Son Dakika Haberleri: Fitch: Türkiye ekonomisi geçen yılki krize etkileyici bir şekilde direnç gösterdi

Fitch: Türkiye ekonomisi geçen yılki krize etkileyici bir şekilde direnç gösterdi

2 ay önce

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings'den Türkiye'ye övgü dolu sözler geldi. Fitch yöneticisi Ed Parker, Türkiye'nin geçen yaz yaşadığı finansal saldırılar hakkında "Son derece etkileyici bir direnç ve esneklik gösterdi." dedi.

Fitch Ratings'in Avrupa, Orta Doğu ve Afrika (EMEA) Ülke Notları Grubu Direktörü Ed Parker, geçen yaz yaşanılan finansal saldırılar hakkında Türkiye ekonomisinin son derece etkileyici bir şekilde direnç gösterdiğini belirtti.

Fitch Ratings'in Londra'da düzenlenen Küresel Konferansında konuşan Ed Parker, Türkiye'de genel ekonomik görünümün iyileştiğine işaret ederek, "Türkiye'de bazı temeller halen son derece güçlü; kamu bilançosu, düşük kamu borcu gibi. Özel bankalar görece iyi durumda. Özel sektör esnek ve dinamik. Ayrıca Türkiye geçen yazki finansal krizden toparlanarak ve dengelenerek son derece etkileyici bir şekilde direnç ve esneklik gösterdi." dedi.

"60 MİLYAR DOLARLIK CARİ AÇIK ORTADAN KALDIRILDI"

Türkiye'nin cari açık ve enflasyon verilerini de değerlendiren Parker, "60 milyar dolarlık cari açık ortadan kaldırıldı ve şu anda cari fazla veriliyor. Ayrıca bunu finanse etmeleri için gereken sermaye akışını çekmekte hiç zorluk yaşamadılar. Geçen sene bu zamanlarda bu konuda şüpheler vardı. Enflasyon şu anda düşüyor ve büyüme iyileşiyor." ifadelerini kullandı.

Parker konuşmasına şöyle devam etti:

"Türkiye'nin toplam rezervine odaklanıyoruz. Bunun daha önemli bir rakam olduğunu düşünüyoruz. Bu yaklaşık 100 milyar dolar seviyesinde. Net döviz rezervi ise 30 milyar dolara yakın. Bunun sebebi kamunun dış borcu yükümlülükleri görece düşük seviyede. Finansman yükümlülüklerini büyük çoğunluğu özel sektöre, şirket ve bankalara ait. Biz toplam rezervin daha önemli bir gösterge olduğunu düşünüyoruz."

'KAMU BORCUNUN MİLLİ GELİRE ORANI YÜZDE 4'E YAKLAŞTI'

Türkiye'nin ekonomik görünümüne ilişkin olası riskleri de sıralayan Parker, kamu borcunun milli gelire oranının bu yıl sonunda yüzde 4 seviyesine yaklaşmakta olduğunu, bankaların varlık kalitesinde bozulmanın görüldüğünü belirtti.

Ed Parker, yerel ve dışsal politik belirsizliklerin, ABD'nin uygulayabileceği olası yaptırımların, Suriye ve Orta Doğu'daki olumsuzlukların potansiyel riskler arasında olduğunu söyledi.

Fitch: Türkiye ekonomisi geçen yılki krize etkileyici bir şekilde direnç gösterdi
Haber Yayın Tarihi: 19.09.2019 03:13 Kaynak: AADamadının boğazını kesmek için fırsat kollayan kayınpeder, kameralara yakalanmış
Doğal gazda haksız tahsilatı önleyecek karar: Geriye dönük en fazla 1 yıl süreyle borç çıkarılabilecek Televizyon programında aradığı karısını, yakarak öldürdüğü ortaya çıktı