Türkiye İnşa Ettiği Sınırları Dışındaki Kalıntıları Bulup Restore Ediyor" - Son Dakika

Türkiye İnşa Ettiği Sınırları Dışındaki Kalıntıları Bulup Restore Ediyor"

09.10.2018 15:27
Türkiye İnşa Ettiği Sınırları Dışındaki Kalıntıları Bulup Restore Ediyor

Macaristan Başbakanı Viktor Orban, "Türkiye kendi kültürüyle gurur duyuyor, güçlü ve kendine güvenen ülkeler gibi sınırları dışında kendileri tarafından inşa edilen yapıların kalıntılarını bulup restore ediyor.

Macaristan Başbakanı Viktor Orban, "Türkiye kendi kültürüyle gurur duyuyor, güçlü ve kendine güvenen ülkeler gibi sınırları dışında kendileri tarafından inşa edilen yapıların kalıntılarını bulup restore ediyor." dedi.

Başbakan Orban, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile katıldığı Gül Baba Türbesi'nin açılış programında konuştu.

Başkent Budapeşte'deki Gül Baba Türbesi'nin 1914 yılında "korunması gereken tarihi eser" olarak ilan edildiğini anımsatan Orban, "Bu türbeyi birlikte restore ettik ve bugün de açılışını birlikte yapıyoruz. Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan'a türbenin restorasyonuna gösterdiği ilgiden dolayı teşekkür ederim." ifadesini kullandı.

Orban, Gül Baba Türbesi'ni hem Macarların hem de Türklerin sahiplendiğini belirterek, "Türkiye kendi kültürüyle gurur duyuyor, güçlü ve kendine güvenen ülkeler gibi sınırları dışında kendileri tarafından inşa edilen yapıların kalıntılarını bulup restore ediyor." diye konuştu.

Türbenin yer aldığı bölgenin Gül Tepesi olarak isimlendirildiğini aktaran Orban, Gül Baba'nın bugün de Macarların hafızasında yer aldığını ve hakkında film ve çeşitli çalışmalar yapıldığını hatırlattı.

Orban, Türkiye'de çok sayıda Macar tarihiyle ilgili eserler bulunduğunu ve Türkiye'nin bu eserlere sahip çıktığını kaydederek teşekkür etti.

Türkiye'ye matbaayı götüren Macar kökenli İbrahim Müteferrika başta olmak üzere Macar tarihindeki birçok önemli şahsiyetin Türkiye'de ikamet ettiğini söyleyen Başbakan Orban, "Bizim özgürlük savaşçılarımız sizin yanınıza sığındılar. Thökly İmre ve İlona Zrinyi İzmit'te, Ferenc Rakoczi Tekirdağ'da ve Lajos Kossuth ise Kütahya'da yaşadı. Birinci Dünya Savaşı'nda da aynı cephede savaştık. Türkiye'deki Macar eserlerinin de iyi korunduğunu görüyoruz." şeklinde konuştu.

Başbakan Orban, iş adamı Adnan Polat'ın Gül Baba Türbesi'nin yenilenmesi konusunda çaba gösterdiğini vurgulayarak ülkesi adına teşekkür etti.

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Türkiye İnşa Ettiği Sınırları Dışındaki Kalıntıları Bulup Restore Ediyor' - Son Dakika


Son Dakika

Deniz Çoban, Cenk Tosun'un pozisyonuyla ilgili tartışmalara son noktayı koydu: VAR'ın devreye girmemesi doğru Deniz Çoban, Cenk Tosun'un pozisyonuyla ilgili tartışmalara son noktayı koydu: VAR'ın devreye girmemesi doğru Futbolcu Alpaslan Öztürk'ün eşi Ebru Şancı, sosyal medyada isyan etti: 2500 TL aidat ödediğimiz o güvenlikli site yönetimi istifa edin Futbolcu Alpaslan Öztürk'ün eşi Ebru Şancı, sosyal medyada isyan etti: 2500 TL aidat ödediğimiz o güvenlikli site yönetimi istifa edin Seçmen en çok hangi partilere mesafeli? Son ankette İYİ Parti büyük sürpriz yaptı Seçmen en çok hangi partilere mesafeli? Son ankette İYİ Parti büyük sürpriz yaptı İsrail Yayın Kuruluşu: İran'daki nükleer tesis patlamasının arkasında Mossad var İsrail Yayın Kuruluşu: İran'daki nükleer tesis patlamasının arkasında Mossad var İngiltere'de koronavirüse bağlı son 7 aydaki en düşük can kaybı! Sadece 7 kişi vefat etti İngiltere'de koronavirüse bağlı son 7 aydaki en düşük can kaybı! Sadece 7 kişi vefat etti Cihangir'de bir kadını taciz edip boğazına bıçak dayayan sapık yakalandı Cihangir'de bir kadını taciz edip boğazına bıçak dayayan sapık yakalandı AB Konseyi Başkanı Michel'in istifası için kadın derneklerinden imza kampanyası AB Konseyi Başkanı Michel'in istifası için kadın derneklerinden imza kampanyası Çin'den koronavirüs aşısı itirafı: Koruyuculuk seviyeleri düşük Çin'den koronavirüs aşısı itirafı: Koruyuculuk seviyeleri düşük

Son Dakika Haberleri

01:46