 1 milyar doları aşarak Amerika ve Çin'den sonra dünyanın en çok ihracat yapan ilk 18 ülkesinden biri durumuna geldiğini söyledi.

Türk mühendislerinin geliştirdiği robot teknolojileriyle başta Amerika, Çin ve Avrupa ülkelerine yüksek katma değerli teknolojik ürünler ihraç eden DOF Robotics'in Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Mertcan, Ar-Ge ve inovasyonun günümüzde vazgeçilmez unsurlardan biri haline geldiğini söyledi. Şirketlerin Ar-Ge faaliyetlerine, TC. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın, Ekonomi Bakanlığı ve TUBİTAK'ın da tam destek verdiğini belirten Mertcan, "Dijital oyun sektörü ihracatını son 2 yılda yüzde 100 arttırarak büyük sıçrama yaşadık. Sektöründe Amerika ve Çin'den sonra dünyanın en çok ihracat yapan ilk 18 ülkesinden biriyiz" diye konuştu.

İŞ GÖRÜŞMELERİNDE AR-VR DÖNEMİ

Geleceğin teknolojide olacağını ve tüm yaşamımızı saracağını belirtenMustafa Mertcan, "Endüstri 4.0 ile birlikte sanal gerçeklik, robotik teknolojiler hayatımıza daha fazla dahil olacak. Sanayileşmenin bu dalgasıyla birlikte endüstriyel veri bilimciliği, robot koordinatörlüğü, veri güvenliği uzmanlığı, üç boyutlu yazıcı mühendisliği, veri analistliği gibi yeni meslekler ortaya çıkacak. Çok yakın gelecekte artık eğitim, eğlence aktiviteleri AR-VR cihazları kullanılarak yapılacak. Dünyanın çeşitli yerlerinde iş görüşmeleri, toplantılar bu teknolojilerle yapılmaya başlandı bile. Değişen teknolojiye uyum sağlamak çok önemli. Sürekli kendimizi geliştirmemiz, yeniliklere açık olmamız gerekiyor" dedi.

ENDÜSTRİ 4.0 İLE 22 MİLYON YENİ İSTİHDAM BEKLENİYOR

Gelişen teknolojilerin değişim ve dönüşüme ayak uyduracak şekilde karşılanması gerektiğini belirten Mertcan, Endüstri 4.0 ile birlikte yeni istihdam alanlarının da doğacağını ve bilişim sektöründe 20 yıl içerisinde 22 milyon yeni istihdam alanı yaratacağını söyledi.

 Türkiye dijital oyun ihracatında ilk 18'de

- Kaynak: Bültenler

Son Dakika Güncel 'Türkiye dijital oyun ihracatında ilk 18'de' - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Son Dakika! Azerbaycan ordusu 27 yıldır işgal altında bulunan Ağdam'a girdi Devlet Bahçeli'nin Basın Danışmanı'ndan Bülent Arınç'a jet yanıt: Demirtaş'ın tahliyesini istemek haysiyetsizliktir Bülent Arınç'tan çok tartışılacak sözler: Osman Kavala'nın tutukluluğuna hayret ediyorum, Demirtaş da tahliye olabilir Yol isteyen sürücüye önce küfretti, ardından aracına zarar verdi! Dehşet anları kamerada Trafik cezası olanlar dikkat! Yapılandırmada borcunu peşin ödeyene yüzde 25 indirim uygulanacak Ünlü müzeden esprili paylaşım: Aleyna Tilki'nin balmumu heykeli de karantinaya alındı Aralarında polis, uzman çavuş ve öğretim görevlisinin bulunduğu 10 kişi, sit alanında define ararken yakalandı AB ve Almanya'dan art arda Türkiye'yle gerilimi tırmandıracak tehditler: Dönüm noktasındayız